Eskişehir haberleri: Eskişehir ‘göçebe antikacılara’ ocak sahipliği ediyor

Eskişehir ‘göçebe antikacılara’ eş sahipliği ediyor

Denizlili antikacı Adnan Menderes Gün: “Denizli’den gelen malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı birlikte oralarda satıyorum”

Yardımcı Ibret Sevenler Derneği Başkanı İbrahim Ede: “Istekle yaptığımız üzere site site dolaşmaktan gusto alıyoruz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’da rastgele ayın ikinci haftasında kurulan ibret pazarı nostalji tutkunlarının beraberinde değişik illerden mevrut ‘göçebe’ garip satıcılarını ve koleksiyoncuları üstelik ağırlıyor.

Eskişehir’de anane haline mevrut ve yıllardır temas ayın ikinci haftasında kurulan antika pazarı, herhangi bir yaştan yabansı severi ağırlıyor. Sabahın er saatlerinde tezgahların önüne gelen nostalji tutkunları, antika pazarında adeta zaman yolculuğuna çıkıyor. Kültürel ve tarihi değeri bulunan eşyaların satışa çıkarıldığı pazara Eskişehirliler sakil deste gösteriyor. Eskişehir’in yanı sıra değişik illerden bir nice vandöz ve koleksiyoncu de kentteki antika pazarında tezgah açıyor. ‘Göçebe antikacı’ olarak de bildik satıcılar, şehir site gezerek hem koleksiyonunu genişletiyor hem üstelik yanında getirdikleri antikaları alıcılara sunuyor.

“Denizli’den mevrut malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı da oralarda satıyorum”

Denizli’den gelerek Eskişehir Tuhaf Pazarı’nda tezgah açan Adnan Menderes Dönüş değişik illerdeki pazarlara gittiğini belirterek, “Ben buraya Denizli’den geliyorum. Mezatlar, müzayedeler ve pazarları takip ediyoruz. Fena Hâlde aynı müstevi yaşatıyoruz. Ben bu işe servet ve pul koleksiyonuyla başladım. Sonrasında aldı başını gitti. Latif aynı gelişim ve bir zamanda topladığımız eşyalar adeta güneş kokuyor. Gençlerimize birlikte başvuru ediyoruz. Tığ bunu çocukluğumuzdan beri bitmeme ettiriyoruz. Daha Çok pazarlar üzere diyar dışına çıkmaya başladık. Eskişehir’e kadar geldik. Değme hafta farklı pazarlara gidiyorum. Ankara, Bursa, İzmir’dahi pazarlara gidiyorum. Akşamları müzayedelere, sabahları pazarlara katılıyoruz. Buralarda hem satıyoruz hem alıyoruz. Denizli’den gelen malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı birlikte oralarda satıyorum” şeklinde konuştu.

“Istekle yaptığımız üzere şehir şehir dolaşmaktan tabiat alıyoruz”

Çeltek’ta öğretim yardımcısı olan ve aynı zamanda abus tutkusu için değişik illerdeki pazarlara giden Uşak Antika Sevenler Derneği Başkanı İbrahim Efe “Eskişehir pazarı adamakıllı. İnsanların antikaya ilgisi çetin. İç Veli bölgesindeki en ongun pazarlardan biri diyebiliriz. Biz Yardımcı’ta üstelik benzeri dolaşma yadırganan pazarı kuruyoruz fakat buradaki ilginin elan kırıcı gördüm. Çocukluk dönemimde pul toplayarak başladım ve henüz sonra kendi alanım dahi Folklor olduğu üzere umum yazması kitaplar toplamaya başladım. Sonrasında birlikte bandaj alanlarım çoğaldı ve bu işe girmeye karar verdim. Tahminî 11 yıldır birlikte antika işiyle arzulu namına uğraşıyorum. Bu bizim üzere esasta tıpkı hareket değil aynı tutku, uğraşı. Bayıla Bayıla yaptığımız üzere, şehir kent dolaşmaktan zevk alıyoruz. Abus pazarları zaten tıpkı okuldur. Ürünlerin tarihi, ortalık değerleri, elimizdeki ürünlerin değerleri ve hareketli kültür varlıklarının kıymetini garip pazarlarında öğreniyoruz” dedi.

Share: