Galibiyet köyünde güreşçi köprüsü ve dere düzeltme çalışmaları tamamlandı

Galibiyet köyünde güreşçi köprüsü ve dere reform çalışmaları tamamlandı

BARTIN Geçtiğimiz sene 11 Ağustos’ta yeğin afetinin yaşandığı Yengi köyünde yıkılan köprülerin yenileri mensur edilirken öz ıslah çalışmaları de tamamlandı.

11 Ağustos 2021 tarihinde Mağrip Karadeniz bölgesinde hareketli olan kuvvetli bora yağışların peşi sıra Bartın’ın Millet ilçesine merbut Zafer köyünde köprüler yıkılmış, ocak ve işyerleri sular altında kalmıştı. Sel sularıyla gelişigüzel kamyon ve binek otomobillerin sürüklendiği köyde hayatın baştan normale dönmesi üzere başlatılan çalışmalar gelişmemiş sürede tamamlanırken bölgede yıkılan köprülerin yenileri dahi düz yazı edildi. Kerem Su İşleri 23. Toprak Müdürlüğüne ilişkin 233. Büro Şefliğince yapılan planlamalar doğrultusunda başlatılan çalışmalar neticesinde Yengi köyü ve çevresindeki dere yataklarının üzerine; ‘Galebe-1’, ‘Utku-2’, ‘Öncüler-3’ ve ‘Milne-4’ köprülerinin inşaları tamamlandı. 24 metre uzunluğa, 9 metre genişliğe ve 5 metre yüksekliğe topluluk köprüler Kemer Güreşçi Köprüsü mimarisinde düz yazı edildi. Utku köyünden güzeşte öz hattının ıslahı üzere planlı çalışmalarda 2 kilometrelik biçim boyunca 10 metre yüksekliğinde ve 20 metre kadar engel zar yapıldı.

Bozulan madun çatı ve su şebekesinin baştan yapılış edildiği köyde 5 bin 500 metre kare kilitlenmiş parke taşı kullanılarak defa ve kaldırımlarda yenilendi.

Share: