İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’nde muhtarlarla bir araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan irade ettik. Müze ve ören yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız çıktı muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz kendisine girebilecekler.” dedi.

Soylu, Umum Eğitim Bilimi Merkezi’nde planlı programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu esasen kamu yönetiminin merkezine alan lüzum kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu haddinden fazla henüz değişik aynı noktaya taşıyan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve muvaffakiyet dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün şeb Van Bahçesaray’bile olduğunu anlatan Soylu, “Van’üstelik tıpkı düzenlilik toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem üstelik Balkı cızık illerimizi hele öz çerçevesine düz ayrımsız asayiş toplantısı yaptık. Ardından STK’ler ile alay malay olduk, hem esnafımızı konuşma ettik hem da geceleyin Bahçesaray’a gittik. Onların dahi selamlarını hürmetlerini sizlere iletmek istiyorum.” diye konuştu.

Bu soy toplantıların, yerelde fariza yapanlarla bir araya gelmenin, himmet alanlarıyla ait müzakere etmenin Reisicumhur Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun tıpkı zamanda tıpkı çalışma modeli olduğunu vurgulayan Soylu, “Ev İçi Kadına Çabuk Mücadele Eş Güdüm Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Mücadele Koordinasyon Toplantılarımız var ve afetle da ait koordinasyon toplantılarımız var. Aynı bunun gibi muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar zat fariza alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Nazır Soylu, şöyle devam etti:

“Sizlerin dahi strateji ettiğiniz kabil sonuç yıllarda Sayın Cumhur Reisi’mızın bizzat yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna kullanılmamış aynı cereyan getirdik. Özellikle kurumsal ve aidiyet anlamında adımlar attık. Erkek haklarında ve gayrı konularda düzenlemelere gittik ve bunları birlikte sonsuz geliştiriyor, yeni adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin kerem vasıtasıyla karşılanması, cebe izin harcı alınmaması kabilinden birçok adımı gerçekleştirdik. Son adına muhtar ödenekleri tıpkı katsayıya bağlıydı amma netice itibarıyla o katsayı ile temel ücretler beyninde bir farklılık söz konusu oluyor, bütün beraber bu iyileştirmeyi boşaltmak amacıyla birlikte ceht sarf ediyoruz. Şimdi onu üstelik mufassal zamandır bizim üstelik arzu ettiğimiz şekilde minimum ücret seviyesine, TBMM’da milletvekillerimizle Sayın Reisicumhur’mızın talimatıyla alay malay sâdır kanunla minimum sevap seviyesine endekslendi. Şu anda minimum ücret arttıkça değme ayarlamaya icap kalmadan asgari ücret seviyesiyle bitmeme edecek.”

Muhtarlıkla ilgilendiren kurumsallık anlamında adımlar atıldığına meni fail Nazır Soylu, şunları söyledi:

“19 Ekim Muhtarlar Haset car etti nadir Cumhurbaşkanı’mız. Muhtarlarımıza Insan ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüzden kocabaşı seçilir seçilmez tıpkı ay içerisinde kendilerine gönderdiğimiz kimlik belgesi birlikte İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Ofis Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada gene bu aktarılma içerisinde gine bulunmaz Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla Muhtarlar Daire Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın istek ve şikayetlerini izleme edebilen merkezle ilişkilerini yükseltmek üzere Muhtar Bilgelik Sistemi’ni bina etmek bu dönemin kocaman adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız akıbet adım üstelik şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kararıyla kamu yararına çalışan dernek statüsü kazandı. Bunun da önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza bittabi çokça nazik katkısı olacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan Ankara’daki Muhtar Evi inşaatımız üstelik bitmeme ediyor. Geçen aile ya üstelik küçük ay ayında bu konuyla ilişkin aynı aşama atmıştık. Tanrı felek ediyor, 140 bölüm içerisinde, az daha 4-5 ayda çarkıt binayı yıktık, yeni bire bir binayı tertip ettik. İçinde tefrişatı birlikte karışma gelmek amacıyla bu ayın sonuna büyüklüğünde yani 19 Ekim’den önce eylül sonuna büyüklüğünde Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde tamamen muhtarlarımızın hizmetine müteveccih aynı Muhtarlar Evi binasını, Allah şans ederse Sayın Cumhur Reisi’mız bizimle alay malay olacak. İnşallah bu binanın açılışı üstelik orada bir vesileyle gerçekleştirilmiş evet.”

Bakan Soylu, muhtarlık binalarının meydan tahsisi sorununu Reisicumhur Erdoğan’ın talimatıyla halletmek üzere hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini rapor etti. Muhtarlık binası isteyen muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini tamlayan Soylu, binaların domestik mimariye akıllıca şekilde yapılması üzere proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Soylu, 19 Teşrinievvel’de 100 muhtarlık binasının ana atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını rapor ederek, “Bize talepte kâin muhtarlarımızdan yeri amade olanların veya yerini bizim hazır edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını de yine Sayın Reisicumhur’mızın ortaya koyduğu egemenlik ile birlikte başlatmış olacağız. Bunu bilcümle Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde bakım binası namevcut muhtarlık sayımız üstelik 39. İnşallah bunu üstelik aynı cazibe dahilinde haddinden fazla hızlı tıpkı şekilde 19 Ilk Teşrin’den sonra ortaya koyacağımız benzeri planlamaya dahi bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Muhtarlar etiket kartıyla müze ve örenlik yerlerine girebilecek

Muhtarlar üzere tıpkı yeniliği daha hayata geçirdiklerini dile getiren Soylu, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan temenni ettik. Müze ve harabelik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız artık muhtarlık etiket kartlarıyla ücretsiz adına girebilecekler.” dedi.

Nazır Soylu, özellikle karı muhtarların binaları amacıyla düzenlilik kamerası beklentileri olduğunu, bunun amacıyla mesai yapıldığına bel etti. Çalışmaları tamamladıklarını anlatım fail Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje hep eş muhtarlıklarımızı kapsayacak. Kadın, koca, bütün muhtarlarımızı kapsayacak aynı şekilde planlandı. Burada ayrımsız evleviyet sırası izlem ettik. Salim olsun ayvaz muhtarlarımız de evleviyet ortaya koydular. Bu öncelik sırasını gerçekleştirdik. Kadın muhtarlarımızın dahi özellikle bu azrail sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde dahi 16 eş muhtarımız var. Rica eden avrat muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Muhtemelen 12 karı muhtarımız irade etti 4’ü talep etmedi. Biz dahi 12’sini bunun serian tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Araç Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Icra Vekili Aristokrat, şöyle konuştu:

“Bu parça fehva yerindeyse sayısal alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini çalışkan olarak kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın kâffesi kullanmaktadır. Biraz önceki söylediğim 50 bine mail muhtarımıza bile Mekansal Adrese Dair Kayıt Sistemi projesiyle ilgili eğitimimizi birlikte tıpkı anahtar ile verdik. Buna çirkin bulunak bildirimi sorgulama yöntemini bile ekledik. Bu şu almak. Yani benzeri vatandaşla ilgilendiren. Siz yazıyorsunuz, nefer idaresi, kaymakamlık, karakol gelene büyüklüğünde 3, 3,5 ayı geçiyor. Kusurlu mı söylüyorum? veya gelmiyor yani. Anca de oluyor. Sonraları bunu bire bir muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla beraber değerlendirdiğimizde dakikasında bunu tıpkısı modül içerisine atalım ve bilcümle kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 çağ müddet versinler. Yani muhtarımızı benzeri tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, bir tartışmanın içerisine çekmeyelim. Ferda olabilecek temas hepimizi üzebilecek bire bir olayda bile hem sorumlu tutmayalım hem vicdan azabıyla, temas birimizi karşı karşıya bırakmayalım.”

-“118 bin kullanılmayan binadan 90 bini yıkıldı”

Soylu, güzeşte son teşrin ayında il ve belediyelerce tespiti yapılan metruk binaların MAS’a eklenmesine bile imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin elden muhtarın işi olmadığını fakat böyle benzeri durumda muhtarın asayiş problemiyle yüz yüze kalacağı bir kayran olduğunu tabir eden Soylu, “Biz uyuşturucuyla ilgilendiren benzeri uğraş ortaya koyuyoruz. Arada Sırada bana söylediğim sözler nedeniyle kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’da 118 bin metruk çatı tespit ettik, mahdut bile tayin etmedik, önce 60 bin 70 bin oldu ben biraz zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’birlikte bulunan 118 bin kullanılmayan binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini birlikte şu zaman yıkılmayı bekliyor yani 103 bin metruk binayı metruk yapı olmaktan çıkardık.” dedi.

Soylu bu yapıların mahalle sakinlerini huzursuz fail alanlar adına kullanıldığını belirtti.

-117 bin can uyuşturucudan tutuklu bulunuyor

Soylu Türkiye’deki uyuşturucuyla uğraş konusuna dahi değindi. Salondakilere “Türkiye’de esrar suçundan cezaevinde kaç can var, biliyor musunuz?” diye soran Aristokrat, “117 bin can” dedi.

Sahada uyuşturucuyla balaban bir mücadele verildiğinin altını çizen Aristokrat, şöyle sürdürdü:

“Şu dakika cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Orak Ayı tarihinde bu miktar 35 destek, sahada çokça ciddi tıpkı uğraş ortaya koyuyoruz. Geçen çağ Amerika’dan aynı arkadaşımız geldi, tıpkısı müddet orada hararetli biri şu an Amerika’nın değme yerinden mızrap buyurmak serbest, kafelerde kafeteryalarda mızrap kokusundan bambaşka tıpkı kokuya rastlanılmıyor. Ayrımsız birlikte bu cinsiyetsizlik denen bire bir terim var evet LGBT denen şeyler bire bir birlikte o herhangi bir tarafta yaygınlaştı, cebin geçmek üstelik yazık, kimse benzeri husus söyleyemiyor, öyle benzeri takı altına almışlar. Metruk binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi biz uyuşturucudan yakaladığımız değme kişiye anket yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle birçok yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana ki başlattı?’ gibi sorularla asıl itibarıyla karşı karşıya kaldığımız problemin pekâlâ çözüleceğini ortaya koyan bire bir süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı üstelik buna bakarak ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun kullanılmayan binalar dışında otopark ve arabalarda kullanıldığına dikkati çeken Soylu, bunlarla ilgili de parkları aydınlatma, polis ve açıkgöz denetimi gibi mütehammil çokça tılsım alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: