‘ATIKTAN HEYKELE’ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Marmara Adası’ndaki mermer ocağında mevcut atılmış taşlar, heykeltraşlar marifetiyle konferans eserlerine dönüştürüldü. O anları fotoğraflayan gazeteci Nedim Bayhan ile Mekân Mühendisi ve ışık sanatçısı Furkan Bitirim’ın fotoğraflarının bulunduğu ‘Atıktan Heykele’ foto sergisi sanatseverlerle buluştu.

Marmara Adası’ndaki mermer ocağından çıkarılan atık ahcar ocağın içerisinde bulunan atölyede 12 heykeltraş vasıtasıyla müzakere eserine dönüştürüldü. 2020 yılında başlayan projede atık taşların heykele dönüştüğü anlar Demirören Veri Ajansı muhabiri Nedim Bayhan ile Yer Mühendisi ve ışık sanatçısı Furkan Yaman’ın objektiflerine yansıdı. 24 fotoğrafın düzlük aldığı ‘Atıktan Heykele’ ışık sergisi Üsküdar’dahi kâin aynı alışveriş merkezinde 01-05 Teşrinievvel tarihlerinde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

“MERMER OCAĞINDAKİ İŞÇİLER HEM ÜSTELIK MADUN TARAFINDA ÇALIŞAN HEYKELTIRAŞLAR ORTAK BİR HIMMET, EŞ BİR PAYDADA BULUŞTULAR”

Gazeteci Nedim Bayhan, “2020 yılında projeyi çok beğenerek başladık. Çünkü proje sürdürülebilirlik üstünde etkin tıpkı projeydi. Dereli Üst projesine karışma olmaktan çok da gelgel duyduk. Benzeri yıl mermer ocağı içerisinde çalıştık. Kar yağdı, yağmur yağdı, ısıdam havalarda sürekli çalışan insanlar biz olduk. ve daima atıktan heykele olan projenin bütün tıpkı serüvenini biz duyurmak istedik. Mermer ocağından çıkarılan atılmış taşlar ocağın içerisine konulan atölyede baştan sona tıpkısı heykele dönüştü. Tığ de bunları benzeri yıl süresince fotoğrafladık. Foto sergisinin yeryüzü kebir noktası esasta faaliyet oldu. Zira hem mermer ocağındaki işçiler hem da zir tarafında çalışan heykeltıraşlar ortak aynı faaliyet, kuma benzeri paydada buluştular. Tığ birlikte onların serüvenine şahit olduk. Onları belgeselleştirdik, belgeledik, fotoğraflarını çektik. Birçok fotoğraftan ihsan aldık. Sonuçta haddinden fazla pir tıpkı gelişim bundan sonra ortaya. İlk sergimizi 9 Mayıs’ta Çanakkale’da açtık. Ardından bu sergiyi İstanbul’a germek istedik” dedi.

“BÖYLE BİR PROJENİN İÇİNDE KALKMAK BENİ HADDINDEN FAZLA BAHTIYAR ETTİ”

Belde Mühendisi, fotoğrafhane Furkan Yaman, “Sürdürülebilirlikle ait bire bir proje olduğu üzere ilgiliydim. Ayrımsız zamanda tıpkı fotoğraf sanatçısı olarak böyle ayrımsız projenin içinde atilmak beni çok mutlu etti. İş arkadaşım Nedim ile çalıştık. Bir zamanda Hacettepe Üniversitesi’nden yıpranmamış çıkışlı heykeltıraş arkadaşlarımız vardı. Sanat camiasından da insanlarla gelişigüzel harıldamak beni çok mutlu eden tıpkısı şeydi. Hem bir kasaba mühendisi hem de ışık sanatçısı yerine böyle benzeri projenin içinde olmak beni haddinden fazla mutlu etti” diyerek konuştu.

Share: