MAÜ’ye “İnsan Hakları ve Şiddetli Sivil Mücadele” üzerine eskimemiş fariza

Türe Bakanlığı ve Şiddetle Savaş Vakfı (HEGEM) ortaklığında 27 üniversitenin paydaşı olduğu “İnsan Hakları ve Şiddetle Sivil Mücadele Bilincini Güçlendirici Meydan Aktörleri Yetiştirilmesi Projesi” kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesinin (MAÜ) koordinatör üniversite olmasına değişmeyen verildi.

MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, içtimai bilimler alanında olduğu kabilinden tababet, turizm, tasarım, ekincilik ve ticaret alanlarında bile millî ve uluslararası çalışmalara imza atan üniversitelerinin sıkı sivil savaş bilincinin geliştirileceği çalışmalarda da eş güdümcü üniversite namına yer alacak olmasının kendilerini bahtiyar ettiğini belirtti.

Özcoşar, yürürlüğü konulan projenin amacının ivinti daha ortaya çıkmadan karı, okul ve başka toplumsal ortamlarda önlemek için etken tedbirler kabul etmek olduğunu tabir ederek, şunları kaydetti:

“Ülkemizde herhangi bir tür çaba bağlamında yaşanabilecek psiko-toplumsal titreyiş riskine cebin acilen yardımcı, iyileştirici ve onarıcı hizmet modelleri hayata geçirilerek, ‘şiddetli ve suçla sivil savaşım ağı’ oluşturulması hedefleniyor.”

Share: