Nazır Karaismailoğlu, Bandırma Ayrımlı Düzeyli Kavşağı Küşat Töreni’nde konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Inhina otomobilinden devrin otomobiline ülkemizin 60 almanak hayali olan, değme ahit engellenmeye çalışılan yerel aracımızın seri üretimine başladık. İşte ‘Türkiye’nin Yüzyılı’nı üretimin, verimliliğin, başarının, güçlükle yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri de Togg olmuştur.” dedi.

Karaismailoğlu, Bandırma ilçesinde Değişik Seviyeli Kavşağı Açım Töreni’nde yaptığı konuşmada, iblağ ve enfrastrüktür yaptırımlarına dur durak kazara bitmeme ettiklerini söyledi.

Gerçekleştirdikleri yatırımlarla Türkiye’yi acun tecim yollarının hakimi konumuna yükselttiklerine bel eden Karaismailoğlu, “Söz Konusu çalışmalarımız, ‘Türkiye Yüzyılı’nın birlikte sunma eke kilometre taşlarından olacak. Ülkemizin doğusu-batısı demeden, köyü-kasabası, büyükşehri fark etmeden yaptıklarımızla yetinmiyoruz, yıpranmamış yatırımlarımızı da tıpkı dakika ilk milletimize arz etmek üzere geceli gündüzlü çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Adaletli Karaismailoğlu, 11 Ekim’da Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos tünellerini hizmete açtıklarını hatırlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Tünellerimizle Çanakkale-Balıkesir- İzmir Yolu’nda mukassem posta bütünlüğü sağlandı. Kuzey Marmara ile Cenup Marmara ve Ege Bölgesi arasındaki erişim kolaylaştı. Güzeşte hafta 104,3 kilometre uzunluğunda, içinde 14 köprü ve 8 tünel bulunan, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, gezi süresini 35 zaman kısaltan Hekimhan Yolu’nu açtık. Peşi Sıra Diyarbakır’ı bölgenin sunma koca ulaşım akslarına bağlayan, yolculuk süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk. Yüzde 100 yerel ve milli, öz sınıfında dünyada önce, bir mühendislik harikası Bitlis Çayı Viyadüğü’nün serencam kaynağını yaptık. Peşinden de 9 kilometrelik Bitlis Belde yolunu hizmete açtık. Demincek üstelik Bandırma ve Balıkesir’da yatırımlarımız amacıyla aynı aradayız.”

“Bükülme, bugün Togg ile gerçekleşti”

Türkiye’bile çokça manidar ve önemli adımların atıldığı, tarihe tanıklık edilen günlerin yaşandığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Önceki Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin 100 almanak hedeflerini meni eden ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunu zar etti. Oran aklıyla planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev eserler, ‘Türkiye Yüzyılı’nın altyapısıdır. daha çok dahi çalışmalarımızla gücümüze bunaltıcı katacak. Kalkınmanın, iletişimin, dijitalin, sürdürülebilirliğin yüzyılını, Türkiye yüzyılını gençlerimize armağan edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Icra Vekili Karaismailoğlu, 29 Ekim’de Cumhuriyet’in 99’uncu sene dönümü coşkusuna yerli ve milli elektrikli vesile Togg’un da katıldığını aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TCDD’nin altın mühendislerinin emeğiyle 60 yıl önceki başlayan ve takanak oyunlarıyla rafa kaldırılan Kıvrılma, zaman Togg ile gerçekleşti. Bükülme otomobilinden devrin otomobiline ülkemizin 60 almanak hayali olan, temas zaman engellenmeye çalışılan yerel aracımızın seri üretimine başladık. İşte ‘Türkiye’nin Yüzyılı’nı üretimin, verimliliğin, başarının, gücün yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri üstelik Togg olmuştur. Vatanımıza, milletimize görklü ve uğurlu olsun.”

Türkiye’nin imarı ve kalkınması amacıyla 100 yılda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdıklarını tamlayan Karaismailoğlu, “AK Öğür öncesi iktidarların döneminde ihmal edilen, nakıs bırakılan, yapılmayan ne varsa, sadece iblağ ve enformasyon alanında değil, adaletten sağlığa, ekonomiye, seçkin kalem ihtiyacı karşıladık, eksiklerimizi giderdik.” dedi.

“Balıkesir’in mukassem kat uzunluğunu 690 kilometreye ulaştırdık”

Karaismailoğlu, ülke genelindeki enfrastrüktür ve ümran yatırımlarından Balıkesir’in bile hak ettiği payı aldığını dile getirdi.

Balıkesir’in erişim ve bildirişim yatırımları amacıyla 24 milyar 190 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarına dikkati çekici Karaismailoğlu, “Hükümetlerimiz döneminde, Balıkesir’in bölünmüş nöbet uzunluğunu 70 kilometreden alıp kestirmece 10 kat artırdık, 690 kilometreye ulaştırdık. Balıkesir’i bölünmüş yollarla, Bursa, İzmir ve Manisa’ya bağladık. İl genelindeki karaca yollarımızın yüzde 52’si mukassem misil kalitesinde. Bu fehamet Türkiye ortalamasının üzerindedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin sunu yüce projelerinden birisinin ülkenin çıpa ağlarla örülmesi misyonu olduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, “Ne eyvah ki yarıda kalmış. Mufassal yıllar taş konusunda taş konmamıştı. Bu misyona, bu vizyona eş sâdır AK Fırka hükümetleri olmuştur.” sözlerini gider etti.

Balıkesir-Bursa-Yenişehir- Osmaneli Acul Katar Hattı’ndaki çalışmaların sürdüğünü anlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“22 Teşrinisani 2021’de son ihalemizin vadi teslimini yaptık. Bursa-Yenişehir arası 56 kilometre demir hat üstyapısıyla Yenişehir-Osmaneli arası 50 kilometre hem altyapı hem üstyapısını içeren projemizin kapsamını genişlettik. 2020 yılındaki ikinci ihaleyle 95 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa arasındaki enfrastrüktür ve üstyapısı inşasını ve 7 YHT Garı’nın yapımını da karışma ettik. Böylece önceden 106 kilometre olan proje uzunluğu 201 kilometreye artık. 201 kilometre uzunluğunda olan hattın, Ankara- İstanbul aceleci katar hattının Bilecik-Osmaneli kısmından güneybatı yönünde ayrılarak Yenişehir (Bursa) üzerinden Bandırma (Balıkesir) istikametine, Karacabey’den (Bursa) cenup yönüne ayrıldıktan sonra kestirmece 87 kilometre kat tekmil ederek 288 kilometre uzunluğa ulaşmasını planlıyoruz. Projemiz bittiğinde yılda yaklaşık 30 milyon vatandaşımız ve 60 milyon ton de denge taşınacak.”

Açılışı yapılan köprülü kavşakla yılda 150 milyon lira tasarruf sağlanacak

Karaismailoğlu, Bandırma’nın yoğunluğunun ve öneminin arttığına bel ederek, şunları kaydetti:

“Şehrimize uygun Bandırma girişi köprülü kavşağı ve bağlantı yollarını bugün hizmete açmanın mutluluğunu hep gelişigüzel yaşıyoruz. Farklı düzeyli kavşak ve angajman yollarımızla, hemzemin kavşaktaki trafik yoğunluğu cesim oranda rahatladı. Ulaşım güvenliği, kaza riski azaldı. Böylelikle Bandırma’nın transit ve şehir içi şalter gidiş geliş konforunu sağlıyoruz. Erişim süresi 10 dakikadan 2 dakikanın altına inecektir. Projemizin hayata geçmesiyle bir yılda, zamandan 137 milyon teklik, akaryakıttan 13 milyon teklik koyulmak üzere toplanmış 150 milyon lira artırım sağlayacağız. Ayrıca 2 bin 550 ton karbon salınımı azalacak, çevremizi korumaya devam edeceğiz.”

Konuşmaların peşi sıra Bakan Karaismailoğlu ve beraberindekiler, köprülü kavşağın açılış kurdelesini kesti. Peşi Sıra Karaismailoğlu, köprülü uç peyzaj alanına dikilen zeytin fidanlarını suladı.

Açım törenine, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz, DÜRÜST Öğür Balıkesir milletvekilleri Müşkül Subaşı, Adaletli Polat, Mustafa Canbey, DOĞRU Fırka İl Başkanı Ekrem Başaran, ilgilendiren alım müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: