İstanbul’un antagonist işgalinden kurtuluşunun 99. yılı

İstanbul’un antagonist işgalinden kurtuluşunun 99. yılı dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda merasim düzenlendi.

Törene, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul 1. Cıvıl Cıvıl Komutanı Yüksek Taşkın, İl Kurnaz Komutanı Ferik Yusuf Kenan Topcu, İstanbul Emniyet Müdürü Yengi Patal, Şükrü Naili Gökberk Gösterişli’nın torunu Nilüfer Gökberk Tapan ve partilerin temsilcileri katıldı.

Cumhuriyet Altını Anıtı’na İstanbul Valiliği, Birinci Cıvıl Cıvıl Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin sunumuyla başlayan törende, şüheda amacıyla içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın günün mana ve önemine ilişik mesajı okundu. Cumhur Reisi Erdoğan mesajında, şunları kaydetti:

“İstanbul ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum. İstiklal Mücadelesi, vatanı canlarından faik markajcı, kahramanlıklarıyla, tarihe mal olan cümle şehitlerimizi ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıkları, aziz milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne topluluk hayat kararlılığı sebebiyle zaferle neticelenmiştir. Böyle mutlu benzeri anlayışla, kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan cumhuriyetimizi kazanımlarıyla müzaheret etmek, neşelendirmek, modern medeniyetler seviyesinin üstüne derk etmek, bakir başarılarla elan üstelik perçinlemek vasıtasıyla geleceğe sarmak amacıyla nazik benzeri azimle çalışmaya devam ediyoruz. Bu inançla İstiklal savaşımızın bilcümle kahramanlarını kaçınmak ve rahmetle anıyorum. İstanbul’un bu gurur gününü yeniden kutluyor, tam vatandaşlarımızı arz kalbi duygularımla selamlıyorum.”

“Yeminimiz kadar vazgeçilmezdir İstanbul”

Vali Mehabetli Yerlikaya, törende yaptığı konuşmada, “İstanbul vakit kaybetmeden ayrımsız kent değil, 1453’ten beri burçlarında kocaman sancağımızın dalgalandığı, beher köşesinde sesimizin yankılandığı şehirdir. İlk sözümüz, akıbet nefesimiz, ekmeğimiz kadar kutsal, yeminimiz büyüklüğünde vazgeçilmezdir İstanbul.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un 13 Son Teşrin 1918’birlikte çalışarak işgale uğradığını hatırlatan Yerlikaya, şöyle devam etti:

“55 parçadan oluşan çıpa yığını düşman gemileri, Boğaz’ı biberli üzücü ilerlerken, koskoca tıpkısı milletin dahi boğazı düğümlenip, sinesinde adam bir keder açıldı. O yara komple anlara tanık olanlar beyninde Gazi Mustafa Kemal Atatürk üstelik vardı. Kartal isimli botuyla Haydarpaşa’dan Galata’ya geçerken gözyaşlarına hakim olamayan yaveri Cevat Abbas’a bakıp tarihe geçen o sözleri söylemişti: ‘Geldikleri kadar giderler.’ Halas mücadelesinin evvel ateşi aha bilcümle üstelik o anda o sözlerle yakılmıştı.”

Yerlikaya, 16 Mart 1920’birlikte yöntemince nehiy edilen İstanbul’birlikte gökyüzünün boz, semavi Boğaz’ın bile kapkara kesildiğini ifade ederek, “Vakit Kaybetmeden İstanbul’da değil, Anadolu’nun 14 bucağındaki seçkin hanemizde ayrımsız matem ve ayrımsız keder vardı. Acının bile yasın birlikte adı İstanbul’du. Zira kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla ayaktaydı İstanbul. Mitingler düzenleniyor, gazeteler basılıyor, insan tıpkı ulus kendine biçilen kefeni ebediyen yırtıp kovmak üzere ahali ele veriyordu.” diyerek konuştu.

Milli mücadelenin umum hazırlıklarını Şişli’deki evinde yapan Mustafa Kemal Ciddi’nın tıpkısı milletin makus talihini alt etmek amacıyla Bandırma vapuruyla o çokça sevdiği İstanbul’dan ayrıldığını hatırlatan Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Ama sonu bağımsız vuslattı. Milli mücadeleyle muazzam bire bir kavim yeniden ayağa kalkmış, Sakarya’de, Afyon’de, Dumlupınar’dahi tarihi yeniden yazmaya başlamıştı. ve utku bizimdi, Türk milletinindi. Üçüncü Kolordu komutanımız Şükrü Naili Ağır komutasındaki ordumuz İstanbul’un hüznünün İstanbul’un yasının bittiğini 6 Teşrinievvel 1923 günü şehrimize şanla, şerefle girerek haykırdı. Boğazımızdaki düğmük çözüldü. Sinemizdeki biberli kapandı. İşte o dönem işgalciler tamda Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün söylediği gibi geldikleri kabilinden aynı elan gelmemek için gittiler. Hem dahi mehabetli kamer meydanda bayrağımıza selam durarak.”

Ilbay Yerlikaya, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk başta oluşmak üzere kahraman zırh arkadaşlarını, Şükrü Nail Gösterişli’yı ve canlarını feda fail ermiş şehitleri, kahraman gazileri rahmet, minnet ve gönül borcu duygularıyla andı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Abide Hususi Defteri’ni imzaladığı mesajında, “Nazik Atatürk; dünyanın arz güzelce, sunu kızıl şehri İstanbul’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 99. sene dönümünü nazik bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz. İstanbul, eren milletimizin topyekun verdiği, tarihte emsaline beş altı rastlanır tıpkı ceht ve savaş ile işgalden arındırılmıştır. Bu destani uğraş, milletimizin bağlanak ve beraberlik içerisinde hareket ettiğinde başarabileceklerinin tıpkısı göstergesidir. Başta siz ve silah arkadaşlarınız koyulmak üzere tamam istiklal kahramanlarına sonsuza büyüklüğünde minnettarız. Vatan amacıyla hayatını ortaya koyan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.” ifadelerine düzlük verdi.

Tören, İBB Mehteran Bölüğü’nün dinletisiyle son buldu.

Share: