Bilimci: “Beklenti ediyorum hem işçilerimizin beklentilerini hem birlikte işverenlerimizin ödeyebileceği bir sınırdaki beklentiyi gerçekleştirmiş oluruz”

Say ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilimci, yıpranmamış minimum ücretin belirlenmesi çalışmalarına ait, “Beklenti ediyorum hem işçilerimizin beklentilerini hem dahi işverenlerimizin ödeyebileceği benzeri sınırdaki tıpkı beklentiyi gerçekleştirmiş oluruz.” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde gezmek için Bayburt’a mevrut Bilimci, Cumhuriyet Caddesi’nde esnafı mülakat etti, çalışanlara minimum ecir konusundaki beklentilerini sordu, sevgili ve taleplerini dinledi.

Âlim, aynı gazetecinin yeni asgari ücretle ait sorusunu, “Ferda Asgari Ecir Komisyonu Toplantısı var. Toplantıdan sonradan ayrımsız uzlaşmaya varacağımızı elan evvel dile getirdim. Beklenti ediyorum hem işçilerimizin beklentilerini hem dahi işverenlerimizin ödeyebileceği aynı sınırdaki beklentiyi gerçekleştirmiş oluruz.” diye yanıtladı.

“Esnafın yaklaşımı pekâlâ?” sorusu üzerine Vekil Bilgin, “Yanı Sıra eleman işveren esnaflara üstelik sordum, bilavasıta müteharrik gençlere dahi sordum. Tabiatıyla kim çalışanların daha aşkın beklentileri var, esnaf de ‘ödeyebileceğimiz bire bir şey yapın kim biz da ödeyebilelim, aksiyon yerimiz örtüsüz kalsın’ diyorlar. bundan sonra tabii tığ burada, bugünkü enflasyonist ortamda Türkiye’nin çalışanlarının rahat edebileceği, rahat koku alabileceği, enflasyonun baskısından kurtulmayı hissettikleri bire bir rakam olmasını ümit ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bayburt Valiliği önünde vatandaşlarla benzeri süre arkadaşça fail Bilimci, Bayburtlu hemşehrileriyle baştan buluşmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Bizim Bayburt, Gümüşhane ayrımımız yok. Biz bu topraklarda tıpkı kültürle, benzeri duygularla, tıpkı tarihle, aynı bilinçle, ayrımsız inançla yoğrulmuş insanlarız. Bu toprakların yeryüzü fazla gerekseme duyduğu öz hizmettir, buralara yapılacak yatırımlardır. Bildirme uzaktaki kötü köyünden, bildirme yakındaki merkeze büyüklüğünde şehrimizin temas köşesine çokça şükür yapılmayan, götürülmeyen bakım az daha kalmadı, kalanları birlikte tamamlayacağız inşallah. Bizim gönlümüzde Bayburt çokça büyüktür. Gönlümüzde, düşüncemizde ve planlarımızda Bayburt’a, bölgemize yapılacak hizmetlerin birlikte hududu yoktur. Nedeniyle önümüzdeki günlerde elan nazik hizmetlerin açılışını bile alay malay yapmayı Tanrı talih edecek inşallah.”

Ilbay Cüneyt Epcim, YANLIŞSIZ Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal ve Belediye Reisi Hükmü Pekmezci’ye şehre hizmetleri nedeniyle teşekkür eden Bilim Adamı, “Bayburt’un seçkin köşesine devletin eli, imkanı uzanacaktır. Devletimiz büyük bir devlettir. Türkiye’nin gelişigüzel yerine uzandığı üzere, Bayburt’a de uzanacaktır. Bayburt’a daha fazlasını yarmak inşallah bizlere yıldız peki.” ifadelerini kullandı.

Epcim’i, ardından üstelik Belediye Reisi Pekmezci’yi makamında musahabe eden Âlim’e, Pekmezci yoluyla günün anısına kendi seslendirdiği ozan Yahya Akengin’in “Bayburt” adlı koşuk kaydının birlikte bulunduğu nostaljik radyo ödül edildi. Aynı müddet şiiri dinleyen Âlim, duygulandığını dile getirerek Pekmezci’ye teşekkürname etti.

Vedat Bilimci, Kayışkıran mevkisinde bir süre ilk faaliyete başlayan Bayburt Belediyesi’ne ait Dernekevi Mahsulat ve Haşat Fabrikası’nda da incelemelerde bulundu.

Share: