Depremlerden etkilenen Malatya’da Ramazan hazırlıkları sürüyor

– Depremlerden etkilenen Malatya’dahi Ramazan hazırlıkları sürüyor

MALATYA – Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden etkilenen Malatya’üstelik vatandaşların ramazan ayını yaşayabilmeleri üzere yapılan hazırlıkları bitmeme ediyor.

Asrın Felaketi adına nitelendirilen merkez üstü Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen yaklaşık 25 caminin yıkıldığı ve 400′ mail caminin de bati hasar yada beş altı hasar gördüğü Malatya’bile ibadethanelerin beraberinde otağ mescitler kuruldu.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur ve yaralılara onma dileyen Malatya Müftüsü Delicesine Yıldırım, camiler haricinde 100’ün üstünde çerge mescitler kurduklarını ve depremden evvel hangi hizmeti sunuyorlarsa depremde dahi aynı hizmetleri sunmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

Oran ve kavim bütünleşmesiyle Ramazan ayının sunma pir şekilde rüşvet edilebilmesi üzere Diyanet İşleri Başkanlığı adına hazırlıklarını yaptıklarını dile getiren Müftü Yıldırım, “Ramazanın ilk gününü bu akşam geçmiş teravih ile alay malay ilk sahur ile başlayacağız. Ululuk ve ulus bütünleşmesiyle ramazanın genişlik evire çevire ayrımsız şekilde idrak edilebilmesi amacıyla bilcümle kurumlarda olduğu kadar Din İşleri Başkanlığımız, Türkiye Diyanet Vakfımız ve İl Müftülüğü yerine bizler bilcümle hazırlıklarımızı yaptık. Kernek meydanında Türkiye Ilmek Vakfımızın kurmuş olduğu iftar çadırı bire bir zamanda etkinlik çadırında halkımıza hizmet sunmaya çalışacağız” dedi.

Kestirmece 25 caminin yıkıldığını ve 400’e mail caminin bile hasar aldığını belirten Yıldırım, ” Kısaca 25 kadar camimiz ve 5 Kuran Kursumuz yıkıldı. Bizim tespitlerimize bakarak, 400 mail camimizin dahi hasarlı olduğu gözükmekte. Hasarsız olduğu tespit edilen camilerimizde bizler ramazan hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Bunun haricinde kurulmuş olan konteyner kentler ve oba kentlere kurmuş olduğumuz mescit çadırlarda tıpkı zamanda diyanet hizmetini sunmaya himmet edeceğiz. Görevlendirdiğimiz rüfeka yoluyla ramazan etkinliklerimiz diğer zamanlarda olduğu kabil mukabele, mezuniyet, teravih namazı ve memleket dışından bizlere kült işleri başkanlığımız yoluyla planlamış olan özel ekipler eliyle din hizmeti sunacak. Sağlamlaştırma gelecekler ekipler tarafından da Kuran tilavet programları dizgi edeceğiz, vaaz ve dostane programlarımız bitmeme edecek” şeklinde konuştu.

Çocuklara ve gençlere müteveccih bile hizmet sunmaya çalışacaklarına değinen Yıldırım, ” Çocuklarımıza yönelik olarak oluşturmuş olduğumuz bala etkinlik alanlarında çocuklarımıza bakım sunmaya mücahede edeceğiz. Gençlerimize yönelik kendisine kurmuş olduğumuz deri mescitlerimizde, camilerimizde ve diğer harbi mekanlarda bakım sunmaya çalışacağız. Yapmış olduğumuz bu hizmetleri online birlikte sürdürmeye himmet sarf edeceğiz. Ramazan birlikte vergi edeceğiz” diyerek konuştu.

Share: