Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı sonrası başkaları Türkiye’den kayran ayırtmaya başladı

Rusya’nın Avrupa’ya uyguladığı doğalgaz ambargosu zımnında metanetli çok Avrupa ülkesi, doğalgaz zamları ve kesintileri ile yüz yüze kalacak. Bu durumdan tasalı olan ve kışı bayındır etmek talip Avrupalılar dahi çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Avrupalılar, Türkiye’birlikte kâin otel ve kiralık evler üzere rezervasyon yapmaya başladı.

Rusya ve Ukrayna ortada yaşanan savaşın peşi sıra bir nice Avrupa ülkesi Rusya’ya cebin müeyyide kararı aldı. Bunun üzerine Rusya dahi kendisine müeyyide uygulayıcı Avrupa ülkelerine cebin reaksiyon belirtmek amacıyla çareyi doğalgaz akışını durdurmakta buldu. Alınan bu karardan sonradan Avrupa’bile birçok mevki doğalgaz ücretlerine çokça bati zamlar yaparak bölümsel kesintilere gitmeye başladı. Şita aylarında bu kesintilerin fazla olacağı endişesi duyan bir nice Avrupalı yurttaş ise kışı şen etmek amacıyla Türkiye’ye gelmeye değişmeyen verdi. Haddinden Fazla sayıda Avrupalı, Türkiye’birlikte mevcut otellere ve evlere kış aylarında kesilmek amacıyla rezervasyon yaptırmaya başladı.

Şita aylarında bir nice Avrupalı turistin ülkeye geleceğini ve otellerin celi kalması gerektiğini tamlayan Küçük Asya Turizm İşletmecileri Derneği umumi heyet üyesi Ferhan Ademhan, “Üzülerek izlediğimiz bir savaştan kontekst Rusya Avrupa’nın doğal gaz vanalarını kapattı. Avrupa’de erdemli doğal gaz maliyetlerinden âlem şu anda rezervasyonlar başladı. Ülkemize kışın 3 kamer 5 celi otellerde kalacak, bir nice Avrupalı ati. Ülkemiz bu şita haddinden fazla karlı tıpkı mevsim geçirecek. Rezervasyonlar ve oteller peyda olsun. Avrupalılarla İngilizler eş kiralamaya ve otellerde 3 aylık rezervasyon yapmaya başladı. Rusya gazı vermediği için gaz çokça tüketilecek ve gaza ödeyeceği rakamla ülkemizde rahatlıkla dinlence yapacak. Ülkemiz bu krizi fırsata çevirecek” dedi.

“Pandemi zımnında iki senedir sıkıntılı günler geçiren turizm sektörü 2022 yılını çok bahtiyar kapatacak”

Yaşanan korona virüs salgını nedeniyle sonuç 2 yıldır turizm sektörünün boğuk günler geçirdiğini ancak 2022 yılı itibariyle tıpkı toparlanma sürecine girildiğini tamlayan Ademhan, “Pandemiden yağlık dünyamız ve ülkemizin turizmi hoşur çok kapalı günler yaşadı. Hassaten ülkemizde çoğu arkadaşlarımız ve dostlarımız bu yüzden intihara kadar sürüklendi. Akıbet 2 yıldır toparladı ve toparlanmaya bitmeme ediyor. 2022’yi çokça mutlu ayrımsız şekilde kapatacağız. Telafi ağa ede yürüyoruz amma turizmde maliyetler haddinden fazla arttı. Türkiye turizmle ait hak ettiği yerde değil. Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) kuruluşuyla bu arada Türkiye’deki bakış açısı ve dünyadaki yeri değişti ve değişmeye bitmeme edecek. Bizde o nedenle sektörün içinden mevrut biri kendisine TGA’nın umumi heyet üyeliğine adayız. Turizm bakanı ve bakan yardımcılarımızla beraber büyüklük turizminin tanıtımı gelişimi noktasında elimizden geleni yapacağız. Ülke turizminde bacasız sanayiyi geliştirmeye bitmeme edeceğiz. Deniz ve otellerin yanındaki otellerin haricinde firez turizmini birlikte geliştirmemiz gerekiyor. Konya’mızı Adıyaman’ımızı öne çıkarıp İç Anadolu’da, Kayseri’birlikte Sivas’ta firez turizmini öne çıkarmalıyız. Bölgeleri öne çıkarıp kültür turizmini birleştirmemiz gerekiyor. O yüzden TGA’nın burada haddinden fazla önemi var. Ülkemizde otellerimiz, akıllıca koca gücü, dolar ve döviz bazında akıllıca fiyatlarımızla turizm açısından 2023’ü şahlanma yılı olarak geçireceğimizi ümit ediyoruz. Esas amacımız İç Rum’bile ekin ve akide turizmini yöre plana derk etmek. Ülkemizin sahillerini ayn ardı edemeyiz amma bunun birlikte keyif turizmi, oteller, çekicilik yolları üstelik benzeri bütün halinde satılmalıdır. Ülkenin turizminin gelişmesi amacıyla bunları tıpkısı paket halinde harcamak ülkenin kalkınmasına çokça alçak tıpkısı ivme katacaktır” diye niteleyerek konuştu. – İSTANBULShare: