Icra Vekili Karaismailoğlu, AirShow İstanbul Fuarı’nda konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bugün dış model uçuş ağımız, 130 ülkede 341 noktaya ulaştı. Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle havacılık alanında Avrasya bölgesinde önder, global ayrımsız havacılık merkezi olduk.” dedi.

Karaismailoğlu, 13. AirShow İstanbul Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, havacılık ve gök teknolojileri sektöründeki gelişmelerin ele alınacağı, sektöre nazik katkılar sağlayıcı İstanbul Airshow’birlikte olmaktan ekolojik ortam sevinme duyduğunu belirtti.

Bakanlık adına, Türkiye’yi dünyanın şef ekonomileri arasına yükseltecek, milleti adalet ettiği yere taşıyacak dev projeleri, ululuk aklı ve politikalarının sonucu kendisine planladıklarını ve mensur ettiklerini rapor fail Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Yalnızca Türkiyemizin değil, cümle insanlığın hizmetine sunduk. Bugünlere duyulmak üzere var gücümüzle çalıştık. Milletimizin desteğini birlikte temas antlaşma yanımızda hissettik. Deminden da envestisman, üretim, istihdam ve ihracat odaklı tahaccüm stratejimize akla yatkın nazik ulaşım yatırımlarımızın seçkin alanda olduğu kabilinden havacılık sektöründe üstelik yemiş verdiğini iletilmek bizleri gururlandırıyor. Bu kapsamdaki dev hizmetlerimizden biri olan İstanbul Hava Meydanı’nı hayata geçirdik, bugün Türkiye Avrupa havacılığının zirvesine ulaştı.

Kuzey Marmara Otoyolu’nu yaptık, lehçe ticaret canlandı. Çanakkale Köprüsü’nü hizmete açtık, turizm on paralık olmadığı kadar ivme kazandı. Devir artık “kazan-kulaklı” devri… Albeni yolu ulaşımı ise kulaklı-kazan devrinin arz heybetli dinamosu, anahtarıdır. İşte böyle tıpkısı dönemde, bizler burada hemen havacılık sektörünün geleceği için değil, ülkelerimizin hesaplı ve sosyo-kültürel geleceği amacıyla aynı araya geldik.”

“İstanbul Hava Meydanı ve THY havacılığın zirvesindeki yerlerini pekiştiriyor”

Nazır Karaismailoğlu, ülkeler üzere vazgeçilmez olan konuşu hareket birliklerinin tesisi ve aut tecim faaliyetlerinin gelişmesi üzere zaruri olan arz hızlı, sakıncasız ve konforlu muvasala yolunun gelgel yolu taşımacılığı olduğunu belirtti.

Sayısını 26’dan 57’ye yükselttikleri havalimanları yardımıyla Türkiye’nin, havacılık alanında dünyanın sunu büyük toptan transit merkezlerinden birine dönüştüğünü nâkil Karaismailoğlu, müstevli sonrası taleplerin artması ve yaz turizminin yoğunluğu dolayısıyla Avrupa havalimanlarında kaos yaşanırken, İstanbul Havalimanı gibi mega yatırımlar ve aldıkları önlemler yardımıyla kısık günleri geride bıraktıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin havalimanlarında konfor olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa’nın en çetin hava meydanı olan İstanbul Hava Meydanı, evvel liderliğini bire bir öğün henüz pekiştirdi. Dünyanın yer itibarlı yayınlarından gezi dergisi okurları dünyanın bildirme dolgunca havalimanı kendisine İstanbul Havalimanını belirledi. 240 bin okuyucunun katıldığı anketle bu unvanı İstanbul Havalimanı almış oldu.

Vakit Kaybetmeden Ilkgüz ayında 40 binden aşkın uçuşa ocak sahipliği eden havalimanımızın itibarını ortaya koyan bu başarıda; 2022 yılının önceki 9 ayındaki toplam 48 milyon yolcumuzun tecrübelerini aktarması yatmaktadır. Bu üstelik demektir ki; hem İstanbul Hava Meydanı hem bile sembol taşıyıcımız Türkiye’nin yeryüzü balaban markası Türk Gelgel Yolları havacılığın zirvesindeki yerlerini pekiştiriyor; sağlamlaştırıyor.”

Avrupa’daki havalimanlarında, valiz çalım sürelerinin saatleri bulurken, İstanbul Hava Meydanı’nda günde sayı farkı 200 bin bagaj hareketliliğinin problemsiz yaşandığını vurgulayan Karaismailoğlu, devasa benzeri yoğunluğa karşın bagaj kurum süresinin İstanbul Hava Meydanı’nda dakikalarla sınırlanmış ve check-mağara süresinin ise elden 1 an olduğunu dile getirdi.

Karaismailoğlu, yaşanılan çağda ulaşılabilirlik ve çabukluk faktörlerinin, hayatın rastgele alanını radikal şekilde etkilediğini, böyle aynı dönemde de hava ulaşımının öneminin seçme güzeşte dönüş daha üstelik arttığını ifade ederek, “Bu nedenle, metanetli çok ülkenin ana gündem maddesi; havacılığın geliştirilmesi ve uluslararası alandaki konumunun güçlendirilmesidir. Biz de bunun amacıyla dış politikamızda ‘Daha etkili münasebet, henüz çok müşavere, elan çok kuma değer’ politikasıyla ilerliyoruz. Sonuçlarını birlikte hep beraber görüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

2003 yılında Gelgel Ulaştırma Anlaşması kâin mutluluk sayısının 81 iken, bu sayıyı 2022 yılı ağustos ayı bakımından 173’e yükselttiklerine dikkati çekici Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu anlaşmalar ve müzakereler neticesinde, 2003 yılında 50 ülkede 60 olan aut merkez uçuş bekçi sayımıza 281 yıpranmamış nokta ekledik. Zaman aut model pervaz ağımız, 130 ülkede 341 noktaya ulaştı. Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle havacılık alanında Avrasya bölgesinde şef, toptan benzeri havacılık merkezi olduk. Türkiye, Asya ve Avrupa arasındaki şark-garp koridorunda katıksız bire bir köprü olduğu kabilinden Kafkas ülkeleri ve Rusya’dan Afrika’ya uzanan kuzey güney koridorlarının da tamam ortasındadır.

4 saatlik uçuşla 1 bilyon 650 milyon insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar Gayrisafi Milli Hasılaya sahip ve 7 trilyon 45 bilyon dolar ticaret hacmi mevcut 67 ülkenin da merkezindeyiz. Bu jeostratejik konumumuzdan hareketle ulaşım ve iletişim stratejilerimizi toptan ve lehçe şerait ışığında yeniden tarif etmek ve bu stratejileri daima edimsel tutmak Türkiye üzere vazgeçilmezdir.

İşte o nedenle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetler kendisine akıbet 20 yıldır erişim ve bildirişim alanında gerçekleştirilen yatırımlarla çehresi aydınlanan Türkiye’nin gelecek vizyonunu dünyanın nabzını tutarık, teknolojik gelişmeleri yakından strateji ederek ve tamamıyla entegrasyonu merkeze koyarak şekillendirmekteyiz.”

“Hava Meydanı sayımızı iki katından aşkın artırdık, 57’ye ulaştırdık, bu sayıyı 61’e çıkarıyoruz”

Nazır Karaismailoğlu, 2002 yılından bu yana Türkiye’nin muvasala ve iletişim altyapısına 183 bilyon doların üstünde envestisman gerçekleştirdiklerini, Türkiye’nin yıllardır süren ulaşım altyapısı problemini iri ölçüde çözdüklerini belirterek, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Şimal Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Sevap Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kabilinden mega ulaşım projelerini başarıyla bitirdiklerini ve milletin hizmetine sunduklarını söyledi.

Türkiye’yi Asya, Avrupa, Şimal Afrika, Orta Şark, Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz ülkeleri arasında ulaşımın temas modunda arsıulusal bir koridora dönüştürdüklerini, mukassem nöbet uzunluğunu 28 bin 722 kilometreye çıkardıklarını anlatan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Derbent vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle viyadüklerle aştık. Köprü ve köprü yol uzunluğumuzu 730 kilometreye çıkardık. Hep tünel uzunluğumuzu ise 663 kilometreye yükselttik. Ülkemizi Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 8’inci Faziletkâr Acul Katar işletmecisi yaptık. Geçmiş 2009 yılında hizmete başlayan Ankara- Eskişehir hattını; sonrasında ise Ankara- Konya ve Ankara-İstanbul hatları ile milletimizin özlemle beklediği Yüksek Acul Şimendifer hatlarını düz yazı ettik. Uluslararası tıpkısı proje olan Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu hattını başarıyla tamamlayarak, Pekin’den Londra’ya uzanan İpek Demiryolu’nu faaliyete geçirdik. Dünyada ‘Deniz tecim filosu’ sahipliği itibarıyla 15. sıraya yükseldik.

Liman sayımızı 217’ye, gemilik sayımız 84’e çıkardık. Türkiye, Avrupa, Asya’nın batısı, Orta Şark ve Afrika amacıyla hem yaya hem bile angarya trafiği açısından koskocaman benzeri hava eriştirme merkezi. Milletimizin bundan en akıllıca biçimde yararlanabilmesi amacıyla havalimanı sayımızı iki katından fazla artırdık, 57’ye ulaştırdık, bu sayıyı 61’e çıkarıyoruz. Havacılığın gelecekteki genişlik heybetli meselelerinden ’emisyon’ konusunda iri ve alçak planlamalar yapıyoruz. Karbon kıç izimizi azaltacağız. Gelgel yolları taşımacılığı için kasaba dostu yakıtlar üreteceğiz. Bölgesel albeni yolu kargo taşımacılığını elan birlikte geliştireceğiz; Türkiye, albeni-kargo ağının de arsıulusal bire bir merkezi olacaktır.”

Karaismailoğlu, dünya ile soylu erki, ticari ve içtimai bağları güçlendiren birlik erişim ve haberleşme yatırımlarında hedeflerinin, bütünsel kalkınmayı pekiştirmek, vatandaşların hayat kalitesini arttırmak, milletin beher ferdinin bu zenginleşmeden yararlanmasını çıkarmak olduğunu söyledi.

Hedefleri yeryüzü akıllıcasına ahit aralığında hayata geçirebilmek amacıyla Amme Hususi İş Birliği (KÖİ) modelini yeryüzü akilane şekilde kullandıklarını, bu konuda bile eksantrik ülkelere de emsal olduklarını tamlayan Karaismailoğlu, “Bu sayede KÖİ ile hayata sabık projeler arsıulusal standartlarda ve ivedilikle tamamlanmaktadır. Kalkınma hızlanıyor, heybet namına ülkenin ciharıyek yanına bir anda yatırım götürme şansını elde ediyoruz. Dünyanın en yüce havalimanlarından olan İstanbul Sabiha Gökçen Arsıulusal Hava Meydanı ile ülkemize, milletimize kızıl tıpkı hizmeti daha kazandırdık. Türkiye’nin 3’üncü Avrupa’nın 8’inci yeryüzü kilolu havalimanı oldu. Sabiha Gökçen, havalimanlarımız ile birlikte rekordan rekora koşmaktadır. Sabiha Gökçen, eylül ayında 17 binden çok pervaz ve kısaca 3 milyon yolcuyla bu kervana katıldı.” diyerek konuştu.

“Tamamlandığında, Antalya Havalimanı Türkiye’nin ve bölgesinin sunu fikirli havalimanlarından biri olacak”

Bakan Karaismailoğlu, çabucak geride bıraktıkları aylarda iki havalimanı açılışı gerçekleştirirken, tıpkısı hava meydanı amacıyla sığa artırımı ve pres uzatımı ihalesi düzenlediklerini bildirerek, şunları kaydetti:

“Antrakt 2021’da, Antalya’yı bölgesinin turizm merkezi yapacak, Antalya Hava Meydanı’nın kapasitesini artıracak ve işletmesini 25 yıllığına kiralayan ihaleyi tamamladık. Mevcut durumda yaşanan tayyare park sahası ve terminal binaları ile otoparkların kapasite yetersizliği, ilave yapılacak tesisler ve yatırımlarla giderilecek. Tamamlandığında, Antalya Havalimanı Türkiye’nin ve bölgesinin sunma çokbilmiş havalimanlarından biri olacak. Proje yatırım tutarı 765,3 milyon ekü olup, amme kaynağı kullanılmadan yapılacak tesisler, 25 sene pres süresi böylelikle bedelsiz namına devredilecek. Ayrıca, proje kapsamında geçici ve hazine garantisi verilmedi.

KDV karışma 8 bilyon 555 milyon avroluk tenkis bedeli, serencam yıllarda ülkemiz hazinesine kazandırılan rekor düzeyde benzeri amme kazancıdır. Elden eylül ayında yaklaşık 26 bin uçuşla 4,6 milyon yolcuya aile sahipliği özne Antalya Havalimanı, global ekonomideki işleyişin bozulduğu hakeza ayrımsız dönemde Türkiye’nin yatırımlar amacıyla elektrik merkezi olmayı sürdüreceğinin sunma konkre göstergesidir. Çekicilik yolları yatırımlarında bire bir ahir durağımız Küçük Asya oldu. Gaziantep havalimanı bakir terminal binası ve Tokat Havalimanı’nı hizmete aldıktan sonra 14 Mayıs 2022’bile, denize dolgu yöntemiyle bahir üzerine mensur edilen, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını yaptık. Bu eserimiz, mühendislik ihraç fail tıpkısı mevki namına dünyanın hizmetine sunuldu.”

Planlı ve sürdürülebilir büyümenin, gençler üzere henüz hareketli Türkiye hedefiyle, 2035 ve 2053 vizyonlarını bugünden tamamladıklarını nâkil Karaismailoğlu, eriştirme ve haberleşme alanında gerçekleştirilecek yıpranmamış döl yatırımların 2053 yılına büyüklüğünde 198 bilyon dolara ulaşacağını dile getirdi.

Karaismailoğlu, DÜRÜST Öğür hükümetleri döneminde uyguladıkları politikalarla ve yatırımlar sayesinde gelgel yolları, kapsamlı hizmet merkezleri ve tesisler, modern havalimanları, ati vadeden havacılık okulları ve ferah eğitilmiş personelleriyle Türkiye’nin, havacılık endüstrisinin önde mevrut ülkelerinden olduğunu söyledi.

“İstikbal Göklerdedir” sözüyle önemini vurguladıkları havacılığın gençliğin kültürlü geleceğinin teminatı olduğunu bildiren Karaismailoğlu, o nedenle seçme güzeşte aktarılma henüz bile geliştirilmesi, büyütülmesi gerektiğini aktardı.

“2003 yılında 34 milyon olan bulaşıcı sayımız 210 milyona ulaştı”

Vekil Karaismailoğlu, çekicilik yolu sektöründe yapılan çalışmalar neticesinde 2022 yılı ağustos ayı bakımından 2003 yılında 162 olan tayyare sayısının yüzde 261 artışla 584’e, dayanak kapasitesinin yüzdelik 298 artışla 27 bin 599’dan 109 bin 821’e, çekicilik kargo kapasitesinin ise yüzdelik 784 artışla 303 tondan 2 bin 676 tona ulaştığını kaydetti.

2003 yılında hep 34 milyon olan geçici sayısının 210 milyona ulaştığını ifade eden Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilindiği üzere salgın sürecinde havacılık sektörü açısından acun genelinde ve ülkemizde nazik ölçüde mütenakıs uçak ve gelgeç trafiği gerçekleşti. Bundan Sonra o günleri geride bıraktık. 2022 yılının önce 9 ayında 2019 yılının tıpkısı dönemine nazaran bozuk seviyesine yaklaştık. Çıtayı rastgele sabık dönem yukarılara taşıyarak havacılık ve feza teknolojileri alanında de iri başarılar elde ediyoruz. İyi biliyoruz ki bambaşka ülkelerin teknolojilerini yok etmek, devlet kaynakları açısından üstelik mevki çıkarları açısından da sürdürülebilir tıpkı boyut değil. Bu noktada yaptığımız atılımlar ile ülkemizi kişi uydularını geliştirebilen, üretebilen ve sınav edebilen benzeri seviyeye çıkardık.

Türksat 5A ve 5B da geçtiğimiz yıl içinde yörüngelerine ulaştı ve böylelikle benzeri sene içre iki yeni zürriyet danışma uydusunu devreye düz ender ülkelerden biri olduk. İlk domestik ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı da 2023 yılının ikinci çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedefledik. Türkiye, Türksat 6A’yı uzaya fırlattığımızda uzayda özlük uydusuyla kumar edilen geçmiş 10 ülkeden biri olacak. Hava defans sanayinde de dünya bati dengelerini muhavvil, savaşma alanında patika açan teknolojiler geliştirdik, geliştirmeye bitmeme ediyoruz.”

Nazır Adil Karaismailoğlu, gelecek 20 yılda dünya genelinde çekicilik trafiğinin iki katın üzerinde, hizmet verilen bulaşan sayısının ise almanak averaj yüzdelik 4,4 artmasının beklendiğini tabir ederek, “Mavera yandan yükselen küreselleşme ve özelleşme hareketleriyle acun sivil havacılığında rekabet aceleten artıyor. Proses, albeni ulaşımının ‘tek bire bir alım satım haline gelmesi’ yönünde ilerlemektedir. Bu pazardan daha aşkın nasip alabilmek adına, ilımlı ve mufassal vadedeki hedeflerimizi hepimiz gözden geçirmeliyiz. Meydan kürenin birbirine ırak coğrafyalarında düzlük alan ülkelerimiz beyninde yapacağımız hisse senedi birlikleri ile uzakları yakın, ülkelerimizi komşu kapısı haline getireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Fuardaki birliktelik vesilesiyle eskimemiş hareket ortaklıkları, yeni pazarlar ve aksiyon imkanları aralanacağını belirten Karaismailoğlu, “Ticaretimiz artacak, içtimai ve kültürel ilişkilerimiz hızlanacak. Ülkelerimiz arasında eskimemiş aynı dönemi başlatacağız. Biz Türkiye’nin bembeyaz geleceğine sizleri bile eş gitmek, sizlerle zihayat ortaklıklar dayamak istiyoruz. Havacılık sektörünün geleceği açısından iri önem arz eden bu fuarın tam katılımcılar amacıyla çok yarayışlı olacağına inanıyorum.” yorumunu yaptı.

Vekil Karaismailoğlu, Türk Gelgel Yolları (THY) Umumi Heyet ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, TAV Havalimanları İcra Yerleşmiş Başkanı Serkan Kaplan’ın beraberinde havacılık sektörü paydaşlarının katılımıyla AirShow İstanbul Fuarı’nın açılışı kurdelesi kesildi. Daha sonraları Vekil Karaismailoğlu, fuar alanında firmaların stantlarını müzakere ederek, ara sıra uçak ve helikopterleri gezdi.

Share: