Beğendik Botan Köprüsü’nden 1,5 milyon açkı geçti

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin sunma efdal köprüsü Beğendik Botan Köprüsü’nü 1,5 milyon aracın kullandığını bildirdi.

Karaismailoğlu, söz konusu köprüyle ilgili yaptığı kayıtlı açıklamada, Türkiye’nin ciharıyek köşesinde yatırımların devam ettiğini, gün doğusu ya de batı fark etmeksizin ulaşım ve altyapı projelerinin hayata geçirildiğini belirtti.

“Viyadüklerle, köprülerle vatandaşlarımızı sevdiklerine emniyetli, çabuk ve konforlu tıpkı şekilde ulaştırıyoruz.” ifadesini kullanan Karaismailoğlu, bu yatırımlardan birinin birlikte Beğendik Botan Köprüsü olduğunu aktardı.

Karaismailoğlu, köprünün 11 Temmuz 2020’üstelik hizmete sunulduğunu anımsatarak, Siirt’in Pervari ilçesi ile Bitlis’in Hizan ilçesi beyninde yapılan güreşçi köprüsü ile Bitlis ve Van’ın birbirine bağlandığını bildirdi.

Köprünün 210 metre itidalli açıklığıyla istikrarlı konsol sistemde Türkiye’nin bildirme teferruatlı ılımlı açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “Köprünün uzunluğu 2 adet uç açıklığıyla hep 450 metreye ulaşıyor. Antrparantez Beğendik Botan Köprüsü, 165 metreyle Türkiye’nin sunu erdemli köprüsü unvanına cemaat. Kesim için çok balaban olan bu yatırımımızla Beğendik-Pervari kesimi 8 kilometre kısaldı. Köprü ile zamandan 15,6 milyon lira, akaryakıttan 8,3 milyon liralık olmak üzere almanak toplanmış 23,9 milyon lira artırım sağlanıyor. Karbon emisyonu üstelik 1673 titrem azalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 100 yerli malzeme kullanıldı

Karaismailoğlu, tasarımından proje ve inşasına kadar tamamen bu ülkenin yetiştirdiği mühendis ve işçilerin emeğiyle yapılan köprüde, yüzdelik 100 domestik materyal kullanıldığını belirterek, açıldığı günden bugüne kadar köprüden 1 milyon 489 bin aracın geçiş yaptığını bildirdi.

Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri ise köprülerle aştıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu başarıların bütünü insanımızın hayatına dokunan yüce asar adına tarihte yerini aldılar. Bunu hoppadak biz söylemiyoruz, bunu bütün Türkiye söylüyor. Ihtilaf bizi izleyemeye bitmeme etsin. Bir Tane bildikleri husus eleştirmek. Yaptığımız yatırımları halkımız görüyor ve biliyor. Tığ milletimiz amacıyla 20 yıldır çalışıyoruz ve önümüzdeki yıllarda da çalışmaya devam edeceğiz. ‘Durmak namevcut, yola bitmeme’ dediğimiz bu lahut görevde memleketimiz rastgele köşesine bakım götürdük, yatırım yaptık. Ülkemizin 2035 ve 2053 yılına kadar olan yatırımlarını planladık ve hedeflerini belirledik.”Share: