Huzur ve güvenlik ortamı sağlandı… 47 köyün 40’ı yerleşime açılıyor

Geçim ve asayiş ortamı sağlandı… 47 köyün 40’ı yerleşime açılıyor

Şırnak’ta 20 yıl köyünden ırak olan yurttaş, kerem desteğiyle dede toprağına döndü

Şırnak’ta köylere dönüşler için çalışmalar devam ediyor

ŞIRNAK – Şırnak’ta yıldırı olayları zımnında 1990’lı yıllarda köylerini boşaltarak eksantrik illere göç etmek zorunda küsurat vatandaşlar, yıllar bilahare yeniden devletin bölgede sağladığı varlık ve büzük ortamı ile gelişigüzel köylere dönüşler başladı.

Şırnak’ta 1990’lı yıllarda bölücü yıldırı örgütü PKK’nın saldırıları dolayısıyla şehir geneli boşaltılan 47 köy, geçim ve güvenliğin sağlanmasının ardından, Şırnak Valiliği yoluyla köylerin telefon, cümbüş, su, şebeke ve kat çalışması başlatıldı. Şırnak ve 6 ilçesinde PKK’lı teröristlerin baskıları dolayısıyla 1990’lı yıllarda çoğunluğu Gabar Dağı’nda başlamak amacıyla 47 köyden göçler ve boşaltmalar olmuştu. Bölgenin terörden arındırılmasıyla karye yolları ile altyapının yapılmasıyla alay malay kalın kafalı dönüşler başladı.

Göç ettikleri yerlerde aradıkları huzuru bulamayan köylüler, yıllar bilahare döndükleri köylerinde zat arazilerini ekiyor, hayvancılıkla uğraşmanın yanında bahçelerinde göveri ve kâr üretiyor.

Çalışmaların devam ettiğini tabir fail Şırnak Valisi Osman Bilimci, “Şırnak’ta 90’lı yıllarda terör korkusu veya yıldırı tehdidiyle boşalan ve yırtılmak zorunda mütezayit köyler vardı. Şırnak’ta bu köylerin sayısı 47 idi. 47 köyümüz muhtelif nedenlerle boşaltılmıştı. O tarihten bu yana yasa kapsamında terörden gördükleri zararlar zımnında, köylerini grup, biçemedikleri dolayısıyla İçişleri Bakanlığı olarak kendilerine bu zararları tertip etmekteydik. Fakat akıbet süreçte ülkemizin geldiği yürek ortamı, sağlanan düzenlilik ile alay malay ilimizin da bu varlık zarfında haddinden fazla iyice şeyler olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda ilimiz genelinde 47 köyün 40’ını anında yerleşime açıyoruz. İsteyen vatandaşlarımız köylerine gelip, evlerini yapabilecekler, orada tarlalarını ve rabıta, bahçelerini faaliyetinde bulunabilecekler. Bu kapsamda 120 kilometre kez, 30 kilometre kısmını tezelden ihale ettik ve bunu sürdürüyoruz. Kalan kısmı ile ilgili dahi çalışmaları yürütüyoruz. Aynı zamanda hayatiyet, içmece suyu, kanalizasyon, kullanma suyu, bahçelerin sulanması, telefon hizmetler üzere konularda ilişik kurumlar icraat başlatıldı. Vatandaşlarımızın mutlu olması bizi ayriyeten mutlu ediyor. Olumlu tepkiler alıyoruz” dedi.

Kestirmece 30 yıllık hasretin ardından köye dönerek yeniden ekincilik ve hayvancılık yapmaya başladıklarını tamlayan 80 yaşındaki Şanlı Meşe, “Dedelerimizden bu yana Kayaboyun köyünde yaşıyorduk. Terör zımnında köyümüzü fırlamak zorunda kaldık. Akçay’da yaklaşık 20 yıl köyümüzden uzak kaldık. Valiliğe istida verdik ve 3 sene ilk köyümüze gine ferasetsiz döndük. Köyde bent, bahçelerimizi ekiyoruz, hayvanlarımız var onları besliyoruz hiçbir insanın kendi yaşadığı vadi kabilinden olmaz. Köyünde herif daha rahat oluyor. Devletimiz esen olsun bizim köyün içende parke taşı döşemiş, yollarımız de asfalt işlenmiş. Tanrı devletimize arıza vermesin” dedi.

Osman Meşe ise “1993 yılında terör saldırıları dolayısıyla köyümüzü boşalttık. Kısaca 30 yıl sonradan devletimizin sebebiyle gine ferasetsiz döndük. Şu dakika köyümüzdeyiz, köyde evimizi yine yaptık. Azamet yolumuzu yaptı, cümbüş ve suyumuz geldi. Köyde huzurumuz var tek sıkıntımız namevcut. Elan ilk yollarımız yoktu, ancak traktörle gelebiliyorduk. Deminden yollarımız asfaltlı rastgele tip çevirgeç gidip gelebiliyor köye. Fehamet yetkililerimize çokça teşekkür ediyoruz. Yegâne sıkıntımız çocuklarımız okula gidiyorlar ve onlara internet geçişsiz oluyor, internetimiz yok, oda güdük sürede çözülecektir” dedi.

Share: