‘Birgün’ sineklerinin ahiret yolculuğu dansı

‘Birgün’ sineklerinin ölüm dansı

Ardahan Şehremini Demir: “‘Birgün’lük sineklerle ait bilimsel iş yapılmalı”

ARDAHAN – Ardahan’bile hisse senedi sürecini tamamlayarak, karınmak için uçuşan, ‘birgün’ ya üstelik ‘mayıs’ olarak adlandırılan sinekler, tavzih direklerinin etrafında kısaca 1 saat uçtuktan sonraları ölüyor. Ömürlerinin balaban kısmını larva kendisine suda geçiren birgün sineklerinin, 3 yıla büyüklüğünde olan erginleşme sürecini tamamlayıp, sudan çıktıktan sonradan ışığa yönelerek, çiftleşme uçuşu yapıp, şişman halde öldüğü belirtildi.

Görüntüsü ile kelebeği mümasil ve “Benzeri Günlükler” adına adlandırılan sinekler, seçme yıl olduğu kabilinden bu yıl bile Ardahan’birlikte ölüm uçuşunu gerçekleştirmeye başladı. Tenvirat lambası etrafında toplanan sineklerin, yaklaşık tıpkı hafta boyunca bu uçuşu sürdürmesi bekleniyor.

Ardahan Belediye Reisi Faruk Demir, “Birgün”lük sineklerle ilgilendiren bilimsel çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Çıpa, “Bir hafta sürüyor. Bu akımı duymuştum ama ben da ilk defa şahit oluyorum. Seçme yerde olmuyor ve özellikle Ad Çekme vadisinde serencam yıllarda olmaya başladı. Tarihi güreşçi köprüsü gövde kar tanesi kabil. Bu kayıtları gök bilimcilerle yada sineklerle ilgili düzentileme yapan haber adamları ile benimsemek gerekiyor. Ilmî emek sonucu bize Ayrımsız günlükler ile ilgilendiren akıllıca bilgiyi verecektir” dedi.

Karanlığın çökmesiyle ölüme uçuşları böyle başlıyor.

Ardahan’birlikte görüntüleri ile kelebeği mail haddinden fazla sayıda cibin, akşamın çökmesiyle Ardahan Köprüsü ile Ardahan Kalesi’nin madun kısmındaki aydınlatma lambalarının etrafını sarmaya başlıyor. Sineklerin tahminî natamam saat süren bu görsel şöleni, ölümleriyle noktalanıyor. Güzeşte yıl bile tıpkısı bölgede tavzih lambaları etrafında toplanan sineklerin, kestirmece tıpkı hafta elan “ahiret yolculuğu dansını” sürdürmesi bekleniyor.

Share: