CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 2053 VİZYONUMUZUN İNŞASINA BAŞLIYORUZ

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını, sıradan yıl dönümü kutlamasının çokça ötesine güzeşte ‘Türkiye yüzyılı’ atılımıyla karşılamaya hazırlanıyoruz. Elan ilk milletimizi lacerem 2023 hedeflerimizin ufkuyla buluşturmuşsak inşallah şimdi dahi ‘Türkiye yüzyılı’ programımızla 2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden, Çanakkale Ayvacık- Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünelleri Açım Töreni’ne etkin bağlantı ile katıldı. Erdoğan, defa ve tünellerin Türkiye’ye iyi olmasını dileyerek, Uzunluğu 5,7 kilometreyi bulan tünelleriyle gelişigüzel toplamda 9,6 kilometrelik bu misil Balıkesir ve İzmir’e ulaşımı sağlayan kuzey-güney aksının yer mefret kısımlarından biridir. Böylelikle geçtiğimiz mart ayında hizmete açtığımız 1915 Çanakkale Köprüsü ile bölgedeki hızlanan trafiğe yanıt verecek envestisman bedeli 4,6 milyar liralık olan bir projeyi elan şehrimize kazandırmış oluyoruz diyerek konuştu.

Açtıkları tünellerle Ayran Budalası Dağları’nın tabiatına bildirme bayağı beis vermeden Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki mesafeyi 2,5 kilometre kısalttıklarını belirten Erdoğan, Daha ilk 50 dakika süren yolculuğun 5 dakikaya inmesiyle hem zamandan hem yakıttan hem emisyondan elde ettiğimiz algı yılda 133 milyon liraya karşılama ediyor. Vatandaşlarımıza; konforu mütezayit, güvenliği yükselen, süresi kısalan bir seyahatle sevdiklerine ulaşabilecekleri eserleri kazandırmayı sürdüreceğiz. Açılışını yaptığımız bu yolla alay malay bölgede artık mukassem defa standardına sahip sıfır temel güzergah bırakmadık. Tünellerin antre ve çıkışlarında yapılan kaplamaların ve rölyeflerin projeye ayrı tıpkısı görk kattığına inanıyorum dedi.

‘ÇANAKKALE’Yİ GELİŞTİREREK ECDADIN EMANETİNE SAHİP ÇIKIYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Savaşı’nın eke sembollerini içeren çalışmaların, tünelleri kullananlara zaferlerin coşkusunu bile yaşatacağını belirterek, şunları söyledi

Tarihimizin şanlı şehri, cumhuriyetimizin üretim ve turizm kenti, 2 kıtanın inikat yeri Çanakkale’ye dahi böylesi yakışırdı. Literatür tatilcilerin, kışın bölge halkının ulaşımını rahatlatacak bu projenin hayata geçirilmesinde emeği güzeşte bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmayı, mühendisinden işçisine herkesi kutlama ediyorum. Tıpkısı Anadolu’nun başka yerleri üzere Çanakkale’nin dahi beherglas köşesi hem adamlık tarihinin hem öz tarihimizin hazineleriyle bezelidir. Aristo’nun şehri Assos ile Homeros’un şehri Troya bile bunlar arasındadır. Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal’in ve bize ayrımsız asır eski o büyük zaferi yaşatan tamlık kahramanlarımızın hatıraları bibi bu şehrin değme apaz toprağında buram buram kokmaktadır. Ortasından bahir sabık Çanakkale, tıpkı İstanbul kabilinden 2 yakasındaki 2 hisarla misafirlerini selamlamaktadır. Fatih’in mirası Kermen-i Sultaniye ve Kilit Şev Kalesi’nin bize verdiği mesajları bu vatanın rastgele köşesini yapıt ve hizmetlerimizle donatarak sunu güzel şekliyle aldığımızı düşünüyorum. Şehitliklerimizi abat ederek, köprümüzü inşa ederek, yollarımızı yaparak; sanayisiyle tarımıyla turizmiyle seçme alanda Çanakkale’yi geliştirerek ecdadın emanetine ehil çıkıyoruz. Marmara’yı çepeçevre kuşatan 1915 Çanakkale Köprüsü ile boğazı sabık otoban projesi birlikte çivi başına tarihe kazınmış benzeri mühürdür.

‘2053 VİZYONUMUZUN İNŞASINA BAŞLIYORUZ’

Çanakkale ile 81 vilayetin tamamını saran kullanılmamış coşku ve hamlenin elan çalışmalarını yürüttüklerine bel eden Erdoğan, Ihtilaf toplanıp dağılmaktan ayrıksı tek aksiyon yapmazken biz becerikli tıpkı satranç oyuncusu titizliği ile ülkemizin gelecek asrını planlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını, amiyane sene dönümü kutlamasının haddinden fazla ötesine sabık ‘Türkiye yüzyılı’ atılımıyla karşılamaya hazırlanıyoruz. Henüz önceki milletimizi elbet 2023 hedeflerimizin ufkuyla buluşturmuşsak inşallah şimdi üstelik ‘Türkiye yüzyılı’ programımızla 2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz. Geçtiğimiz 20 yılda hamdolsun ülkemizi dünyanın bildirme büyükleri arasına yükseltmek amacıyla gereken altyapıyı kurduk. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma değme alanda Türkiye’yi, cumhuriyetimizin 2’nci asrını, ‘Türkiye yüzyılı’ haline getirecek şişman dönüşüme hazırladık. Toptan, siyasi ve kazançlı krizler kimi alanlarda işimizi zorlaştırsa birlikte bu iri dönüşümünün gerekliliğini ve kaçınılmazlığını konfirmasyon etmiştir dedi.

‘İMKAN VE KARARLILIĞIMIZ ELAN BÜYÜK’

Erdoğan, avlu pahalılığının getirdiği bazen sıkıntılar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti

Ancak imkanlarımız ve kararlılığımız elan büyüktür. Türkiye’yi bozuk; siyaseten vurgun, soylu erki yerine güçsüz, toplumsal kendisine yırtık, idari namına tertipsiz, kavrayış olarak verimsiz, hizmet namına yarım günlerine gabi artırmak isteyenler tabii vardır. Amma hamdolsun milletimiz demokratlık ve kalkınma reformlarıyla elde ettiği kazanımların kıymetini haddinden fazla ferah biliyor. Ülkemizin heyecanının bunlardan mankafa gezmek değil elan ileri adımlar atmak olduğu gerçeği dahi vatandaşlarımızın zihinlerinde çecik kadar kayran etmiştir. Gençlerimizin ‘Türkiye yüzyılı’ konusundaki heyecanının, dinamizminin büyüklüğünü söylemeye lüzumlu bile duymuyorum. Bunun üzere bir yandan kitap ve bakım siyasetimizin ürünü hep bu projelerimizin yapımına ve açılışına vuzuh vermeden bitmeme ederken ayrıksı yandan de yıpranmamış tıpkı anlayış nesir ediyoruz. Bu kavrayış Türkiye’nin beherglas şehrinin, milletimizin beherglas ferdinin onlarla bu arada mecmu dostlarımız ve kardeşlerimizin hayallerini, beklentilerini, yarınlarını kuşatacaktır. Bütün söylediğimiz gibi Türkiye asla haritada gözüken sınırlarından ibaret ayrımsız büyüklük değildir. Bizim dilek sınırlarımız ecdadımızın ‘3 ana kara 7 iklim’ tarifiyle tabir ettiği genişliktedir. Tığ kendimizle alay malay kalbi ve gözü bize dönük mecmu dostlarımız, bütün mağdur ve mazlumlar amacıyla şişman ve hararetli Türkiye’yi düz yazı etmenin peşindeyiz.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU TÜNELLERİ AÇMANIN GURURUNU PAYLAŞIYORUZ

Çanakkale-İzmir karayolunun Ayvacık- Küçükkuyu arasındaki Kazdağı rampaları geçişinde tahminî 50 an süren yolculuğu 5 dakikaya indirecek olan ‘Assos ve Troya’ tünelleri törenle hizmete açıldı. Yapımı tamamlanan 1700 metre uzunluğundaki ‘Assos’ ile 4 bin 17 metre uzunluğundaki ‘Troya’ tünellerinin açılışına Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, hareketli angajman yöntemiyle katıldı. Tünelin açılış töreninde ise Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Eriştirme ve Altyapı Vekil Yardımcısı Enver İskurt, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, YANLIŞSIZ Fırka Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, YANLIŞSIZ Öğür Çanakkale İl Başkanı Naim Aşıramento, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran düzlük aldı.

Törene faal bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Icra Vekili Adaletli Karaismailoğlu, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümünde 18 Mart 2022’de teşriflerinizle milletimizin hizmetine sunduğumuz Malkara Çanakkale Otoyolu ve eksiksiz dünyaya Türk mühendisliğinin kabiliyetini gösteren 1915 Çanakkale Köprüsü, ürün siyasetimizin sunma önemlilerinden olmuştur. Bugüne büyüklüğünde, halkımızın teveccühüne birlikte mazhar olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 7 maaş sürede yaklaşık 1,5 milyon komütatör kullandı. Bugün dahi 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Veli’ye ve Akdeniz’e açılan kapısı Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile Troya-Assos tünellerini hizmete açmanın gururunu ve sevincini paylaşıyoruz dedi.

‘SÜRÜCÜLERİN KORKULU RÜYASI OLMAKTAN ÇIKARDIK’

Projenin geri hizmet karaca yolu altyapısına olan etkisine değinen Nazır Karaismailoğu, Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan karaca yolunun Ayvacık- Küçükkuyu kesiminde hayata geçirdiğimiz bu proje Marmara ve Iye bölgesinin lojistik kişmiri yolu altyapısını oldukça güçlendirecektir. Assos ve Troya tünelleri yardımıyla onlarca elem virajı olan Kazdağları’nı sürücülerin ‘korkulu rüyası’ olmaktan çıkardık. Antrparantez, 50 bin direk bağışlayarak bölgenin habitatına ek tıpkısı kâr sağlamanın birlikte, tüneller sayesinde Kazdağları, karbon emisyonu ve şamata kirliliğini önlemeye müteveccih çevreye yüce benzeri ulama sağlayacak. 2 Teşrinievvel’birlikte mefret tıpkısı yatırımımız olan Pendik- Sabiha Gökçen Hava Meydanı Metrosu’nu teşriflerinizle açtık. 15 Ekim Cumartesi haset bile esasen uyanıklık projelerimizden biri olan 29 kilometre uzunluğundaki Diyarbakır Güneybatı Belde Yolu’nu Diyarbakır’ımıza kazandıracağız. Liderliğinizde planladığımız eserlerimizi peş peşe hayata geçirmeye bitmeme ediyoruz. Ülkemiz üzere çalım, acun amacıyla yaşıt projeler yapmaya bitmeme edeceğiz. Türkiye’nin geleceğine mum tutan değme projede yanımızda olduğunuz ve desteklediğiniz için şükranlarımızı sunuyorum. Ayvacık-Küçükkuyu Yolu Troya-Assos tünellerinin Çanakkale başta doğmak amacıyla yekpare toprak halkına, iyicene ülkemize filinta hayır olmasını diliyor, projenin her aşamasında etkin, faaliyet veren umum mesai arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum ifadelerini kullandı.

Share: