Natürel bitkilerden saç boyası ürettiler

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 2 mektepli, öğretmenlerinin da desteğiyle, Çukurova’da yetişen endemik bitkilerden yaptıkları kokteyl ile doğal saç boyası üretti. Öğrencilerin projesi önümüzdeki günlerde TÜBİTAK’ın ortaokullar arası proje yarışmasına katılacak.

6. sınıf öğrencisi Elvin Bozkurt ve Kemal Dallı, öğretmenleri İlkay Özil ile beraber, Çukurova’nın endemik bitkilerinden tamamen katıksız adına saç boyası yapmayı başardılar. Bölgede yetişen natürel bitkilerden elde edilen karışımla yapılan saç boyası 3 farklı renkten oluşuyor. Kimyasal bir özellik içermeyen ve tamamen katıksız karışımlarla yapılan saç boyası projesi ile öğrenciler önümüzdeki günlerde yapılacak olan TÜBİTAK ortaokullar arası proje yarışmasına katılacaklar. Proje ortaklarından 6. dershane öğrencisi Kemal Dallı, “Doğada kimyevi maddelerin bulunmayan olması 500-600 sene kadar tafsilatlı azıcık almaktadır. Kimyasallar doğayı kirletmekte, efsanevi ve bitkilere engel vermektedir. Bizden sonraki nesillere bozulmamış bir tabiat bırakmak amacıyla kimyevi maddeleri olabildiğince beş altı kullanmalıyız” dedi.

Projenin başka ortağı 6. dershane öğrencisi Elvin Bozkurt ise, “Bitkilerden elde ettiğimiz bu boyanın doğaya ve insana zararı yoktur. İnsanlar bu boyayı huzur ile kullanabilirler. Natürel olan maddeler doğada yer çok 3-4 ayda dönüşebilir. Acun hepimizin hayat alanıdır. Yaşam alanımızı bozulmamış kullanalım” diyerek konuştu.

İki öğrenciye yaptıkları projede destek olan sarıklı İlkay Özil ise, “Güzellik algısı günümüzde çokça ehemmiyet taşımaktadır. Bu algıda günümüzde pekâlâ yer önemli olan saçtır. Eş yahut eş saç bakımına ilgi göstermektedir. Saç bakımı yapılırken doğru iz tercih etmek serencam etap önemlidir. Bu düşünceden yola çıkarak tabii saç boyası üretimini gerçekleştirdik. Üretmiş olduğumuz saç boyası günümüzde kullandığımız saç boyalarından ayrımlı olarak hiçbir şekilde kimyasal madde içermemektedir. Tamamen bitkiseldir. Muhtelif bitkileri muayyen oranlarda karıştırarak siyah, zerrin ve kestane rengini elde etmiş bulunmaktayız Bu üretmiş olduğumuz saç boyasında, kahvehane atıkları azık atıkları nar kabuğu, koz kabuğu, Hint kınası, papatya, kaya tuzu kadar maddeleri kullandık. Saç boyamızın ne insana ne doğaya seçme zararı bulunmamaktadır. Öğrencilerimiz bu proje ile TÜBİTAK’ta yarışacaklar. Şimdiden başarılar diliyorum” şeklinde konuştu. – OSMANİYE

Share: