KARADENİZ’DE ‘HAMSİ AVI YASAKLANSIN’ ÇAĞRISI

KARADENİZ’üstelik, avlanabilir uzunluk uzunluğu 9 santimetrenin altında mütezayit hamsinin popülasyonunun ters etkilendiği iddiaları üzerine av yasağı çağrısı geldi. Kargaşa Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü akademisyen Prof. Dr. Mehmet Vazıh, hamsi stokunun tükenme aşamasına geldiğini belirterek, Elan birlikte kötüye gitmesini köstek olmak amacıyla hamsi avcılığı en beş altı 1 kamer yasaklanmalı dedi.

Denizlerde 1 Eylül’dahi başlayan balık avı sezonu sürüyor. Karadeniz’bile palamut bereketi ile sezonu açan balıkçılar, hamside umduğunu bulamadı. Karadeniz’birlikte avlanabilir klan uzunluğu 9 santimin altında artan hamsinin popülasyonunun karşıt etkilendiği iddiaları konusunda bu yıl de av yasağı çağrısı geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı, avlanabilir uzunluk uzunluğunun 9 santimetrenin altındakilerin oranında artış olması nedeniyle geçen sene İstanbul Boğazı ve Karadeniz’in nazik bölümünde rastgele kalem av aracı ve hamsi avcılığına arızi süreyle haram getirmişti.

ODÜ Fatsa Bahir Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü akademisyen Prof. Dr. Mehmet Işıklı, Karadeniz’dahi hamsi stokunun tükenme aşamasına geldiğini kaydederek, Karadeniz’da akıbet 5-6 yıldır hamsi stoklarıyla ilişik sıkıntımız var. Bu stokların azalmasındaki ana neden de Gürcistan’daki hamsi katliamından kaynaklanmaktadır. Bu Gürcistan’dahi katliamı eden üstelik yine bizim balıkçı teknelerimizdir. Bizim balıkçı teknelerimiz Gürcistan sınırına her an orada çok küçük boylardaki hamsileri avlamakta ve balık unu, balık yağı kabilinden fabrikalara yollamakta. Haddinden Fazla aşağı boylardaki hamsi stoklarını katletmemiz, benzeri sonraki yıla benzeri karış ati olan hamsilerin tıpkısı sene önceki Gürcistan’üstelik namevcut edilmesine neden oluyor. Şu anda Karadeniz’de az daha hamsi stoku bulunmayan kabil tıpkı şey. Üzerindeki av baskısından dolayı balıklara büyüme şansı vermediğimizden kıran şu anda sayı farkı 7 veya 8 santim büyüklüğünde bir stokumuz var. Tezgahlara 9 santim boyunda tıpkı balık geliyor ama bu gelen balık birlikte bilcümle gırgır teknelerinde artık elek var. Bu elekten geçirilmiş ve elek üstünde mütezayit balıklar piyasaya sürülmekte. Bu de 100 kilo yakalanan balığın 10 kilosu tezgaha geliyor, 90 kilosu ölmüş vaziyette denize dökülüyor. Nedeniyle burada pahal anlamda katliam yapılmakta. Hamsi stoklarını geleceğe taşıyabilmek için gelecekte bile çocuklarımızın, torunlarımızın bu Karadeniz’deki hamsi stokundan faydalanabilmesi üzere bağımsız milletvekili suretle tıpkısı önlemin alınması gerekmektedir diye konuştu.

‘HAMSİ AVCILIĞI BILDIRME AZ 1 AY YASAKLANMALI’

Karadeniz’deki başka ülkelerle gelişigüzel hamsi stoklarının korunması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Aydınlık, Yıllardan beri söylediğim bu hamsi avcılığına benzeri düzenleme getirmemiz şarttır. Bu yıl üstelik çok acil adına hamsi stoklarının elan dahi kötüye gitmesini gölge etmek üzere hamsi avcılığının yasaklanması gerekmektedir. Türk halkının yediği iki balık var hamsi ve istavrit. Dolayısıyla bu iki balığın stoklarına tığ bu şekilde uymazlık verdiğimiz ant Türk halkı daha çok balık yiyemeyecek duruma gelecektir. Dolayısıyla biricik yediği bu balığı birlikte önümüzdeki yıllarda yemekte zorlanacaktır. Zımnında bu önlemlerin yer güdük sürede alınması gerekir. Karadeniz’deki sair ülkelerle alay malay tıpkısı ortak konsorsiyum sağlayarak bu katliama aynı dur emreylemek zorundayız. Hamsi avcılığı genişlik bir iki 1 kamer yasaklanmalı. Bu proses içerisinde üstelik bakanlığın personelleri bunun takibini yaparak Karadeniz’e şişman aynı istif girerse evet bile henüz iri klan gruplarındaki hamsi olursa tekrardan ayrımsız aranjman yapılabilir dedi.

‘HAMSİYİ TUTAN DAHI BOYUNU BEĞENMİYOR SATAN BILE’

Kentte balıkçılık özne Burçin Doğan, hamsi boyunu kimsenin beğenmediğini söyleyerek, Hamsiyi markajci de boyunu beğenmiyor, satan dahi beğenmiyor ama yapabilecek ayrımsız öz bulunmayan. Olan hamsi bu. Akarsu ürünlerinin kanununa bakarak boyu tutuyor. Biz dahi âdeta boyutta satmak istemiyoruz ama tutan üstelik burulmak zorunda satan bile kıymak zorunda zira yanı sıra çalışanın parasını vermek zorunda diyerek konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen ise Hamsi avının benzeri müddet yasaklanması daha gür olur. Zira ince hamsiye kimesne imdi stabil yunak bakmıyor. Sivri ve çinekop denizler de bu sene fazla olunca hamsi biraz etkilendi. Onun üzere hamsi bu yıl vurgun kaldı. Kuyulardan çıkmadı. Avcılığı yasaklanırsa yurttaş için ileriki yıllar üzere elan bol tamam dedi.

Balık düz Gülizar Ongunyurt üstelik hamsinin falsolu avlanmadan belde büyüyemediğini söyleyerek, Bence hamsiler büyümedi. Bunun birlikte kavisli avlanmadan kaynaklandığını düşünüyorum. Avcılık üzere biraz beklenilmesi gerekir diyerek konuştu.

Sezai Baştürk de hamsi avının yasaklanması gerektiğini aktararak, Çünkü bu deniz ürünlerinin korunması gerekir. Şu anda hamsi tezyifkâr. Bunun tutulması da bana bakarak zararlı. İlerleyen yıllarda biz hamsiyi fakat resimlerde görürüz. Zira bu şekilde avcılık yapıldığı sürece hamsi biter. Seçkin yıl çocuk toplanırsa ne olur Hamsi daha yavrulamaz dedi.

Öte yandan kentteki balıkçı tezgahlarında hamsinin kilosu, 50 liradan satışa sunuluyor.

Share: