Çanakkale’de buzağı kayıplarına dikkati bağışlamak amacıyla üreticilere emzik dağıtıldı

16. Biga Besin Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarında buzağı kayıplarını köstek olmak amacıyla üreticilere emzik dağıtıldı.

Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Akkuş yaptığı açıklamada Biga Kaymakamlığı, İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile İÇDAŞ Ekincilik yoluyla hesaplı buzağı ölümlerinin engellenmesi projesi kapsamında 30 Mayıs 2022 tarihinden bilahare doğan buzağısının pasaportunu ibraz eden bin üreticiye bin buzağı emzirme biberonunu ücretsiz dağıttıklarını tabir etti.

Hayvan üretiminde buzağı yetiştiriciliğinin ayrı tıpkısı öneme erbap olduğunu, gelecekteki efsanevi varlığının de temelini oluşturması bakımından ciddi öneme erbap olduğunu dile getiren Akkuş şunları kaydetti:

“Yapılan çalışmalarda ülkemizde buzağı kaybolma oranı yılda yüzdelik 14 iken Avrupa ülkelerinde ortalaması yüzdelik 5-6 civarındadır. Yani herhangi bir yıl doğan yüz buzağımızın 14-15 başını kaybetmekteyiz ve bu rakam kısaca 700 bin sarrafiye hayvan anlamına gelmektedir. Elden kaybettiğimiz buzağılarımızı yüzdelik 14 oranından yüzdelik 7 oranına düşürsek tahminî 350 bin saksı hayvanımız hayatta olacak. Bu sayede hayvan sayısı namına özlük kendimize yetebilen olacak, ithalat ihtiyacımız ortadan kalkacak, döviz kaybımız engellenecektir. Buzağının çor etkeni ile ilişki yollarından tıpkı gayr de buzağı biberonlarıdır. Amacımız, üreticilerimizin emzik ihtiyacını karşılamaktan tezayüt buzağı kayıplarının engellenmesine yönelik farkındalık oluşturmaktır.”

Atmaca ayrıca fuar süresince üreticilerin getirdikleri toprak numunelerinin dahi analizlerini ücretsiz namına yaptıklarını söyledi.

Share: