Malatya Kültür Odaları İl Eş Güdüm Başkanı Kılınç: “Zaman Türk Çiftçisi Bankaların Tarım Kredilerin Pankobirliklerin Önünde Avucunu Açmış Durumda”

Malatya Tarım Odaları İl Eş Güdüm Başkanı ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılınç, ” Türkiye’de ekonomiden mesul bakanlar şüphesiz gidip IMF’nin uğrunda gözünü yumup elini açtıysa, bugün Türk çiftçisi birlikte bankaların önünde, Tarım Kredileri’nin önünde, Pankobirliklerin uğrunda gözünü yummuş, avucunu açmış durumda. Aynı yıl, ayrımsız yılki ürünü ve gelecek yılın girdi maliyetlerini karşılayamıyor. Bu nedenle aynı zaman evvel tarımda ayrımsız ıslah bekliyoruz” dedi.

Ekincilik Odaları Malatya İl Eş Güdüm Başkanı ve Yazıhan Ekincilik Odası Başkanı Yunus Kılınç, kaza ekincilik odaları yöneticileriyle Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nde üreticilerin yaşadığı sorunlara ilişik matbuat açıklaması yaptı. Kılınç, şunları anlatım etti:

“Malatya’daki ziraat odaları namına üreticimizin bize getirmiş olduğu sorunları hükümetimize ilişik birimlere ulaştırabilmek için açıklamalarda bulunuyoruz. Kamu kuruluşlarıyla görüşüyoruz ama eğer biz bürokraside işi çözemez isek bu nedenle yetkililere davet etmek yerinde kalıyoruz. Çükündür üreticimizin hasat dönemi, şeker fabrikamız Allah’a hamdolsun özelleşen bire bir üretimlik değil. Ekincilik Bakanlığı’nın düzentileme alanı içerisinde zaman kampanyasının başlatmış şeker hastalığı üretimi bitmeme etmektedir. Maalesef güzeşte sene tıpkı talihsizlikle tam üreticimiz 42 kuruştan pancarını doğrulama ettikten sonra bu süt gübredeki artışlar, yaşanan değer artışları üreticimizin eline dünyalık değil, takanak bırakmıştır.

“PANCAR FİYATLARI MAALESEF AÇIKLANMIŞ DEĞİL”

Türkiye’bile fellah kişmiri kişmiri düşünüyor. ‘Ben pancarı ürettim, 6 kamer güneş uğrunda yandım ego bunu götür fabrikaya tasdik edeceğim amma karşılığında hangi alacağım?’ diyor ve alacağı fiyatı bilmiyor. İşte biz bu pancar üreticimizin sıkıntılarını dile getirmek istiyoruz. Bir Numara yük; mazot ve gübrenin erişmiş olduğu zirvede. Bu durum çitçimizin belini büküyor. Matbu ve mazotta bire bir hal bulunmazsa, değme özdek çiftçinin sırtına yüklenirse o ant çiftçiyi üretimden düşürürüz ve üretimimiz azalmaya başlar. Zaman şeker fiyatları güzeşte yıl bu sezonda 4,5 liralık olan aynı kilo toz şeker hastalığı bugün 25 liralık. Tığ 42 kuruştan pancarı verdiğimizi düşünürsek onda benzeri eşit üstelik güzeşte sene cumhurbaşkanımızın açıkladığı fiyatta pancarı konfirmasyon ettik. O ahit bugün dahi türap şekerin fiyatı 25 liralık ise biz ekinci kendisine, üretici olarak hükümetimizden onda benzeri dediğimiz 2,5 lira talep ediyoruz. Bozukluk 2,5 lira servet istek ediyoruz? Onda tıpkısı derken, şeş ay güneşin önünde yanan bu büyüklüğünde masrafı çeken üreticimiz dünyalık kazansın başkalarının kapısına gidip sürükleyici durumuna düşmesin diye niteleyerek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, ‘Kısa tıpkısı süre içerisinde pancar fiyatını açıklayacağını’ biliyoruz. Madem bu fiyatlar bu kadar yükseldi tığ müstahsil namına ticaretinin ve stokçuların kölesi durumuna gelmişiz. Hastalık onda benzeri fiyat istiyoruz emeği veren biziz. Biz ülkemizin milletimizi seviyoruz amma ne yazık ki ne devletimize hangi da milletimize tıpkısı faydamız olmuyor. Yemeden Içmeden stokçuların servet kazanmasını ve ticaretçilerin, ihracatçılarının mülk kazanmasını sağlıyoruz. İşte bu nedenle üreticilerimizin bu sıkıntılarının bire bir an ilk giderilmesini arzu ediyoruz.

“10 TITREM PANCARDAN 4 TON FİRE VERİLİYOR”

İkinci tıpkısı bap zaman şeker hastalığı fabrikalarında makbul, pancarınızı fabrikaya götürüyorsunuz orada belli ayrımsız fire veriyorlar. Bu frenin açıklamasını ben şöyle yapayım halkoyu de bilsin, 10 ton çükündür götürdüğünüz ant fabrikaya bu 10 tona yüzde 20’ye natamam vuruyorlarsa bu fireyi önce pancarı götürdüğünüzde dekoratif alıyorlar. Bunu sıyırıyorlar toprağını, taşını vesairesini buna ‘yüzde 20 eksik’ diyorlar.  Bu fireden sonraları hangarınız elemeye geçiyor, eleniyor gine o toprağı, taşı kamyona aktarıp bunu denge namına gine düşüyorlar. Yani anlayacağınız şu, 10 ton pancardan 4 ton sakat düşürülüyor 6 titrem pancarınız kalıyor. Bu uygulamanın da aynı an ilk son bulmasını istiyorum.”

“KAYISINIZI PAZARA İNDİRMEYİN”

Kayısı ihracatçıları kayısının alım fiyatını hafifletmek istediğini argüman eden Kılınç, üreticiye seslenerek şunları söyledi:

“Malatya’mızın en majör sorunlarından biri üstelik sarıerik fiyatlarındaki dengesizlik. Şimdi kayısıyı üretiyoruz, dünyada birinciyiz. Acun’nın yüzde 80’ini tığ temin ediyoruz. Fiyatlara gelince, Kayseri’üstelik 200 lira, Ankara’dan 250 liralık, İstanbul’de 270 teklik, Avrupa’birlikte 350 teklik. Bozukluk Malatya’bile bu ihracatçılarımız, bu ticaretini fail güzeşte sene 30 liraya alıp 130 liraya satan arkadaşlar bugün denk düşürmeye uğraşıyorlar. Ego burada bu arkadaşlarımıza bu kardeşlerimize bir açıklamada çıkmak istiyorum. Malatya bizim, kayısı bizim bugün siz tecim yapıyorsunuz, tığ üretim yapıyoruz. Münasebet hakeza kurgusal hareketlerle üreticimizin cebin terini, emeğini elinden almaya çalışıyorsunuz. İşte burada yazık yapıyoruz.  Eğer bizim dünyada, Malatya kabilinden aynı ilde bu büyüklüğünde güzelce tıpkısı ürünümüz tıpkısı kuru kaybımız varsa ki, bu son yıllarda gıdanın bu büyüklüğünde önem taşırdığı benzeri dönemde mümin bunu satacağımız dünyada hiçbir ülke yoktur.  Ama üreticimiz kayısısını ihtiyacından dolayı pazara getirdiğin birlikte karşılık düşürürseniz inanın başka yollara başvurmak zorunda kalacağız. Ego üreticilere da şurası nakletmek istiyorum, Malatya kayısısı kadar bir ürününüz olsun. Bunun fiyatı seçkin dönme artacaktır, bunu göreceksiniz. Acun buna özlem. Onun için siz üretin pazarlama sıkıntısı imkânsız. Amma bu spekülatif durumlara düşmeyin. Bekleyin, kayısınızı pazara indirmeyin.”

“TMO FİYAT AÇIKLASIN”

TMO’nun benzeri an ilk sarıerik kurum fiyatlarını açıklamasını beklediklerini dile getiren Kılınç, “Türkiye’üstelik ekonomiden mesul bakanlar nasıl gidip IMF’nin önünde gözünü yumup elini açtıysa, bugün Türk çiftçisi üstelik Bankaların önünde, Tarım kredilerinin önünde, Pankobirliklerinin önünde gözünü yummuş, avucunu açmış durumda. Benzeri yılki ürünü ati yılın girdi maliyetlerini karşılayamıyor. Bu nedenle ayrımsız zaman evvel tarımda benzeri ıslah bekliyoruz. Şu anda TMO geçen yılki yapmış olduğunuz uygulama kabil arpa desteğinde aynı zaman önce bulunması geçişsiz. Hayvanlarımız, damızlıklarımız kesime gidiyor. Bu konularda size gelen bilgilerin fazla mıhlı olduğuna inanmıyoruz. Tığ üretici kendisine kendiliğinden sizden bunları bekliyoruz. Pancar üstüne üstelik 2,5 TL’nin altında izah istemiyoruz. Sizden bu müjdeyi bekliyoruz.  Bu sarıerik daha çok ayrımsız gıda ürünü değil, bu aynı ilaçtır, dünya kayısımıza özlem durumda iken tığ üreticiler namına denk istikrarını yıllardır haykırıyoruz ama çözmüş değiliz. Malatya kayısısını tıpkısı muştu bekliyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi müstelzim fiyatı ve değeri açıklasın.”

SEVIMSIZ GELGEL DEPOSU TALEBİ

Doğanşehir’e soğuk gelgel deposu talebinde bulunan Kılınç, “Malatya’mızın Doğanşehir’inde dahi bugün yirmi bin ton elma üretilirken halen ayrımsız antipatik çekicilik deposuna kavuşmuş değil. Bunu da yetkililerimizden istirham ediyoruz çıktı Malatya’ya dönün. Yani siyasa, hizmetle tamam. Ayrıksı politikaları tığ kabul etmiyoruz, hizmet edilsin. Doğanşehir’imizin elmasının dahi sorunları çözülsün istiyoruz” dedi.Share: