Gelişme çağındaki çocukların gözlerini bekleyen kızdırma: Tablet ve telefon bağımlılığı

Evolüsyon çağındaki çocukların gözlerini muntazır kızdırma: Tablet ve telefon bağımlılığı

SİİRT – Siirt Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinde Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Akademisyen Şaban Tığ, çocukların el telefonu ve tablet kullanmalarına müteveccih uyarılarda bulundu.

Tablet, telefon kabilinden günümüz teknolojisiyle mevrut cihazların çocuklar için dokunaklı tıpkı yıldırma olduğuna özen çeken Tığ, bu cihazlara yakından bakmanın özellikle gelişme dönemindeki çocuklarda gözün büyümesini tetiklediğini ve çocuklarda ayn bozukluğuna neden olduğunu dile getirdi.

Tığ, “Ayn tembelliği tıp dilinde ambliyopi deniliyor. Ahali arasından göz tembelliği kendisine aşina ayrımsız buut. Genellikle çocukluk yaş gurubunda ortaya çıkıyor. İlk 7 yaş içerisinde otama edilmediği ant çocuklarda para boyu kalıcı müşahede kaybıyla sonuçlanıyor. Bağımlı bize göz tembelliğiyle gelen ailelerin çoğunlukla sorduğu sorulardan biriside çocuğumuz begayet derecede telefon ve tablet bağımlısı biz bunun nasıl önüne geçebiliriz diye niteleyerek veya bunun göze zararı var mıdır kabil sorularla karşılaşmaktayız. Ailelere önerimiz benzer rütbe televizyonu yakından izlememeleri, çocukları tezkere okurken içine girecek şekilde kitaplarını okumalarını engel olmak” dedi.

“Aileler, tablet, telefon ve monitör karşısında fazla aralık nâkil çocuklara engel olmalı”

Çocukların tablet, telefon başında türlü derece haddinden fazla ayakyolu geçirmelerine mâni olmak gerektiğini belirten Dr. Kılıç, “Okul için, hikmet amacıyla bilgisayara çağrıştırmak gerekebiliyor buna bile tıpkı müddet çekmek, kısıt koyup ve ihtiyaç dahilinde ne kadar ihtiyacı varsa o müddet içre bilgisayar başında mesafe geçirmesi sağlanabilir. Tıpkı zamanda telefon, tablet, elektronik beyin ve televizyon karşısında ölçüsüz derecede koridor nâkil çocuklarda yoğun olarak ayn kuruluğu üstelik saplanmakta buda ilerleyici dönemlerde sıkıntıya posta açabiliyor. Bu nedenle ailelerimizin rutin namına çocukları, seçme yeni doğanın kesinkes ocak hekimleri yoluyla filhakika yönlendiriliyor. Hiç ayrımsız öz olmasa de 3 yaşında ekol öncesi dönemde kesinkes çocuklarını kontrole getirmeleri gittikçe sıklet yaşamamaları amacıyla önem genişlik etmektedir” şeklinde konuştu.

Share: