Bu yayladaki hep geçimini kazdan sağlıyor

Bu yayladaki bütün geçimini kazdan sağlıyor

ARDAHAN – Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunan Güvenocak köyü yaylasına yazları revan cümle, geçimini kazdan sağlıyor.

2100 rakımda ve Çıldır Gölü kenarında mevcut Güvenocak köyü yaylasında yazlarını nâkil köy halkı besledikleri kazlarını satarak geçimlerini sağlıyor.

Kestirmece 40 hanenin çıktığı yaylada tümce şavalak işiyle uğraşıyor. Ebleh etinin lezzetli olmasının en oylumlu sebebinin doğal göl olan Çıldır gölünün temizliği ve kazların doğal ortamda beslenmesi. İl geneli ve toprak dışından ise koyun bakışlı etine dokunaklı bent var.

Güvenocak köyünde eğleşme fail ve kazcılık yapan Gönüllü-Sevi Durak rençper, aklı kıt etinin içimli olmasının arz kocaman sebebinin natürel ortamda beslenmeleri ve Çıldır Gölünden kaynaklandığını söylediler.

Durak çifti, kazlarını lezzetli olduğundan ufuk cümle karye halkının kesim kaynağı haline gelen kazcılığın hemencecik yayıldığını belirterek, “3 bin kıta kazımız var karye adına. Lezzetli olmasının sebebi Çıldır Gölü’nde yetişmeleri. Yaylada 1 kamer beside kaldıktan sonradan kazlarımızı kesmeye başlıyoruz. Kazcılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Hazır yemleme kullanmıyoruz, doğal ortamda besleniyorlar” şeklinde konuştu.

Share: