Mastaura Antika Kenti’ni yılda 100 bin hayat mülakat edecek

Mastaura Antik Kenti’ni yılda 100 bin sevimli ülfet edecek

Roma’daki kolezyumun bir tıpkı olan tarihi yapı ortaya çıkarılıyor

AYDIN Ziyalı’ın Nazilli ilçesindeki Mastaura Antik Kenti’nde kazı ve yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgeyi yılda 100 bin kişinin konuşma etmesi planlanıyor.

Roma’daki Kolezyum’un tıpkısı tıpkısı olan amphi seyir ve güreş arenasının ortaya emisyon çalışmaları Mastaura Antik Kenti’nde sürüyor. Çalışmaların devam ettiği antik kentte Nazilli Belediye Reisi Kürşat Engin Özcan, Entelektüel İl Hars ve Turizm Müdürü Imge Tuncer ile incelemelerde bulundu. Bölgede gerçekleştirilen çalışmaların sürdüğünü rapor eden Komutan Özcan, ileriki dönemde Mastaura Antika Kenti ve çevresini yılda 100 bin kişinin musahabe edeceğini ifade etti.

Anadolu’daki yer ferah korunmuş amfiteatr tiyatronun düz aldığı Mastaura Antik Kenti’nin tanıtımı için icraat sakır sakır devam ederken, Belediye Başkanı Kürşat Açık Deniz Özcan, Işıklı İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ile gelişigüzel antika kenti ziyaret etti. Tuncer ile Mastaura Antik Kenti’ni gezen Başbuğ Özcan bugüne büyüklüğünde Nazilli ile ilişkin bir nice kültürel eseri ortaya koyduklarını belirterek, “Nazillimizde çok iyice şeyler oluyor. Mastaura ile ait ayrımsız tezkere pestil, 2.’si haddinden fazla mümasil zamanda çıkma. Çalışma veren herkese haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Rastgele periyot yüzlerce kişi Mastaura’yı ziyarete geliyor. Arpaz Ümera Konağımızın restorasyonu bahis konusu. Nazilli, yılda 100 bin kişiyi yatırmak amacıyla hazır. Yatırımlarla Nazillimiz yeniden gelişen, kalkınan ve büyüyen bire bir şehre dönüşecek” dedi.

“Sancak yapılardan biri olacak”

Mastaura Antik Kenti’nin tamam dünyada arkeolojik anlamda gürültülü getirdiğini belirten Vazıh İl Hars ve Turizm Müdürü Tuncer; “Top sağlamlığını koruyucu bu yapının, tekmil dünyada kazı bilimsel anlamda patırtılı getirdiğine tanık olduk. 2 yıl kabil bodur benzeri sürede beklediğimizin üstelik ötesinde aynı performansla, Başkanımızın ve Belediyemizin destekleriyle yavuz bire bir kez tekmil ettik. Zaman itibariyle yapıyı neredeyse yüzdelik 50 oranında görebilmeyi başardık. Bire Bir taraftan yenileme tıpkısı taraftan ise hafriyat çalışmaları bitmeme ediyor. Hiç kuruntu yok kim lansman süreci ile birlikte Nazilli’nin sembol yapılarından biri olacak. Bu anlamda Türkiyemize okşayıcı olsun. Hem Işıklı yetişkin ayrımsız turizm destinasyonu kazanıyor hem dahi ülkemiz arsıulusal camiada popülerliği haddinden fazla yüksek, mehabetli benzeri turizm destinasyonu kazanıyor. Bu sonuca imza attığımız üzere hepimiz çok mutlu ve gururluyuz” sözlerini kaydetti. Başbuğ Özcan, halk işçiliği ile hazırlanan ‘Mastaura Amfi Tiyatrosu’ minyatürü ile Nazilli Kazası Engebe Defteri’ni Tuncer’e bergüzar etti.

Kentin yenileme faaliyetleri çerçevesinde ilk çalışma ise Başkan Özcan ve Tuncer vasıtasıyla başlatıldı.

Share: