CHP’li Bülbül: “Istifham Önergeleri Konusundaki Başarınız Yüzde 6, Böyle mi Yasamaya Imtina Etmek Duyulacak”

CHP Vazıh Saylav Süleyman Bülbül, 2023 yılı bütçe görüşmelerinde, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’a “Milletvekillerinin bu yıl size verdiği 2 bin 253 önergeden 3’ünü süresinde yanıtlamışsınız, 139’unu ise süresi geçtikten sonra yanıtlamışsınız. Yani istifham önergelerini yanıtlandırma konusundaki başarınız yüzde 6. Böyle mi teşri, hakeza mi yasamaya istinkâf etmek duyulacak? Doğruluk Bakanı eliyle duyulmayan saygıyı nerede arayacağız?” diyerek sordu.

TBMM Genel Kurulu’nda TBMM, Adalet Bakanlığı, Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı, Kanunuesasi Mahkemesi, Sayıştay, Danıştay ve Yargıtay 2021 Yılı Kesme Hesap Yasa Teklifleri ve 2023 Yılı Bütçe Yasa Teklifleri görüşülüyor. CHP Vazıh Saylav Süleyman Bülbül, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yasama saraya bağlandı. Çıktı burada aynı an kabul etmek için 20 pare milletvekilimiz düğmelere basmaktan eksantrik tıpkı madde yapamıyor. Benzeri Divan’in etkinliği, yasamayı kullanması, denetleme görevini kullanması haddinden fazla mefret. Parlamento konuşulan yerden intişar artık saraydan mevrut kanunların virgülüne dokunmadan komisyonlardan geçiş onaylandığı yer haline gelmiş.”

Bülbül, milletvekillerinin yazılı istifham önergelerine cevap verilmemesini da eleştirerek, “27. dönemde 72 bin 373 mukayyet soru önergesinin 10 bin 199’u yanıtlanmıştır. 26 bin 382 istifham önergesi cevaplanmamıştır. Sayın Hak Bakanı burada, siz hukukçusunuz. Milletvekillerinin bu sene size verdiği 2 bin 253 önergeden 3’ünü süresinde yanıtlamışsınız, 139’unu ise süresi geçtikten sonraları yanıtlamışsınız. Yani soru önergelerini cevaplandırma konusundaki başarınız yüzde 6. Böyle mi yasama, hakeza mi yasamaya çekinmek duyulacak. Adalet Bakanı eliyle duyulmayan saygıyı nerede arayacağız?” diyerek sordu.

Bülbül, Divan’in kapısının yurttaşlara kapandığını ve hakkını arayanlara güruh ve eylem yol hakkını kabul etmek isteyenlere Meclis önünde polisin engelleme ettiğini kaydederek, “Milletvekillerinin arabalarını arayarak, süresince baro başkanı var mı diyerek ferman veren Budun Meclisi Başkanından başbuğ mı tamam?” diyerek vurguladı.

Share: