Hopa’da Sol Öğür ve Sivil Cemiyet Kuruluşlarından Kuma “Sarsıntı” Açıklaması: “Yegâne Kayırıcı Rejimi Kolonlarıyla Alay Malay Çöktü”

KASIT İSTANBULLU

Artvin Hopa’üstelik Eğitim-Sen, Sağlık ve Toplumsal Bakım Emekçileri Sendikası (CURCUNALI), Halkevleri ve SOL Parti; Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgimi izah yaptı. SOL Öğür Artvin yöneticilerinden Tempo Eriman, “Ülkemizi içten sarsan hareket faciasının üzerinden bütün tıpkı kamer geçti. Sabık tıpkısı ayın arkası sıra hala birçok noktada devletin yardımları evet namevcut evet üstelik fire. Bir Tane koca rejimi hamal yekpare kolonlarıyla birlikte çöktü” dedi.

Hopa’da Eğitim Bilimi-Sen, Keyif ve Sosyal Bakım Emekçileri Sendikası, Halkevleri ve SOL Parti; “Zelzele değil rant öldürür, el birliği yaşatır” pankartıyla yürüdü. Yürüyüşün peşi sıra Cumhuriyet Altını Meydanı’nda izah yapıldı.

“MESUL AKP- MHP İKTİDARIDIR”

SOL Fırka yer yöneticisi Üzüntü Eriman, şu açıklamayı yaptı:

“Ülkemizi dikçe sarsan sarsıntı faciasının üzerinden mecmu ayrımsız kamer geçti. Resmi rakamlarla 49 bini çok yurttaşımızın hayatını kaybettiği, 100 bini çok yurttaşımızın yaralandığı felaketin yaralarını saracak noktadan daha çok uzağız. Sabık bir ayın arkası sıra bibi birçok noktada devletin yardımları ya yok ya da natamam. Olan yerlerde ise ayrıntılı süre devletin eksikliğinde, halkın seferberliği ile kurulabilen faaliyetler, devletin organizasyonsuzluğu cihetiyle tam etkiye ulaşamıyor.  Ülkenin mevcut sarsıntı protokolleri panel hesaplarla tahrip edilmiş, afetler üzere memur kurumlar kendisine Cumhurbaşkanlığına bağlı AFAD ve Kızılay muvaffakiyetsiz kadrolara doğrulama edilmiş, tarikatlar kurumları sarmış, halkın kaynakları çarçur edilmiş, neticede afet sonrası planlama ve istirdat üstüne büyüklük damla edilmiştir. Bir Tane âdem rejiminin, bu büyüklükte benzeri yabanlık krizinde devleti kombinasyon edemediği, eski örneklerde de görüldüğü kabilinden baştan ortaya çıkmıştır. Sorumlusu AKP-MHP iktidarıdır!

“TEK KAYIRICI REJİMİ KOLONLARIYLA BİRLİKTE ÇÖKTÜ”

Özelleştirme ve kamusal hizmetlerin ticarileşmesiyle kurdukları rant düzeni ülkeyi aynı mezarlığa çevirdi. Sarsıntı sonrasında avlu kurtaracak AFAD’ları günlerce açık görünmedi. Kızılay duygusal pazarında keçe satmakla çalışır oldu. Diyanet’i evlatlıkla evlenilebilir fetvaları verip tarikatları çocukların peşine düştü. Tek âdem rejimi hamal bütün kolonlarıyla gelişigüzel çöktü. Toplumun temas kesimi ise birleşerek bu yıkıntının içre balaban bir dayanışma örgütlemeyi başardı. İktidarın etnik ve mezhepsel ayrımlarla birbirine düşman etmeye çalıştığı insanların şişman tesanüt seferberliğine Yunanistan’dan İsrail’e, Ermenistan’dan Irak’a büyüklüğünde her ülkeden insanlar gönülden katıldı. Nazik yabanlık ve el birliği kazandı.”

Share: