Ayıların kötülük verdiği ruh direkleri yenilendi

Muş’un Varto ilçesi kırsalında ayıların zarar verdiği ve devrilme riski olan ağaç direkler, Vangölü Zindelik Dağıtım NAN (VEDAŞ) ekiplerince yenilendi.

VEDAŞ aksaklık ekipleri, Varto ilçesine sınırlanmış Çayıryolu köyü kırsalında ayıların el ve dişleriyle 4 hareketlilik dikme direğine beis verdiğini tayin etti.

İnsanlar ve melez hayvanları için kızdırma oluşturan direkler, ekipler yoluyla çipo direklerle değiştirildi.

Ayrıca, iki ayının kırsaldaki hareketlilik direğine beis ödeme anları çökertme telefonuyla kaydedildi.

VEDAŞ İl Müdürü Suat Coşar, AA muhabirine, direktörlük olarak el tıpkısı coğrafyada eleştiri aynı görevi ifa ettiklerini söyledi.

Bölgedeki canlılık şebekelerinin saf afetlerin yanı sıra çandır hayvanları nedeniyle beis gördüğünü belirten Coşar, şöyle konuştu:

“Varto ilçesine bağlı Çayıryolu köyü mevkisindeki faaliyet şebekemize ilgili ongun direklere ayılar marifetiyle engel verildiği tespit edilmiştir. Zarar verilen bu dikme direklerin namına çıpa direklerle tamirat çalışması yapılmaktadır. VEDAŞ namına yaz aylarında saf hayatı korumak üzere elektrik çalışması yapılmakta olup bu zümre hizmet çalışmalarımız bitmeme etmektedir. Cıvıltı enerjisinin arzının birinci sınıf ve güvenli olabilmesi, karışık hayvanların beis görmemesi üzere bu cins bakım tamirat çalışmaları kurumumuzca yapılmaktadır. Ayıların pençelerini tahkim etmek ve inceltmek için dikme direklerimizi mesken tuttuğunu belirledik.”

Ayıların beis verdiği ağaç direklerin dayanıklılığının azalması dolayısıyla namına çıpa direklerin dikildiğini aktaran Coşar, “Beis gören şebeke aynı zamanda melez hayvanları için da tehlike yer etmekte. Ayıların kötülük görmemesi ve kesintisiz enerjinin sağlanması üzere düzentileme yaptık.” dedi.

Share: