Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, Malazgirt Zaferi zımnında tasavvur yayımladı

Konya Büyükşehir Şehremini Meram İbrahim Altay, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü nedeniyle kuvve yayımladı.

Başkan Altay, mesajında 26 Ağustos 1071 günü, Türk ordularının Malazgirt Ovası’nda eşine az rastlanır aynı klan yazdığını belirtti.

Mesajının devamında Selçuklu Sultanı Alparslan komutasındaki askerlerin, yalnızca tıpkı savaşma kazanmakla kalmayıp, Türk milletinin yüzlerce almanak özgürlük sevdasını tarihin arz büyük zaferlerinden biriyle taçlandırdığını tabir fail Altay şunları kaydetti:

“Anadolu Selçuki Devleti’ne, Osmanlı İmparatorluğu’na ve bugün Türkiye Cumhuriyeti’ne ilham kaynağı olan ve değme güçlü durumda bizlere kösemenlik fail kökten sürme ruh, bundan 951 sene ilk Malazgirt Zaferi’yle maltalık bulmuştur. Fatih Şehriyâr Mehmet’e gemileri karadan tay tay arabası, Kanuncu Padişah Süleyman’a Avrupa’nın kalbinde fetihler yaptıran, Çanakkale’yi cihanın bildirme hareketli devletlerine geçilmez kılan, Halas Savaşı’nda ‘Ya İstiklal, evet Ölüm’ şuurunu yüreklere kazıyan ve 15 Temmuz’da ulus düşmanlarına Türkiye’yi sıkıntılı fail azim ve istikrar, Malazgirt’te yeşeren kökten sürme ruhun eseridir. Bugün Türk milletinin beherglas ferdi bu ruhu yüreğinde taşımakta ve ülkemiz bu akide sayesinde yarınlara emin adımlarla ilerlemektedir. Bin yıla mümasil tıpkı süredir Anadolu’da hükümranlık süren doğruluk, sulh ve tolerans anlayışını kasılma eden balaban başbuğ Melik Alparslan’ı ve kamu şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Balaban fetihlerin kapısı olan Malazgirt Zaferi’mizin 951. sene dönümünü yer kalbi duygularımla tebrik ediyorum.”

Share: