Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ülen Yunan, İzmir’i unutma. Bire Bir şeb ansız gelebiliriz” sözlerine Miçotakis’ten ilk karşılık

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Slovakya Reisicumhur Zuzana Caputová’yı Atina’üstelik akseptans ederken yaptığı güdük konuşmasında Türkiye ile yaşanan gerginliğe üstelik değindi. Miçotakis, Atina’nın Türkiye ile temas antlaşma mebzul komşuluk ilişkileri, uluslararası hususiyet ve uluslararası deniz hukuku çerçevesinde diyalog kurmayı dilek ettiğini söyledi.

“TEHDİTLER KABUL EDİLEMEZ”

Fakat Yunanistan Başbakanı, NATO müttefiki tıpkı ülkeden Palikarya egemenliğini sorgulamaya vasıl tehditler almasının akseptans edilemez olduğunu birlikte vurguladı.

İLK TEPKİ YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ’NDEN GELMİŞTİ

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ” İzmir’i nisyan, bir tün akılsız gelebiliriz” sözlerine evvel olarak Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan cevap mevrut ve yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“Yunanistan, günlük küstah ve rastgele tip sınırı aşan meşruhat ve tehditler üstüne Türkiye’ye uymayacak. NATO içerisindeki kontak ve beraberliğe kimin engel verdiğini afişe etmek için sonuç günlerde yapılan provokatif açıklamaların içeriğine dayalı müttefiklerimize ve ortaklarımıza hikmet vereceğiz. Bir zamanda uluslararası ülfet ve deniz hukuku temelinde bölgenin hepsi amacıyla abra ve düzenlilik sütunu namına kalmaya bitmeme edeceğiz.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HANGI DEMİŞTİ?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Samsun’de planlı Teknofest Karadeniz’bile konuşmuştu. Yunanistan’ın Türk jetlerine tacizine tepki gösteren Reisicumhur, Atina yönetimini, “Ulan Palikarya, tarihe bak, tarihe dön, haddinden fazla henüz aşkın istikbal gidersen bunun bedeli okkalı peki. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i nisyan” ifadeleriyle uyarmıştı. Erdoğan ayrıca, “Adaları nehiy etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bire bir akşam anlayışsız gelebiliriz” ifadesini kullanmıştı.Share: