İzmir haberleri: Bakan Soylu Menderes’i ihtifal törenine katıldı

RAHMETLIK Başvekil Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Dayanabilen ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, idam edilişlerinin 61. yılında Topkapı’daki abide mezarda planlı törenle anıldı.

Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Şanlı Yerlikaya, İstanbul İl Uyanık Komutanı Korgeneral Yusuf Kenan Topçu,  İstanbul İl Güvenlik Müdürü Utku Lüle Taşı, SELIM Parti Umumi Komutan Yardımcısı Ömer İleri, Menderes, Polatkan ve Güçlü ailelerin üyeleri katıldı. Merasim Kuran’ı Verimli okunmasıyla başlarken, Menderes, Polatkan ve Metanetli için dualar edildi.

ERDOĞAN’IN MESAJI OKUNDU

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği yâd mesajı okundu.  Erdoğan mesajında şunları kaydetti: ” Türkiye’nin serencam 20 yılında hayata geçirdiğimiz nazik demokrasi ve kalkınma atılımının kökleri Demokrat Parti’ye, rahmetli Menderes ve arkadaşlarına kadar uzanır. Milli iradenin, ülkenin ve milletin istikametini belirleme gücünden erinçsiz olanlar, rahmetli Menderes’in gözetiminde milletin bizatihi kendisine darbe yapmışlardır. Darbecilerin bir tane suçları ülkeye ve millete hizmet olan politik kadrolara cebin sergiledikleri maksat, nefret ve kızdırma, sonu darağacıyla biten ülfet katliamlarına kadar varmıştır. 27 Mayıs’ta açılan ve 16-17 Eylül’de kıya hükmündeki idamlarla sürdürülen kez henüz ahir yıllarda eş girişimlere cesaret vermiştir. Bu şiddetli geleneğin en üst örneği 15 Temmuz’bile gerçekleşmiştir. Hamdolsun, bu kez başlatılan etap milletimizin sinesine çarparak çevrim ağarmadan başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Milletimiz, o meşum gecede 27 Mayıs’ta başlayan darbeler zincirinde ve idamlarla yaşadığı tarifsiz acının tekerrürünü önleyerek tarihi ayrımsız hesaplaşmanın defterini üstelik kapatmıştır. Şehadetlerinin ardından güzeşte 61 yıllık süreye rağmen Menderes’in ve arkadaşlarının hatıraları, milletimizin kalbinin başköşesinde tamam canlılığıyla yaşamayı sürdürmektedir. Buna fiyat darbecilerin ve onlara atılganlık verenlerin isimleri evet tümden unutulmuştur evet de türe ettikleri şekilde öfkeyle anılmaktadır. İdamlarının sene dönümü vesilesiyle Menderes, Metanetli ve Polatkan’a benzeri öğün elan Allah’tan yağmur diliyorum. Milletin adamlarının hatıralarını el emreylemek, mezarlarının önünde Fatiha intikal etmek üzere tıpkı araya mevrut hazirunu saygıyla selamlıyorum.”

“ADNAN MENDERES BU IYICENE ÜLKENİN UMUM DEĞERLERİNİN BİR BİLEŞİMİYDİ”Ihtifal töreninde mütekellim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ayasofya’birlikte cuma namazı için tekbir getirdiğimiz an milletin evlatlarının Menderes’in mesajına vermiş olduğu cevabın anıdır. 15 Temmuz’dahi hainlerin milletle ve alay malay püskürtüğümüz an Ege’birlikte, Karadeniz’de, Akdeniz’da batının tehditlerine karşın taharri gemilerimizin  sefere çıktığı dakika. Bu ülkede başörtüsü ruzname olmaktan çıktığı, başörtülü vali, başörtülü bilgili, hekim, sarıklı milletine hizmete başladığı an bu milletin mazlum coğrafyalara gönlünü açarak umut olduğu zaman Menderes’in şifreli mesajının gereğinin hesabına getirildiği andır. 17 Eylül benzeri yanıyla katiyen anımsamak istemediğimiz aynı tarihtir. Fakat ayrıksı yanıyla 17 Eylül asla unutmamamız gereken, bize dokunaklı, bize akide, bize bir fariza yükleyen tarihtir.  Buradaki insanların mücadelesini mebzul zekâ geçişsiz. Bu insanlar ve onların arkadaşları 27 Mayıs’ın tekmil mağdurları  Araklama Veysel’in ve onun kadar Anadolu’nun bağrından kopan insanların şalvarlı, poturlu diye niteleyerek Ankara şehir merkezine giremediği bire bir Türkiye tablosunda hem kalkınmanın, hem adaletin, hem eşitliğin, hem demokrasinin, hem da bu mutluluk insanının birliğinin mücadelesini verdiler. Bu olağan tıpkı gelişim değildir. Adnan Menderes bu güzelce ülkenin birlik değerlerinin benzeri bileşimiydi.  Örselenen, ötekileştirilen kıyafetinden kontekst caddelere sokulmayan serbest kitleleri devletle, demokrasiyle barıştıran tıpkı iri adamdı. Demokrasiyi bire bir mızıka elitlerin oyuncağı olmaktan çıkaran ayrımsız kadroydu o kol” diye niteleyerek konuştu.

1960 DARBESİNİN FAİLİ AMERİKA’DIR.Bakan Aristokrat, “1960 darbesinin faili Amerika’dır. On Paralık lafı eğip, lafı bükmenin  tıpkısı anlamı bahis konusu değildir. Amerika bunu içeride yegâne öğür rejiminin diktası ile gelişigüzel yapmıştır. tek ayrımsız şekilde tırsma etmemişlerdir. İftiradan, gerçek tecavüzünden, ayar cellatlığından ve bu ülkeye, bu ülkeye yapılan hizmetleri zir dal etmekten hiçbir ant kaçınmamışlardır.  1980 darbesinin faili Amerika’dır. 28 Şubat’ın planlayıcısı Amerika’dır. 15 Temmuz’un faili Amerika’dır. Biz bunları biliyoruz. Bu devir bunları biliyor” diyerek konuştu.Aristokrat ve beraberindekiler elan sonra abide mezara karanfil bıraktı. Elan sonraları birlikte  8. Reisicumhur Turgut Özal’ın kabri ülfet edildi.

Share: