Beykoz Belediyesinden Tokatköy’deki kentsel tahavvül çalışmalarına ilgili iddialara karşılık Açıklaması

İstanbul Beykoz Belediyesi, Tokatköy’deki kentsel tahavvül çalışmalarında insanların cebren yerlerinden edildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, benzeri süre ilk Tokatköy’üstelik Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Beykoz Belediyesince başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarının planlandığı kadar sürdürüldüğü aktarıldı.

Basın ve toplumsal medya vasıtasıyla proje ve çalışmalarla ilgilendiren ara sıra gerçek dışı bilgilerin paylaşıldığı, kamuoyunun falsolu yönlendirildiği belirtilen açıklamada, ilçeye giriş çıkışların kapatıldığı yönündeki iddiayla ilişik, yalnız kentsel transformasyon alanında asayiş üzere önlem alındığı anlatım edildi.

Belediyenin iddialara alın saraka hakkını ahzetmek istediği fakat eleştirilerin saha aldığı matbuat kuruluşlarından bu konuda zaman almadığı kaydedilen açıklamada, insanların cebren yerlerinden edildiği yönündeki iddiayla ilgilendiren, “Kentsel inkılap yapılacak yer belediyeye ait. Proje sonunda hem evler yenilenecek hem da adalet sahipleri tapularına kavuşacak.” bilgisi verildi.

Bölgede “rantsal inkılap yapıldığı” yönündeki iddiaların da hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Proje maliyetinin yaklaşık yüzde 80’i oran tarafından karşılanacak. Şehremaneti kendine ilişkin olan arazideki hakkından vazgeçerek milyarlarca TL’lik bire bir gelirden da çekilmiş olacak. Türe sahipleriyle tekraren toplantılar yapıldı. Yekpare süreç eş akılla yürütüldü. Tokatköy’birlikte bu projeye özel bire bir büro açıldı. Proje alanındaki türe sahiplerinin nazik çoğunluğu muvafakat verdi. Muvafakat veren doğruluk sahipleri aylar önceki evlerini boşalttı ve projenin başlamasını bekliyor.”

Share: