Serencam zaman olgun | İş kazasında ölen güvenlikçinin tarlada mütezayit ürünü el birliğiyle hasat edildi

İş kazasında ölen güvenlikçinin tarlada mütezayit ürünü halk birliğiyle hasat edildi

Elektrik kaçağı sonu olan damadın köylüsünden duygulandıran hareket

DENİZLİ Denizli’nin Çivril ilçesinde ayrımsız buçuk ay evvel dünya evine giren güvenlikçinin, çalıştığı çiftlikle elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmesi sonrası denk tıpkısı davranışa imza atan köylüleri, tarlada küsurat pancar ve yoncasını ahali birliğiyle hasat etti.

Çivril ilçesine mecbur Tokça Mahallesi’nde meydana gelen olayda, eksiksiz 1 ay ilk Y.A. ile birlikte gösterişli düğünle dünya evine giren Karakulak Gümüştekin (23), iznini tamamlamasıyla gelişigüzel güvenlik görevlisi yerine çalıştığı çiftliğe gitti. Sütlaç pompasında vazifeli düzenlilik personeli Karakulak Gümüştekin, çalıştığı alanda pompadan meydana gelen zindelik akımına kapıldı. İçeri girdiğinde Gümüştekin’i yerde gören arkadaşları geçmiş müdahaleyi yaparak ihbarda bulundu. İhbar sonrası fenomen hesabına keyif ve açıkgöz ekipleri sevk edildi. Görüngü namına revan esenlik görevlileri, Gümüştekin’in hayatını kaybettiğini belirledi. Görüngü yeri inceleme ekiplerinin yapmış olduğu çalışmalar sonrası donmuş beden otopsi geçmek için adli tababet morguna kaldırıldı.

Köylüden duygulandıran hareket

Yaşanan bu elem fenomen sonrası Baklan ilçesine sınırlanmış İcikli Mahallesi’nde durma eden ve burada tarlası mevcut ana Seval ve ağababa İbrahim Gümüştekin’in eli iş yapmaya gitmedi. Kalbi Kırık oldukları seçkin halinden anlaşılan olan Gümüştekin’in ailesinin bu durumu karye sakinlerini de haddinden fazla üzdü. Pancar ve yonca hasadının de geldiğini bilici köylüler, tekmil işlerini bir günlüğüne bıraktı ve Gümüştekin ailesinin yardımına koştu.

İmece ile hasadı kaldırdılar

Gümüştekin ailesine halk birliğiyle muavenet etmek isteyen köylüler, lahzada harekete geçti. Köyde pancar söküm makinesi, traktörü ve kamyonu olanlar tarlada buluştu. Makineler hasat işlemi için çalışmaya başladı. Çevirici ve makinesi olmayan köylüler ise toprak bile yağmurlama borularını topladı. muadele ile yonca ve çükündür toplanarak kamyonlara yüklendi. Toplanan pancarlar Yardımcı ilinde bulunan şeker fabrikasına gönderildi. Yoncalar ise Gümüştekin ailesinin ahırına taşındı.

Gümüştekin ailesi format karşısında duygulandı

Yenidünya evine giren evlatlarını kaybetmenin acısı ile gözyaşlarını tutamayan eş, bu misil da köylülerinin bu imece usulü yaptığı organizasyonla gözleri komple kırcı oldu. Kendilerinin üzüntüsünü paylaşan ve hasadını bile kaldıran köylülerine Gümüştekin ailesi teşekkürname ederek, haklarını helal etmelerini istedi. Yardıma koşan köylülerde yaptıkları bu iyice davranışın gururu ile iş bitimi sonrası evlerine gitti.

Share: