Eriştirme ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Bursa’da hızlı katar ve yer altı treni hattını inceledi Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bursa’bile faziletli hızlı katar hattına ilgili, “Birlik projemiz tamamlandığında, yolculuk süreleri hem Ankara-Bursa hem bile Bursa- İstanbul arası tahminî 2 saat 15 dakika olacaktır.” dedi.

Karaismailoğlu, Bursa-Mesai-YHT- Şehir Hastanesi Metrosu ve Bursa Acul Katar Projesi’nin gerçekleştirildiği bölgede düzlük incelemesinin ardından yaptığı konuşmada, şehirde anne atma törenleri gerçekleştireceklerini söyledi.

Ankara-İstanbul Efdal Çabuk Tren Hattı’na (YHT) angajmanlı olarak koşa hatlı, acul şimendifer hattı düz yazı ettiklerini tamlayan Karaismailoğlu, “Projemiz, enfrastrüktür imal çalışmalarını sürdürdüğümüz, hep 145 kilometre altyapı ile 201 kilometre üstyapı yapım işini kapsamaktadır. Proje kapsamında 7 skor istasyon inşasının yanı sıra toplam uzunlukları 18 kilometre olan 12 nüsha tünel, 4,6 kilometre olan 10 skor kaçış tüneli, 1 kilometre olan 5 sayı aç-kapa tünel, 4 kilometre uzunluğunda 28 adet demir hat köprüsü, 4 kilometre uzunluğunda 4 sayı köprü yol ve 1,5 kilometre uzunluğunda 66 skor altgeçit ve toplam 155 adet küşat imalatı yapılacaktır.” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, Bursa’nın demir yolu altyapısını geliştirerek, dara taşımacılığı ile kentin hem uran hem birlikte tarımda geri hizmet kabiliyetini ve rekabetçi gücünü geliştirecek tıpkı proje yaptıklarını kaydetti.

Osmaneli- Yenişehir istikametinde enfrastrüktür çalışmalarına devam ettiklerini nâkil Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“Güzergahın başlangıcı ile 48’inci kilometreleri arasındaki enfrastrüktür çalışmaları kapsamında, 2 milyon 100 bin metreküp hafriyat ve 350 bin metreküp kalifiye dolgu yapılmıştır. Arazi işlerinde yüzde 18 feyiz sağlanmıştır. Osmaneli bölgesi tünellerinde kazı desteklemede 9 bin 800 metreye ulaşılmış ve toplamda yüzdelik 48 ilerleme sağlanmıştır. Tünellerde kaplama beton işlerine birlikte devam ediyoruz. Altgeçit, küşat, güreşçi köprüsü, viyadük işlerinde bile 28 bin metreküp beton dökümü evet ve yüzdelik 32 verimlilik sağlanmıştır. Toplamda teftih, altgeçit, güreşçi köprüsü gibi 34 nüsha bina tüm olup 19 parça yapıda çalışmalarımız bitmeme etmektedir. İstasyon projelendirme çalışmalarımız de dakikasında devam etmektedir. Bursa-Yenişehir istikametinde ise TCDD’den teyit alınan önceki 10 kilometrelik kısımda üstyapı çalışmalarına başlanmıştır. Bu kapsamda ilk 2 kilometrede sub balast ve balast serim imalatları birlikte tamamlandı. Tabanlık ve rayların üretimine birlikte bitmeme ediyoruz. Antrparantez 10 bin ton ray da sahaya mevrut ve üstyapıya raylar sevk edilmeye başlanmıştır. Bu projemiz tamamlandığında, gezi süreleri hem Ankara-Bursa hem üstelik Bursa-İstanbul arası kısaca 2 saat 15 zaman olacaktır.”

Mücahede-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Bursa’üstelik bitmeme eden bir diğer makro raylı hep projelerinin birlikte Mesai-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı olduğunu belirtti.

Hattın yapımını, Bursa Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ortada 8 Haziran 2020 tarihinde imzalanan ant protokolü ile devraldıklarını nâkil Karaismailoğlu, proje tamamlandığında Bursa’daki raylı sistemin 52 kilometreye ulaşacağını anlattı.

Bursalıların, şehirlerarası erişim ve afiyet hizmetlerine erişiminin kolaylaşacağını dile getiren Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hattın sunma cesim iki durağı, acul tren istasyonu ve şifahane istasyonudur. Yapımı devam eden Bursa-Yenişehir-Osmaneli YHT Hattı ile metronun entegre edilmesi ile cemi Bursa’nın hızlı tren erişimi üzere rahat ve aksamayan ayrımsız dalgalı sunulacaktır. Projemiz kapsamına antrepo sahası ve 2 istasyonlu Görükle uzatması üstelik dahil edilmiştir. Bu kısımdaki inşaat faaliyetlerine birlikte önümüzdeki günlerde başlayacağız. Bu kullanılmamış kuruluş, şehrin yekpare metro şalter filosunun hizmet ve onarım ile park yeri alanı ihtiyacına da bakım edecektir. Kâin Mücahede İstasyonu’ndan sonradan hattın ilk 1300 metresi hemzemin namına geçilecektir. Bu noktadan sonra hattın inşası haris-kapa yöntemiyle gerçekleştirilecek ve bittiğinde hattımız, caddelerin altından güzeşte ve yüzeyde kayran işgal etmeyen ayrımsız cümle yerine çalışacaktır. Şu asıl büyüklüğünde 480 bin metreküp hafriyat yaptık, 12 bin 400 adet 250 bin metre aldatılma yerleştirdik, 130 bin metreküp beton dökümü gerçekleştirdik. Çalışmalarımız sırasında Bursalıların günlük hayatlarına menfi baskı etmemesi amacıyla trafik dolaşım projelerimizi birlikte tamamladık. Iş yapacağımız yollarda mütenavip canip yollar oluşturarak çalışmalarımıza başladık, 22 bin 900 metrekare asfalt serme çalışması yaptık ve yapmaya da bitmeme ediyoruz.”

“Bursa’nın erişim ve iletişim altyapısına kestirmece 43 milyar liralık envestisman yaptık”

Karaismailoğlu, Say-YHT Gar-Şehir Hastanesi Yer Altı Treni Hattı’nın faaliyete geçtiği an itibarıyla çokça nazik maddesel kazanımlar de gerçekleşeceğini kaydederek, “2023-2050 yılları arasındaki 27 almanak projeksiyonda, zamandan 797 milyon dolar, esmer yolu hizmet ve işletmesinden 58 milyon dolar, önlenecek kazalardan 1 milyon 170 bin dolar ve gelgel kirliliği, iklim değişikliği, şamata kabilinden haricî faydalardan 15 milyon 640 bin dolar koyulmak için hattın tamamlanmasıyla hep iktisadi kazancımız 871 milyon 470 bin dolar olacaktır.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, sanayinin, ticaretin, tarımın ve turizmin arz önde mevrut şehirlerinden biri olan Bursa’nın muvasala ve bildirişim ağını güçlendirecek temas projenin öneminin farkında olduklarını vurguladı.

Bursa’yı geleceğe taşıyacak çokça koca projeleri hayata geçirdikleri ve yakından izlem ettiklerini anlatım fail Karaismailoğlu, “Son 20 yılda Bursa’nın sadece ulaşım ve bildirişim altyapısına kısaca 43 bilyon liralık envestisman yaptık. 2003’te 195 kilometre bölünmüş yolu vardı, bugün toplanmış mukassem kat uzunluğu 597 kilometreye ulaştı. Yollarının 148 kilometresi BSK (Bitümlü Sıcak Mahlut) kaplamalıydı, bu rakamı toplamda 772 kilometreye çıkardık.” değerlendirmesinde bulundu.

Devam eden çalışmalar karşı proje yetkililerinden vukuf düz Karaismailoğlu’na, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve AK Öğür Bursa milletvekilleri de eşlik etti.

Share: