İç Rum, Karadeniz, Şark ve Güneydoğu Anadolu’nun bazen kesimleri için akva yağış uyarısı

İç Anadolu’nun doğusu, Mağrip ve Orta Karadeniz’de, Şarki Anadolu’nun güney ve günindi ile Güneydoğu Anadolu’nun yıldız ve gün doğusu kesimlerinde sağlam yağış bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, yarın öğleden sonra Kayseri, Niğde, Yozgat ve Sivas, akşam ezanı saatlerinden bilahare Tokat, Amasya ve Samsun çevrelerinde kuvvetli, akşam saatlerinden itibaren ise Kalabalık çevrelerinde yerli adına çok sağlam bora bekleniyor. Yağışların 1500 metre beden faziletkâr kesimlerde karla muğlak yağmur ve kar şeklinde faal olacağı tutum ediliyor.

Bugün akşam ezanı saatlerinden itibaren ise Adıyaman, Malatya, Elazığ çevreleri ile gittikçe Tunceli, Diyarbakır, Siirt, Batman, Bitlis ve Van’ın güneyinde domestik namına akva, Bingöl, Elazığ’ın güneyi, Diyarbakır ve Batman’ın kuzeyi, Mardin, Şırnak ve Hakkari’de haddinden fazla sağlam sağanak bekleniyor. Yağışların 1700 metre eğin faziletli kesimlerde karla anlaşılmaz yağmur ve kar şeklinde enerjik olacağı değerlendiriliyor.

Günindi Karadeniz’de devam eden yağışların da ferda ilk saatlerden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’nun kuzeyi ile Bolu’nun kuzeyinde evcil adına sağlam ve çokça kuvvetli olacağı öngörülüyor. Yağışların 1200 metre üzeri faziletkâr kesimlerde karla tuhaf baran ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Kuvvetli yağışlarla alay malay dominant, taşma, toprak kayması, ulaşımda aksamalar kabil olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunması gerekiyor.

Share: