HDP’li Başaran, sömürme verilerinin illet 5 yıldır paylaşılmadığını sordu

HDP Batman Saylav Ayşe Acara Başaran, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’a, 2017’den beri istismar verilerinin neden kamuoyuyla paylaşılmadığını sordu.

Başaran, Meclis’te, HDP’li kadın milletvekilleriyle düzenlediği matbuat toplantısında, “H.K.G’nin 6 yaşındayken cinsî istismara maruz kaldığı” haberlerine, Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Deniz Yanık’ın 3 dönem sessiz kaldığını, sonrasında davaya müdahil olacaklarını anlatım ettiğini anlattı.

“Bu yurtlarda, vakıflarda, okullarda çocukların istismara uğramasını engellemekten sorumlu değil misiniz?” diyerek soran Başaran, iktidarın söylemlerinin, basının ve yargının bu konudaki tavrının, duruşunun, çocuklara yönelik istismar vakalarını artırdığını istikbal sürdü.

İnsan Hakları Derneğinin 2018 raporuna göre, sömürme vakalarının vakit kaybetmeden yüzdelik 5’inin açığa çıktığını belirten Başaran, “Türe Bakanı’na buradan soruyoruz: 2017’den beri sömürme verilerini neden kamuoyuyla paylaşmıyorsunuz? Neden bu konuda gereğini adına getirmeme konusunda bu kadar ısrarcısınız?” diye niteleyerek konuştu.

Sessiz kalanların suça eş olduğunu savunan Başaran, “Bu ülkede istismar mağduru tek bir yavru kalmayana kadar savaş etmeye devam edelim.” çağrısında bulundu.

Share: