Muş’ta ailelerin HDP önündeki genç erkek nöbeti sürüyor

Muş’ta, 2014 yılında oğlunu elektronik beyin mühendisliği okuması üzere üniversiteye gönderen Halit Altun, 8 yıldır malumat alamadığı evladına seslenerek, “Kardeşlerinin başına güncek olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’ya, o şerefsizlere (PKK) askerlik yapacaksın” dedi.

Muş’ta çocuklarının yıldırı örgütü PKK eliyle kandırılarak dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan anneler, antipatik havaya karşın eylemlerine devam etti. HDP uğrunda evlatlarına kavuşacakları günü umutla bekleyen anneler, 85. haftada da evlatları üzere gösteri yaptı. Parti binası önüne gelerek HDP ve PKK’dan çocuklarını isteyen anneler, HDP ve PKK’yı lanetledi. Evlatlarına vurdumduymaz dönmeleri amacıyla çağrıda mevcut anneler, “Yavrumu verin bana”, “Anneler direniyor”, “Çıktı yeter, bırakın evlatlarımızı” ve “Daha Çok kâfi, yakamızdan düşün” yazılı dövizler açtı. Evlatlarına tasdik olmaları çağrısında bulunan aileler, kararlı bekleyişlerini sürdürüyor.

“Çocuğumu HDP’den istiyorum”

6 yıldır oğlunun kaybolma olduğunu ve benzeri bilgi alamadığını rapor eden asıl Şahinaz Özcan, “Oğlum var mı, bulunmayan mu bilmiyorum. Çocuğumu HDP’den istiyorum. HDP çocuğumun nerde olduğunu biliyor. 3 yıldır Muş ve Diyarbakır HDP önündeyiz. Niçin benzeri dönem HDP gelip sormuyor ‘siz hangi amacıyla buradasınız?’ diye. Çocuklarımız amacıyla buradayız. Çocuğumu almayana büyüklüğünde burayı tecezzi etmeyeceğim. Antipatik olsun, şita olsun, hangi olursa olsun yine burada olacağım. Aynı yavru dağda kalsa de gine buradayız. Atilla sesimi duyuyorsan gel devlete teslim ol. Sen şimdi neredesin? Burada olsan senden haberimiz olacaktı amma şimdi neredesin, var mısın, bulunmayan musun haberimiz namevcut” dedi.

“20 yılda olsa HDP’nin uğrunda yol tutacağız”

2014 yılında oğlunu Malatya İnönü Üniversitesi Elektronik Beyin Mühendisliği Bölümünde okuması için gönderdiğini ve 8 yıldır çocuğunu göremediğini anlatan cet Halit Altun dahi, “8 çevrim demiyorum, 8 yıldır çocuğum yok. 8 yıldır bu hasreti çekiyoruz. 20 yılda olsa HDP’nin önünde kere tutacağız. HDP sanmasın ki biz buradan kıytırık yalınç çekip gideceğiz, sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğiz. Çocuklarımızı HDP’den istiyoruz, onlardan apayrı istediğimiz aynı özdek bulunmayan. Çocuklarımızı kandırıp götürdüler. Okullardan 14-15-16 yaşlarındaki çocukları alıp götürüp PKK’ya tasdik ettiler. Kendi çocuklarını götürüp PKK’ya doğrulama etsinler! Bizim çocuklarımızı mankafa göndersinler. Yazık, günahız biz. Aylardır kar, kış, yaz demeden hep bu yollardayız. Gitmediğimiz, gezmediğimiz yer kalmadı. Elimizde olan beş altı kuruş parayı bile bu yollar birlikte yedik bitirdik. Çocuklarımıza varamadık. Çocuklarımızı bizden sakladılar, bize göstermediler” ifadelerini kullandı.

“Kardeşlerinin başlarına şemsiye olacaksın dedim amma bilmiyordum gidip Amerika’ya, o şerefsizlere (PKK) askerlik yapacaksın”

Yıllardır evladı yüzünden incitici çektiğini vurgulayan ata Halit Altun, “Kâfi bu acıyı çektik. Daha Çok bittik, ayakta duracak halimiz kalmadı. Hep dertliyiz, hep kederliyiz, hep sıkıntılıyız. Sizi kandırıyorlar, taşların beyninde, derelerin içinde, suların süresince süründürüp götürüyorlar. Sizi hatalı ayrımsız yola sokmuşlar. Gel devletine, askerine doğrulama ol. Büyüklük hepimizin devletidir. Ego şu dakika Türk bayrağının altında yaşıyorum. Senin orada hangi işin var oğlum? Seni ekol okumaya gönderdim, git eş ol dedim. Elektronik Beyin Mühendisi oldun. Kardeşlerinin başlarına güncek olacaksın dedim ama bilmiyordum gidip Amerika’ya, o şerefsizlere (PKK) askerlik yapacaksın. Bunu bilmiş olsaydım ya o zaman amacıyla özlük kafama tıpkı kurşun sıkacaktım seni görmemek için, evet üstelik senin kafana aynı kurşun sıkacaktım seni görmemek için” diyerek konuştu.

“Çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’ya verdiler”

Oğlu Atilla Özcan üzere HDP önünde nöbetini sürdürdüğünü kaydeden ata Şemsettin Özcan ise şöyle konuştu:

“Biz gelip çocuklarımızı HDP’den istiyoruz. HDP bizi kandırıp diyordu ki ‘elkızı bize katılın bu Kürt davasıdır’ diye. Bu Kürt davası değil, bu Amerika davasıdır. Kürt davası olsaydı HDP bizim yanımıza gelip destek verirdi. Bunlar bizim çocuklarımızı okuldan aldılar, PKK’evet verdiler. Bunların ne hakkı var? Kürtleri hep kandırdılar. Kürtlere çarpış vuruyorlar. Çocuklara sesleniyorum: bizi duyuyorsanız bir lahzada eş askere, polise doğrulama olun. 6 senedir çocuğumun derdini çekiyorum. 3 senedir Diyarbakır ve Muş’ta HDP önündeyim. Sonuna büyüklüğünde dahi HDP’nin önünden çekilmeyeceğim.” – MUŞ

Share: