DÜRÜST Parti’li Yıldırım, Erzincan’da hayat merkezi asıl atma töreninde konuştu Açıklaması

DÜRÜST Fırka Umumi Başkanvekili Binali Saika, “Erzincan Yetişek Ekin Vakfı (EKEV), Türkiye’nin sunu çok darülfünun öğrencisine burs veren vakfı. Türkiye’bile bire bir numaradır, bununla gurur duyabiliriz. Bunu Erzincan ve Erzincanlılar başarmıştır.” dedi.

Saika, Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Vakfı ve EKEV desteği ile 13 Küçük Ay Caddesi’nde projelendirilen ve geliriyle ildeki darülfünun öğrencilerine burs imkanı verecek, kısaca 240 milyon liralık maliyetindeki Yaşam Merkezi’nde çalışmaları inceledi.

Daha sonradan Cumhuriyet Meydanı’nda planlı Erzincan Hayat Merkezi esas atma törenine katılan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde Erzincan’a aynı değil, onlarca, yüzlerce eseri kazandırmanın bahtiyarlık ve huzurunu yaşadıklarını söyledi.

Yengi Haftası nedeniyle Erzincan Valiliği ve Erzincan Belediyesinin düzenlediği ziyafet ve etkinlikler kapsamında, hemşehrileriyle aynı arada bulunmaktan mutlu olduğunu belirten Sebep, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Temelini atacağımız Erzincan Yaşam Merkezimiz toplam 20 bin 700 metrekarelik, yer altında 3, meydan üzerinde birlikte 4 cellat olan bina. Çabucacık yapımı devam fail Kent Hastanesinin yanı sıra olacak. Şehir Hastanemiz gelecek yıl yaz aylarında inşallah açılacak. Yetiştirebilirsek Yaşam Merkezi ile ikisinin açılışını yapacağız. Erzincan’a kırnak hayırlı olsun.”

“Üniversitemiz gelişirse şehrimiz gelişir”

Yıldırım, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin kurulduğundan bugüne rastgele yıl geliştiğini ve 25 binin üstünde öğrenciye ulaştığını rapor ederek şöyle konuştu:

“Üniversitemizle ilişik sloganımız, ‘Anadolu’da aynı acun üniversitesi olmak.’ Erzincan tabiatıyla bunu başarır. Çünkü üniversitemiz gelişirse şehrimiz gelişir, şehir gelişirse hemşehrilerimizin hedefleri, beklentileri karşılanır ve ülkemiz gelişir. Onun amacıyla yaşam merkezi Erzincan’ın eseri olacak. Bura hiçbir şahsın, kimsenin yeri değildir. Erzincan Hayat Merkezine hiçbir şekilde bir kuruş devletten töz kullanılmayacak, tamamen Erzincan’a arzu veren, Erzincan sevdalısı EKEV ve Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Vakfının ortak çalışmalarıyla gerçekleştirilecek. Yani 240 milyonluk bu yatırımı Erzincanlı hayırseverlerimiz, vakıflarımızın mütevelli heyetinde kâin üyelerimiz, öncelikle Erzincanlı aksiyon adamları aracılığıyla karşılanacak.”

Sebep, söz konusu merkeze cömertçe armağan özne ve bindi veren bütün hayırseverler ile Erzincan Valisi Mehmet Çalma’a, Belediye Başkanı Bekir Aksun’a, Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent’e, DÜRÜST Fırka Erzincan milletvekillerine ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine teşekkürname etti.

Hayat merkezinden elde edilecek gelirle, darülfünun okuyan öğrencilere ve akademisyenlere bindi verileceğini vurgulayan Sebep, “Erzincan Dirim Merkezi doğru ve fena hâlde hareket, Erzincan’ın geleceği amacıyla yapılması müstelzim iş. Burada emeği güzeşte bir nice kardeşimiz var, üniversitemiz, darülfünun rektörümüz ve düzentileme arkadaşları ve EKEV Başkanı Sınırlanmış Ağca var. EKEV Türkiye’nin arz fazla darülfünun öğrencisine burs veren vakfı. Türkiye’de bire bir numaradır, bununla hava duyabiliriz. Bunu Erzincan ve Erzincanlılar başarmıştır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar ve okunan duanın ardından Sebep ve beraberindekiler, butonlara basarak hayat merkezinin temelini attı.

Törene, Saika’ın eşi Semiha Saika’ın yanı sıra Ilbay Mehmet Çalınmış, Belediye Reisi Bekir Aksun, 3. Ordu Komutanı Tümgeneral Güç Türkgenci, DOĞRU Öğür Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Hüccet Şarap, AK Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, MHP İl Başkanı Salih Aksu, kaymakamlar ve kaza uray başkanları, hava müdürleri, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törenin ardından sanatkâr Murat Kekilli, Galebe Şöleni kapsamında Cumhuriyet Altını Meydanı’nda konser verdi.Share: