“Eş Okulu Projesi” kapsamında 9 bin 69 aileye terbiye verildi

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğünce hayata geçirilen “Karı Okulu Projesi” kapsamında Muş’ta 9 bin 69 aileye terbiye verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde 81 ilde muteber proje kapsamında Muş’ta öğretmenler, okullarda ailelere, karı içi bildirişim, uygulayım bilimi kullanımı, sosyal, birey beceri gelişimi, aktöresel hareket, ruhsal gerilim yönetimi, sağlıklı beslenme, kasaba ve ilkyardım konularında bilgi veriyor.

Farabi İmam Hatip Ortaokulu’nda eğitime katılan İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Enver Övünme, proje kapsamında kentte 371 öğretmen vasıtasıyla bugüne kadar 9 bin 69 aileye ulaşıldığını söyledi.

Proje kapsamında asıl babalara müteveccih eğitimlerin verildiğini anlatan Övünme şöyle konuştu:

“Çocuklarınızı genişlik güzelce şekilde eğitip okullara gönderdiğinizde, balaban palas sağlanacak ve öğrenmeleri henüz kalımlı olacaktır. Proje kapsamında ilimizde 371 öğretmenimiz eğitmen yerine bakanlığımızın verdiği eğitimlere katıldı. Sülale okulunda öğüt veren öğretmenlerimiz, bugüne büyüklüğünde 9 bin 69 aileyi bilgilendirdi. Yıl sonuna büyüklüğünde bu sayıyı 15 bin civarına çıkarmayı planlıyoruz. Böylece gelecek sene süresince parçalanmamış velilerimize ulaşarak onları bilgilendireceğiz.”

Ailelerin sıhhi imdat, trafik eğitimi, çocuklarının manevi ve ahlaki değerleri ile öz davranışlarını uygulamaları üzerine bilgilendirildiğini anlatan Iftihar, “Bu bilgilendirmeler ışığında çocuklarınızı elan gür yetiştireceksiniz. Kültürümüz ve değerlerimiz bellidir. Kültürümüzü çocuklarımıza aktarma etmek amacıyla savaş edeceğiz. Çocuklarımızı gerçekten ve büyüklerine karşı zahir davranacakları, davranışlar karşısında zahir benzeri kurum sergileyecekleri üzerine kesinkes bilgilendireceğiz. Bu konuda velilere birlikte balaban görevler düşüyor.” diye konuştu.

Eğitime katılan velilerden Zeynep Sürün ise çocuklarla alakadar bilgiler verildiğini belirterek, “Çocukların gelişimi ve onlara nasıl davranmamız üzerine eğitim bilimi verildi. Yasaklı ve dokuncalı maddeleri kullanmama uyarısı aldık. Bu açıdan çokça müfit bir eğitim bilimi oldu.” dedi.

Share: