ÇANAKKALE – Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda bulunan top mermisi imha edildi

Çanakkale’da Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda mevcut patlamamış bütünüyle mermisi, uyanık ekiplerince imha edildi.

Şehitler Abidesi’nin sadık devam eden zir bina çalışmaları sırasında 108 sene evvel yaşanan Çanakkale Savaşları’ndan kaldığı belirlenen patlamamış külliyen mermisi bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığı ekiplerinin, olgun vermesi üstüne bölgeye gelen İl Kurnaz Komutanlığı bomba imha ekipleri, mermi üstünde inceleme yaptı.

Ekipler, tetkik sonrası 42 santimetre uzunluğunda ve 15 milimetre çapındaki heyetiyle mermisini engin kumandalı bomba imha robotu kullanarak döşedikleri fünye ile aynı alanda imha etti.

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, aradan 108 sene geçmesine karşın Çanakkale muharebe alanında toprağın altında hala kurşunlar ve çarpışma malzemelerinin çıkmaya devam ettiğini söyledi.

Bu kadar detaylı yıllar geçmesine rağmen hala toprağın altından cenk malzemelerinin çıkıyor olmasının Çanakkale Savaşları’nın ne kadar şişman aynı savaş olduğunu ortaya çıkardığını anlatım eden Kaşdemir, “Yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucunda bulunan heyetiyle mermisinin Çanakkale Savaşları sırasında Türk topçusunun atmış olduğu 15’lik bire bir sefine hepsi olduğunu anlamış olduk. Mahsus Çanakkale Savaşları sırasında Türk topçusunun karşı kıyıdan, Kumkale’den buraya atmış olduğu ve Çanakkale savunması için atmış olduğu heyetiyle mermilerinden biri olduğunu gördük.” dedi.

Başkan Kaşdemir, toprağın altında herhangi bir zaman benzeri cenk kalıntısını bulma imkanı olduğunu, kendilerinin bile Düz Başkanlığı namına haddinden fazla tetik, itinalı bire bir himmet yaptıklarını rapor ederek, şöyle konuştu:

“Tabiri caizse arada sırada iğneyle kuyu kazıyoruz. Biliyoruz kim, daha 100 sene de geçse bu Çanakkale Kavga alanından hakeza cidal malzemeleri, heyetiyle mermileri, kuruşunlar, tüfekler, çekişme buluntuları çıkmaya bitmeme edecek. Bu kadar elverişsiz bire bir alanda acun tarihinin görmüş olduğu yer yara, şişman savaşlardan birisinin Çanakkale Savaşı olduğunu tek ahit unutmayalım. Buradaki o balaban mücadelenin bile, Çanakkale kahramanlığının üstelik acun tarihinde ne büyüklüğünde balaban tıpkı öneme cemaat olduğunu unutmamak gerekiyor.

Share: