Gaziantep’te bozuk havrada, dualı melik gömlekleri sergisi

Gaziantep’te sakat havrada, dualı şehriyâr gömlekleri sergisi

GAZİANTEP – Gaziantep’te mevcut çarkıt sinagog binasında, İslamiyet öncesi Türklerden Selçuki Devleti ve Osmanlı Devleti’hangi kadar padişahların savaşta galip akmak ve kötülüklerden sığınmak amacıyla giydiği, üzerinde ayet, hadis ve sembollerin meydan aldığı gömleklerden esinlenerek hazırlanan “Dualı Gömlekler” sergisi açıldı.

Gaziantep’te İslamiyet öncesi Türklerden Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti’hangi kadar güzeşte süreçte farklılaşarak günümüze büyüklüğünde vasıl padişahlar marifetiyle savaşlarda ve yönetimde muvaffakiyetli olmaları üzere giyilen üzerinde forma/tezhiplerle duaların işlendiği gömleklerin sergilendiği “Dualı Gömlekler” sergisi Gaziantep Çarkıt Havra Binasında açıldı.

Sergide, hattat Mehmet Vanlıoğlu ve bezeme sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu, ekiplerinin 8 yıllık çalışmasının sonucu ortaya çıkardıkları çeşitli yakarış ve surelerin yazıldığı gömlekler yer aldı. Serginin açılışında konuşan Mehmet Vanlıoğlu, gömleklerin melik ve dizayn gömlekleri görünmek için iki kategoriye ayrıldığını belirtti. Hükümdar gömleklerinin orijinallerinin İstanbul Topkapı Sarayı’nda sergilendiğini belirten Vanlıoğlu, “Halife gömleklerinde genelde esirgeme amaçlı Ayet-umum Kürsi ve Fetih Suresi yazılıyor. Biz biraz daha erkin cereyan ederek Tanrı’ın azametini ve gücünü tamlayan ayet ve duaları yazdık.” dedi.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı himayesinde kâin ‘Dualı Gömlekler Sergisi’, Kars, Erzurum, Ankara, Bursa ve Mardin’in ardından Gaziantep’te ziyarete açıldı. Gaziantep Sakat Sinagog Binasında sergide, asılları Topkapı Sarayı Şerif Emanetler Dairesi’nde sergilenen şehriyâr gömleklerinin replikaları vadi aldı. Süsleme sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu ve Hattat Dr. Mehmet Vanlıoğlu’nun üstelik aralarında bulunduğu ekibin 8 almanak çalışmasının peşi sıra hazırlanan vazıh, sülüs ve kufi yazısıyla ayet ve duaların yazıldığı gömlekler, ‘Dualı Gömlekler Sergisi’ ile Gazianteplilerle buluştu.

Tezhip sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu, “Bu projeyi ego ve arkadaşlarım 8 yıllık çalışmayı nazik tıpkısı emek vererek hazırladık. Yurtiçi ve Yurtdışı sergilerimiz var 11. sergimiz Gaziantep’te, bu medeniyetler beşiği kadim şehirde bulunmaktan serencam kademe mutluyuz. Cahillik ve Spor Bakanlığına, Gaziantep İl Müdürlüğüne ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesine teşekkürname ediyorum” dedi.

Eğer tıpkısı gelecek arıyorsak geçmişimize sahiplenerek geleceğe akıllıca yürümeliyiz diyen Toyluk ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay, “Anekdotlarda gömleklerin yanı sıra yazıyor, Müslümanlıktan evvel Müslümanlıktan sonra Selçuki Osmanlı ve bu tarihe kadar geliyoruz. Biz dualarla ayakta artan, dualarla beslenen, dualarla birbirine afiyet yapmayı dost aynı milletiz. O milletine evlatlarıyız. Bütün deriz ya Cenabıhak nazarlardan saklasın, Allah sıhhat versin, Cenabıhak esenlik hakkaniyet versin tığ koca bayrağımız sabah akşam göklerde kalsın diye niteleyerek Kızılelma hedefine yürümek için hep dualarla yola çıktık. O dualar hep bizim yüreğimizde gönlümüzde olacaktır” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Vali Yardımcısı Salih Altınok, “Burada çokça iri tıpkısı iş ve özveri görüyorum. Ecdadımız dualarla bu devleti kurdu, yüceltti ve büyüttü. Selçukludan itibaren Müslümanlıkla müşerref olduktan sonra icap Selçuki imparatorluğu gerekse Osmanlı İmparatorluğu köklenmesinde ve büyümesinde hoşgörünün olduğu kadar bu dualı gömleklerinin payının olduğuna inananlardanım” diye niteleyerek konuştu.

Serginin küşat törenine Gaziantep Vali Yardımcısı Salih Altınok, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay ve sanatseverler katıldı. Konuşmaların peşi sıra serginin açım kurdelesi kesildi.

Süsleme sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu ile Hattat Dr. Mehmet Vanlıoğlu, açılış töreninin arkası sıra sergiyi gezen protokol üyelerine ‘eserlerin elbet hazırlandığı ve gömleklerin üzerindeki abece ve işaretlerin ne irfan geldiği hakkında’ bilgiler verdi.

Share: