Mardin ruzname haberi… “Çarkıt Mardin Sokakları Millî Acı Bisikleti Kupası” düzenlendi

Valilik himayelerinde Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Velespit Federasyonu marifetiyle “Pedallar Medeniyetlerin Beşiği Mardin’dahi” sloganıyla “Çarkıt Mardin Sokakları Millî Zehir Bisikleti Kupası” düzenlendi.

Mardin Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan yarışmada, 30 şehirden 25’i eş 138 sportmen sıkıntılı ve merdivenli sokaklarda yarıştı.

Kıyasıya mücadelenin yapıldığı yarışlar sırasında merdivenlerde meydana mevrut kazada yaralanan bisikletçilere, keyif ekipleri engelleme etti.

Yaklaşık 10 kilometrelik parkurda yapılan yarışmada, balaban erkeklerde Samet Keder, genç erkeklerde Emre Yuca, şans erkeklerde Muhammet Ali Sümbül, master erkeklerde Mehmet Fert Balcı ve kadınlar kategorisinde Emine Irmak Sezer birinci oldu.

Vali ve Büyükşehir Uray Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Türkiye Velespit Federasyonu Başkanı Güvenli Müftüoğlu ve mülk protokolü, dereceye giren sporculara ödüllerini verdi.

Mahmut Demirtaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, yarış kapsamında tarihi sokaklarda bisikletçilerin pedallılarını çevirdiğini söyledi.

Birçok medeniyete aile sahipliği yapmış Mardin’i sporla en gani şekilde lanse etmek istediklerini nâkil Demirtaş, şöyle konuştu:

“Bu asıl spor etkinliklerle elan domuzuna tıpkı şekilde Mardin’i tanıtmayı amaçlıyoruz. Bunu arz domuzuna şekilde gerçekleştireceğimize inanıyorum. Parkurlar sağlam, abbaralardan, dar sokaklardan, köprülerin üzerinden geçiliyor. Sokaklarımız görülmeye derece. Bunu spor turizmiyle birlikte bütün dünyaya tanıtmayı düşünüyoruz.”

Federasyon başkanı Güvenli Müftüoğlu de keskin bisikletinin dünyada çok popüler olduğunu, önümüzdeki yıllarda bu etkinliği uluslararası arenaya yısa etmek istediklerini belirtti.

Tarihi ve kültürüyle Mardin’in çokça ayrımlı tıpkı kent özelliği taşıdığını aktaran Müftüoğlu, “Bu kültürü ve tarihi biz derrace ailesi yerine önceki Türkiye’ye sonradan bilcümle dünyaya lanse etmek istiyoruz. Tarihi sokaklarda, merdivenlerde velespit sürmeleri bisikletçiler amacıyla dahi haddinden fazla enteresan bir konkur oldu. Bunu geleneksel arkaç getirip henüz şişman organizasyonlar yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Müftüoğlu, çiftteker sporuna destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve yarışmalarda kendilerine destek sunan herkese teşekkürname etti.

Büyük rical kategorisinde bir numara olan Samet Bulut ise Bursa’dan geldiği Mardin’e çok hayran kaldığını belirterek, “Mardin sokaklarında yarışmak haddinden fazla güzeldi. Bir Numara olduğum üzere mutluyum. Bu coğrafyada atılmak adi haddinden fazla iyicene.” ifadelerini kullandı.

Share: