Bakan Karaismailoğlu: “Umum bu hayata geçirilen yatırımlar bakım verdikleri noktalarda nöbet güvenliğini artırarak elan çabuk ve kıvrak kişmiri yolu…

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bazıları laf üretirken tığ aksiyon teksir ve milletimize bakım etme yolunda Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedefler doğrultusunda sarsılmaz tıpkısı iradeyle ve konkre adımlarla yürüyüşümüzü sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, Bursa’dahi “Karayolları Yatırımları Şişman Açılışı ve TEKNOSAB Kavşağı Asıl Atma Töreni”nde yaptığı konuşmada, yedi ayrı kişmiri yolu projesinin açılışını yaptıklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılına henüz cıvıl cıvıl benzeri kafa yazmak istediklerini tamlayan Karaismailoğlu, Bursa’yı geleceğe taşıyacak, şehrin sanayiden tarıma kompetitif gücünü artıracak ve kalkınmasını destekleyecek çok cesim projeleri hayata geçirdiklerini aktardı.

Hayata geçirdikleri projelerle kalkınmaya bindi verirken, Bursa’nın üretim ve istihdamına çokça yetişkin katkılar sunduklarını kaydeden Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul-Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu, Bursa Çevre Otoyolu, Bursa-İnegöl-Bozüyük- Ankara Sınırı Yolu, Bursa- Karacabey Yolu, Bursa- Mudanya gibi nice güzergahları mukassem kez olarak tamamlayıp hizmete sunduk. Bunların yanı sıra dokuz canlı çok erişim projesini tamamlayarak hizmete aldık. Bazıları konu üretirken tığ iş teksir ve milletimize hizmet ika önünde Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedefler doğrultusunda sarsılmaz benzeri iradeyle ve somut adımlarla yürüyüşümüzü sürdürmeye bitmeme ediyoruz. Deminden birlikte bunlara Bursa ilimizin kent merkezinde, ilçeleri, tatil beldeleri ve çevre illere erişimini sağlayıcı muhtelif kez kesimlerini dahi ekliyoruz. Bursa- Uludağ Yolu, Keles Çevreyolu, Engürücük Ayrımlı Düzeyli Kavşağı, Bursa-Kayapa- Mustafakemalpaşa Yolu, Kurşunlu Yer Yolu, İnegöl Yenişehir Fehamet Yolu ve Karacabey Boğaz Yolunu bunların ortada sayabiliriz. Keles Belde Yolunun dahi dahil olduğu Keles-Tavşanlı- Domaniç Ayrımı Yolunu, 14 kilometre uzunluğunda, bitümlü ısıdam kokteyl kaplamalı yerine projelendirdik. 90 metre açıklığa erbap Kocasu Köprüsünün de kayran aldığı projemizde Keles Kasaba Yolu dahil görünmek için 5 kilometrelik kısmı tamamlayarak trafiğe açıyoruz.”

Umum çalışmaların tamamlanmasıyla Keles-Tavşanlı-Domaniç Ayrımı Yolunun, Bursa’dan Kütahya’ya almaşık geçiş noktası adına artık tercih edileceğini belirten Karaismailoğlu, proje ile ayrıca, güzergahta 600 metre kısalma sağlanacağını ve yolculuk süresinin 17 dakikadan 12 dakikaya ineceğini dile getirdi.

Togg fabrikası için öğün düzenlemesi

Vekil Karaismailoğlu, toplam 24,5 kilometre uzunluğundaki İnegöl-Yenişehir Şevket Yolunu tamamladıklarını ve projeyle İnegöl ilçesinden Yenişehir Havalimanına kesintisiz ve konforlu muvasala sağlanacağını vurguladı.

Aynı projeyle Hamzabey Dikme İşleri Kombinasyon Endüstri Bölgesi dolayısıyla oluşan güç kayıt gidiş geliş yoğunluğunu üstelik rahatlatarak tehlikesiz ulaşımı sağladıklarını dile getiren Karaismailoğlu, İnegöl ile Yenişehir arasındaki seyahat süresini dahi 30 dakikadan 20 dakikaya indirdiklerini kaydetti.

Kurşunlu Mekân Yolu’nun üstelik dahil olduğu Mudanya-Bursa-Gemlik Ayrımı Yolunu, 17 kilometre uzunluğunda, bitümlü yunak mahlut kaplamalı nöbet adına projelendirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Mecmu 405 metre uzunluğunda 3 adet viyadük ile 3 sayı hemzemin kavşağın bile vadi aldığı projemizde, 9 kilometre uzunluğundaki Kurşunlu Yer Yolu, 3 kilometrelik öğün kesimi ve 249 metrelik 2 adet köprü yol atılmak üzere toplanmış 12 kilometre uzunluğundaki kesimi tamamlayarak hizmete sunuyoruz. Mudanya ve Gemlik ilçeleri beyninde ulaşım sağlayıcı yolun mahalle içerisinde mütezayit Kurşunlu geçişinde trafik güvenliğini arttırdık. Togg Evcil Otomobil Fabrikasının lojistik desteğini da sağlayan kere ile fabrikanın üretime başlamasıyla oluşabilecek trafik yoğunluğunun birlikte önüne esbak oluyoruz. Mudanya-Gemlik Yolu üzerinde hayata geçirilen tıpkı gayrı projemiz de Engürücük Değişik Düzeyli Kavşağı ile bölgedeki trafiğin akıcı akışını yapı ettik. Bilindiği amacıyla çarkıt Bursa- Balıkesir Yolu olarak beğenilen Bursa-Kayapa-Mustafakemalpaşa Yolunun 2,5 kilometrelik bölümü, günümüzde Bursa kent merkezi ulaşımını sağlaması bakımından çetin gidiş geliş yüküne topluluk. Bulunan haliyle 2 azimet 2 vürut olacak şekilde toplamda 4 şeritli bölünmüş defa standardında bakım veren yolumuzu, erişim talebini karşılayacak şekilde 3 azimet 3 geliş olarak toplamda 6 şerit olacak şekilde projelendirdik ve 2,5 kilometrelik kesimi tamamladık. Yolun genişletilmesiyle trafiğin rahatlaması sağlanacak.”

“Uludağ’a daha abat ve konforlu bir ulaşım imkanı sağladık”

Türkiye’nin şanlı kış turizmi merkezlerinden Uludağ için birlikte kere yatırımı yaptıklarını aktaran Nazır Karaismailoğlu, “Uludağ’a bile sathi kaplama standardında ulaşım sağlayan Bursa-Uludağ Yolu’nu, 34 kilometre uzunluğunda projelendirerek, misil üstyapısını bitümlü sıcak karışım kaplamalı hale getirdik. Yolun fiziksel ve hendesi standardının yükseltilmesiyle güzergahtaki gezi süresini 90 dakikadan 40 dakikaya indirdik. Gelişigüzel yıl binlerce yerel ve ecnebi turisti ağırlayan Uludağ’a elan bayındır ve konforlu ayrımsız erişim imkanı sağladık.” değerlendirmesinde bulundu.

Karacabey ilçesinin Yeniköy’e ve Marmara sahiline ulaşımını sağlayan Karacabey-Bayramdere-Yeniköy İl Yolunun 11 kilometrelik Pek-Ekmekçi köyleri kesimini genişlettikleri bilgisini veren Karaismailoğlu, Argıt Çevre Yolunu bile düz yazı ettiklerini hatırlattı.

Karacabey-Bayramdere-Yeniköy İl Yolu’nun mecmu 13 kilometrelik kesiminde gerçekleştirilen çalışmalarla, trafiğin elan acul ve tehlikesiz ulaşımını tesis ettiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Tam bu hayata geçirilen yatırımlar bakım verdikleri noktalarda posta güvenliğini artırarak henüz hızlı ve selis karaca yolu erişim hizmeti sunmaya başlamıştır. Projelerle zamandan 187 milyon lira, akaryakıttan 25 milyon teklik kalkmak üzere yıllık 212 milyon teklik tasarruf sağlanacak ayrıca karbon salınımı da almanak 5 bin 272 titrem azalacaktır. ‘Durmak namevcut yola bitmeme’ diyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonuna uygun, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Anne Planı kapsamında yatırımlarımızı hayatiyetli aynı kararlılıkla hem mutluluk çapında hem diyar mülk, hem birlikte bittabi kim Bursa’mızda dahi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda imal çalışmaları başlatılan Bursa-Karacabey Ihtişam Yolu Ayrımı- Zeytinbağı İl Yolu ve Teknosab Kavşağı ile bile Bursa Teknoloji Tevhit Endüstri Bölgesi’nin İstanbul-İzmir Otoyoluna ve Bursa-Karacabey Fehamet Yoluna efdal standartlı bağlantısını sağlayacağız. 10,5 kilometre uzunluğundaki Bursa-Karacabey Fehamet Yolu Ayrımı, Zeytinbağı İl Yolunu koşa şeritli mukassem sefer standardında inşa edeceğiz. Proje ile özellikle kısık taşıt trafiğine hizmet edecek yolda gidiş geliş güvenliği, can ve para emniyetini sağlayacak, TEKNOSAB içerisinde yer düzlük endüstri tesislerinden otoyola ve Bursa-Karacabey Şevket Için efdal standartlı ve konforlu ulaşım hizmeti sunacağız.”

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu bile yapılan ve yapımı devam fail yollar karşı vukuf verdi.

Konuşmaların arkası sıra Icra Vekili Karaismailoğlu ve beraberindekiler, yeni yolların açılışını ve anne atma törenini gerçekleştirdi.

Törene, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Lüle Taşı, DOĞRU Tümen Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve SELIM Fırka Bursa milletvekilleri ile şantiyelerde çalışan işçiler bile katıldı.

Share: