“Cumhuriyeti tığ böyle kazandık” isimli kareyi ölümsüzleştiren tarihi ışık makinesi Uşak Site Müzesi’ne dürü edildi

“Cumhuriyeti tığ hakeza kazandık” isimli kareyi ölümsüzleştiren tarihi foto makinesi Çeltek Şehir Müzesi’ne bağış edildi

UŞAK – Uşak’ta 1933 senesinde çekilen “Cumhuriyeti tığ böyle kazandık” isimli tarihi fotoğrafı çeken foto makinesi ve tab makinesi Yardımcı Kent Tarihi Müzesi’ne hediye edildi.

Halas Savaşı’nın sembollerinden birisi olan, 1933 senesinde Çeltek’ta çekilen “Cumhuriyeti biz böyle kazandık” ismi sunulan tarihi fotoğraf, Yardımcı’ta Şehir Tarihi Müzesi’nde sergilenmekte. Fotoğrafı çekici Hüsnü Kazım Özler’in torunun da bulunan fotoğraf makinesi ve tab makinesi ise zaman, cumhuriyetin ilanının 99.senesinden benzeri dolaşma öncesinde Uşak Kent Tarihi Müzesi’ne bergüzar edildi. Uşak Belediyesi Kent Müzesi yetkilisi Cengiz Doğan, çokça muhteşem bir hediye aldıklarını belirterek, resmi kurumlarda karşılaştığımız fotoğrafı calip foto makinesi ve tab makinesinin imdi müzelerinde sergileneceğini duyurdu.

Fotoğrafın sahibi Hüsnü Kazım Özler’in torunu Hüsnü Kazım Özler ise Uşak’a katkısı olan fotoğrafı müzeye ihsan ettikleri için duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Share: