Erdoğan: Sırbistan, Balkanlar’da hazar ve muvazene üzere açacak tıpkısı mevki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye- Sırbistan İş Forumu’na katılarak tıpkı enformasyon yaptı. Reisicumhur Erdoğan ‘Sırbistan’ı Balkanlar’de barış ve denge üzere açacak tıpkı mutluluk kendisine görüyoruz. Bölgede balans ve refahın hâkimiyet sürmesi amacıyla gelişigüzel çalışıyoruz’ dedi.

Sırbistan’ı üç yıl aradan sonraları yine ülfet etmekten nazik ayrımsız memnuniyet duyduğunu söyleyen Reisicumhur Erdoğan, misafirperverliği üzere Sırbistan Cumhur Reisi Aleksandar Vucic’e teşekkür etti.

‘SIRBİSTAN İLE ESASLI TARİHİ VE KÜLTÜREL BAĞLARIMIZ VAR’

Geniş aynı heyetle gerçekleştirdikleri ziyaretin, Sırbistan ile hareket birliğine verdikleri önemin vazıh tıpkısı göstergesi olduğunu tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, ‘Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nun ülkelerimiz ve siz aksiyon adamlarımız için hayırlara açar olmasını diliyorum. Sırbistan ile güzel tarihi ve kültürel bağlarımız var. Bu topraklarda asırlar boyunca bire bir arada yaşadık. İlişkilerimizin dört dörtlük seviyeye ulaşmasında aramızdaki bayrı ülfet bağları yetişkin çalım oynuyor’ dedi.

Reisicumhur Erdoğan, ‘Sırbistan’ı Balkanlar’dahi sulh ve denge üzere anahtar bire bir mevki kendisine görüyoruz. Bölgede istikrar ve refahın hükümranlık sürmesi üzere gelişigüzel çalışıyoruz’ açıklamasında bulundu.

İstikrar ve refahın yolunun yaşayan ekonomiden geçtiğini kaydeden Cumhur Reisi Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Sırbistan, salgın döneminde ve sonrasında isabetli iktisat politikalarıyla büyümeyi sürdürdü. Cumhurbaşkanı Vucic’in vizyoner yaklaşımıyla, ülkeye çok sayıda yatırımcı geliyor. Tığ üstelik konuşu ve ticari hisse senedi birliğimizi düet ilişkilerimizin lokomotifi olarak değerlendiriyoruz. Konuşu ve ticari ilişkiler, ülkeler arasındaki bağları kuvvetlendirmenin yanında hele bu bölgede, istikrar ve sulh ortamına bile yardım sağlıyor. Bu doğrultuda, ticari diplomatlık faaliyetlerimizin bayraktarlığını işleyen DEİK’i ve DEİK Sırbistan İş Konseyi’ni kutlama ediyorum.’

‘ORTAK HEDEFİMİZ OLAN 5 MİLYAR DOLARA ULAŞACAĞIZ’

Sırbistan ile düet ticaretin günden güne geliştiğini hatırlatan Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti: ‘Ticaret hacmimiz geçen yıl rekor kırarak 2 milyar dolara yaklaştı. 2022’nin önce 8 ayında 1 bilyon 568 milyon dolarlık bir hacme ulaştık. Bu yıl 2,5 bilyon doları zorluyoruz. İnşallah ati senelerde bu rakamı ikiye katlayarak, ortak hedefimiz olan 5 bilyon dolara ulaşacağız.’

‘Sırbistan ile elden ticaretimiz değil, Türk şirketlerinin Sırbistan’üstelik istihdam oluşturan yatırımları de artıyor’ diyen Reisicumhur Erdoğan, ‘Sırbistan’daki yatırımlarımız akıbet 10 yılda adeta sıçrama yaparak 1 milyon dolardan 400 milyon dolar seviyesine çıktı. Sırbistan’daki firmalarımız bin 300’ü aştı. Fabrikalarımızın sayısı 21’e ulaştı. Sırbistan Ahali Bankası 37 şubesi ile sektörünün yeryüzü makro oyuncularından biri haline geldi. Sırbistan’de canlılık gösteren yatırımcılarımızdan desteğini tek ant esirgemeyen, sorunlarıyla bizzat ilgilenen Değerli Dostum Sayın Vucic’e huzurlarınızda tekrar teşekkürname emretmek istiyorum. Bu cıvıl cıvıl desteğin önümüzdeki süreçte artarak devam edeceğine inanıyorum. Bizler de Sırbistan’ın kalkınma hamlesine etkili şekilde yardım vermeye bitmeme edeceğiz’ şeklinde konuştu.

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

‘İş birliğimizi geliştireceğimiz tıpkı özge mehabetli düz de üstencilik sektörüdür. Üstencilik firmalarımız Sırbistan’bile koca projelere imza atıyor. Firmalarımız şu esas kadar Sırbistan’ın değişik bölgelerinde 50 projeyle yaklaşık 847 milyon dolarlık gelişim hacmine ashap. Bu projelerin 48 tanesinin 2018 yılı ve sonrasında hayata geçirildiğine alelhusus özen yolmak istiyorum. Müteahhitlerimiz tekmil dünyada balaban ölçekli ve ilişik değeri efdal havalimanı, demiryolu, karayolu ve liman projelerini başarıyla tamamladılar. Sırbistan’bile bile önümüzdeki dönemde bu alanlarda hisse senedi birliğimizi ilerleteceğimize inanıyorum.’

Türkiye ile Sırbistan beyninde afiyet, erke, dijitalleşme, vukuf ve bildirişim teknolojileri alanlarında bile şanlı aynı potansiyelin olduğuna inandıklarını tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, lazım imzalanan anlaşmalar gerekse iş forumu ile tüm bu alanlardaki aksiyon birliğini elan dahi güçlendirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

‘KARŞILIKLI TURİST SAYILARIMIZ ŞIŞMAN BİR İVMEYLE ARTIYOR’

‘Salgın sürecinde eksiksiz dünyada şişman çarpış düz turizm sektörünün baştan canlanması hem ekonomilerimize hem birlikte halklarımız arasındaki bağlara büyük yardım sağlıyor’ ifadesini kullanan Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Karşılıklı seyyar sayılarımız şişman ayrımsız ivmeyle artıyor. Bu sene Sırbistan’dan ülkemizi musahabe edecek gezmen sayısının rekor kırarak ilk defa 300 binin üstüne çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden da Sırbistan’a inşallah bu sene 150 binden çok gezmen yolculuk etmiş olacak. Bu rekorların kırılmasında Türkiye ile Sırbistan arasındaki aracısız uçak seferlerinin ve güzergahların çeşitlenmesinin nazik payı var. Öncü taşıyıcımız Türk Havayolları’nın iştiraki Küçük Asya Tepkili Uçak, geçtiğimiz Fasıla ayında ilk defa Ankara- Belgrad ortada aracısız seferlere başladı. Deminden yeni ayrımsız etap elan atıyoruz. Nedir bu kullanılmamış kadem’ Çıktı kimlikle Sırbistan’dan Türkiye’ye ferah ferah yolculuk edilebilecek. Türkiye’den birlikte Sırbistan’a kimlikle gezi edilebilecek. Adeta zat ülkenizde bir şehirden aynı şehire gider kadar yeni ayrımsız süreci başlatmış oluyoruz. Sırbistan havayolu şirketi Air Serbia dahi bu sene Niş ve Kraljevo’dan İstanbul, Antalya ve Alanya’ya uçuşlarını başlattı.?

Bugün imzalanan kimlikle yolculuk anlaşmasının kopça seyahatleri henüz bile artıracağını belirten Cumhur Reisi Erdoğan, ‘Bursa ile Yeni Alışveriş, Alanya ile Novi Sad, Balıkesir ile Niş arasında cömert site ilişkisi kurulması amacıyla önceki adımları attık. Beşeri bağlarımızı kuvvetlendiren bu müspet gelişmelerin devamını gönül ediyoruz’ dedi.

‘GELDİĞİMİZ BU SEVİYEYİ KATIYEN YETERLİ GÖRMÜYORUZ’

Zaman Sırbistan Reisicumhur Vucic ile gerçekleştirdikleri görüşmeleri eli nimetli aynı şekilde tamamladıklarını açıklanan Reisicumhur Erdoğan, ‘Kimlikle yolculuk, yatırımların kopça teşviki ve korunması, gelecek teknolojiler, elektronik ihtişam, orman yangınları ile savaş, iletişim araçları ve iletişim alanlarında hep 7 anlaşmayı zaman imzaladık. Ziyaretim vesilesiyle, Türkiye ile Sırbistan arasındaki münasebetlerin ilerletilmesi yönünde çapraz çok ateş parçası ayrımsız irade olduğunu görme ettim. Tabiatıyla biz geldiğimiz bu seviyeyi katiyen yeterli görmüyoruz. Yanında çabalarımızla iş birliğimizi henüz bile derinleştirerek somut sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz’ şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

‘Konuşmamı noktalarken, burada bizlere zevcelik eden Türkiye ve Sırbistan hareket dünyasının temsilcilerine eke aynı hatırlatmada mevcut olmak isterim. Sırbistan’la yakaladığımız en son seviyedeki konsept birliği, hep için bulunmaz benzeri vesile yapılanma ediyor. Eş geçmişimizin ve müşterek değerlerimizin tehlikeli kattığı hesaplı ve ticari gelişim birliğimizi henüz de tahkim etmek hepimizin elindedir. Altın Dostum Cumhurbaşkanı Sayın Vucic’le gelişigüzel biz üzerimize düşeni yapmaya seçme zaman hazırız. Sırbistan’dan ülkemize envestisman yapacak müteşebbislere üstelik kapımız sonuna kadar açıktır. Türk firmalarının Sırbistan’üstelik bulduğu candan ve sakıncasız ortamı Sırp yatırımcıların dahi Türkiye’de bulabileceğinden kimsenin şüphesi olmasın.?Share: