Kümese giren gelincik 9 tavuğu öldürme etti, efsanevi sahibi gelinciği ödüllendirdi

Kümese giren gün gülü 9 tavuğu katil etti, hayvan sahibi gelinciği ödüllendirdi

Nurettin Yeşilfidan, gaileli halde bulduğu gelinciği iyileştirdikten bilahare doğaya saldı

SİİRT – Siirt’in Baykan ilçesi Narlıyurt köyüne sınırlanmış Mürettep mezrasında 9 tavuğu telef fail gün gülü, bap parmaklılarına sıkıştı. Yaralanan gelinciği bulan tavukların sahibi Nurettin Yeşilfidan, kemirmek verip bakımını yaparak iyileşmesini sağladığı gelinciği elan sonradan doğaya bıraktı.

Sıralı mezrasında 9 tavuğu telef ederek yediği sırada başlık parmaklılarına sıkışarak yaralanan gelinciği bulan Nurettin Yeşilfidan, evine getirdiği gelinciğe yemek verip, bakımını yaparak iyileşmesini sağladı. Tafsilatlı aynı müddet gelinciğe vekil Yeşilfidan, henüz sonraları Siirt Natür Siper ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri ile beraber hayvanı saf dirim alanına bıraktı.

“Nesli tükenmekte olan bir hayvan”

Duyar vatandaşın bilgelik vermesi konusunda Sıralanmış mezrasına geldiklerini ve bakımı yapılan gelinciği doğaya saldıklarını ifade fail Siirt Tabiat Koruma Milli Parklar Büro Müdürlüğü mühendislerinden Gökhan Şeker Hastalığı, nesli tükenmekte olan tıpkı efsanevi olan gelinciğin benzeri zamanda himaye altına alınan aşılanmamış hayvanı türlerinden olduğunu hatırlattı. Şeker Hastalığı, “Siirt Tabiat Himaye ve Milli Parklar Büro Müdürlüğümüze mevrut ihbar üzerine Baykan’ın köyüne geldik. Burada gaileli ve takatsiz halde bulunan gelinciğimizi tedavi ve iyileştirme sürecini bağlamak amacıyla merkeze götürdük. 10 günün böylelikle tedavi ve iyileştirme süreci bittikten sonra gün gülü türümüzü tekrardan doğal hayat alanına bırakmaya geldik. Katıksız hayat alanına bırakarak tekrardan türümüzün çoğalması, bölgede vadi edinmesini bugün sağladık. Doğa Koruma ve Milli Parklar yerine çorlu ve argın halde bulunan hayvanlarımızı otama ettirip tekrardan doğal yaşam alanlarına bırakıyoruz” dedi.

Kümeste tavuklarını öldürme fail gelinciği konu parmaklıklarında yanık bire bir şekilde bulduğunu anlatan Nurettin Yeşilfidan ise, eve götürdüğü gelinciğe mufassal bire bir müddet baktığını ve henüz sonradan Doğa Esirgeme ve Milli Parklar Idarehane Müdürlüğüne bilgelik vererek tedavisinin tamamlanması için arkalama istediğini söyledi. Tedavisinin tamamlanmasıyla gelinciği katıksız hayat alanına salmanın mutluluğunu yaşadığını tabir fail Yeşilfidan, “9 tavuğum art arda öldürme oldu. Bir geceleyin baktım benim tavuklar bağırıyor, geldim baktım kapının arasına bire bir gelincik sıkışmış ve gelinciği aldım. Efsanevi kendini demirlikten yönetmek için kendini vura vura yaralamıştı. Getirdim ve Natür Himaye ve Milli Parklar Idarehane Müdürlüğünü aradım. 10 aktarılma süresince bunun tedavisini yaptılar. Tedavisi tamamlandıktan bilahare gelinciği getirip, 9 tavuğum gitmesine karşın onu doğaya saldık. Onun üstelik yaşamaya hakkı var. Herkese tavsiyem aşılanmamış hayvanlarına değil, tek hayvana engel vermesinler” diyerek konuştu.

Share: