Siirt ruzname haberleri | Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Siirt’te kanma önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle buluştu Açıklaması

Ilmek İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Geleceğimizi kişi edeceğimiz sunma cesim değerimiz gençlerimizdir. Gençlerimize, çocuklarımıza sahip çıkmazsak bu topraklarda ecdadımızın bize sevimli ettiği değerler namevcut peki harcama.” dedi.

Din İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya bakarak, Erbaş, Siirt’te sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri ve yetinme önderleriyle bire bir araya geldiği toplantıda, şehirlerin aydınlanma kapılarının camilerden açıldığını, insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmanın ilacının Kur’an-ı Alicenap olduğunu belirtti.

Terbiye kelimesini unutan benzeri nesilden incelik beklenemeyeceğini ifade eden Erbaş, “Terbiyenin iki anlamı var, biri yetişek, biri dahi adaptır. Yol Yordam, terbiye olan insanlara terbiyeli insanlar denir. Yani eğitilmiş insanlar demektir. Bu topraklar hem incelik, anlama noktasında hikmet, bilgi noktasında hem bile adap, erkan noktasında asırlar süresince bütün dünyaya eş olmuştur.” diyerek konuştu.

Müslümanların ilme haddinden fazla önem verdiğini anlatım eden Başkan Erbaş, dünyayı tanımanın ve yaşanılır ağıl getirmenin yolunun ilimden geçtiğini söyledi.

Gençlere eş çıkmanın ati açısından yüce olduğunu vurgulayan Erbaş, şöyle bitmeme etti:

“Geleceğimizi güç edeceğimiz yeryüzü cesim değerimiz gençlerimizdir. Gençlerimize, çocuklarımıza erbap çıkmazsak bu topraklarda ecdadımızın bize yaşama ettiği o değerler yok tamam masraf. Gitmez demeyin. Endülüs elbet gitti? bir zamanlar işte Orta Asya’da İslam’ın hakeza adeta fışkırdığı o topraklarda Harezmilerde, Buharalarda, Taşkentlerde, Semerkantlarda hangi büyük alimler yetişti. Şimdi var mı? Kütüphanemizdeki kitaplarımıza baktığımız ahit bütün oralarda merkum kitaplar nerede? 300-500 sene oralarda medreseler ayakta artmış olsa üstelik bugün yerlerinde yeller esiyor. Onlara bakalım ve tuhaf alalım.”

Toplantıya Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu ile çok sayıda çağrılı katıldı.

Share: