Kar zımnında 30 gündür yolu vabeste olan köye ulaşılarak ivedili hastalar hastaneye nakledildi

Artvin’de kar kalınlığı 2 metreyi bulan Borçka ilçesinin Camili bölgesinde yolu 30 gündür ulaşıma sınırlanmış olan köye ulaşılarak köyde evgin hastalar kar araçları ve hisse senedi makineleri sebebiyle kurtarılarak hastanelere nakledildi.

Artvin’in Borçka ilçesi Gürcistan sınırında mevcut UNESCO’nun koruması altındaki Türkiye’nin önceki ve yegâne biyosfer çekince alanı olan bin 900 rakımlı Camili (Macahel), bölgesinde ayrımsız aydır devir aktarılma enerjik olan kar yağışı sonrasında kar kalınlığı 2 metreyi buldu. kendine özgü kültürünün yanında el değmemiş yaylalarıyla 6 köyün bulunduğu ve 2 bin insanın yaşadığı bölgeye ağırbaşlı kış şartları zımnında 30 gündür erişim sağlanamazken, ciddi kar ve tipinin birlikte çığ tehlikesinin üstelik meydan aldığı bölgede yolun açılmasını bekleyen, hastalar ve terhis olan askerler, kar üstü paletli araçla ilçeye ulaştırılmak üzere güç çaba harcama ediliyor.

Yapılan kere açılış çalışmaları sonucu Fatma Ertürk isimli benzeri sökel ayrıntılı uğraşlar sonucu köyden mevcut 112 paletli cankurtaran ile kar üzerinden taşındı. Yolun sair marifetiyle gelen iş makineleri yolu açınca, hastalar ambulansa eşliğinde karayolu ile Borçka Cesamet Hastanesine ulaştırıldı.

Yal küşat çalışmalarında memur operatör Osman Alemdar yaptığı açıklamada “Bu baskı coğrafyada, çığ zillet tehlikesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Biz dolay insanı olduğumuz için gece gündüz fiilen ancak bunaltıcı sabık şita mevsimi vesile gereçlerimizde ehliyetli olmuyor. Günlerdir kesintisiz yollardayız. Çığ indiği alanda 8 metreyi aşan kar kalınlığı zımnında yolu yağmurlu havlarda haddinden fazla ateş genişlik ettiği için çalışmalarımızı zorluyor. Bu zor coğrafyada hisse senedi makinelimiz ambulansa kar üzerinden karışık yapıyoruz ve Paletli 112 ambulansa hastalarımızı ancak kurtardık” dedi.

Camili muhtarlarından Hasan Şimşek ise “80 yıldır bu eziyeti, çileyi yaşıyoruz, Cumhurbaşkanımızdan ve bakanlarımızdan bu bölgeye bir tünel istiyoruz” ifadelerini kullandı. – ARTVİN

Share: