Artvin’de Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebatat Çalıştayı düzenlendi

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Tıbbi ve Hoş Kokulu Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörlüğünce “Tıbbi ve Aromatik Nebatat” çalıştayı düzenlendi.

Nihat Gökyiğit Kongre ve Firez Merkezi’ndeki çalıştayda, tıbbi ve aromatik bitlilerin ekonomiye kazandırılması amacıyla darülfünun bünyesinde yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar görüşüldü.

Artvin Valisi Yılmaz Şahika, açılışta yaptığı konuşmada, ilin ensesi kalın nebat çeşitliliği itibarıyla Türkiye ve dünyada geçmiş sıralarda düz aldığını söyledi.

Çalıştayın bu zenginliğin eklenmiş değere dönüşmesi yönünde atılmış cesim adımlardan biri olduğunu tamlayan Şahika, bu çalışmalarla bitkilerin hemen doğayı süslemekle kalmayıp insanlığın ortak paydasına da yardım sunacağını ifade etti.

Şahika, AÇÜ’nün tıbbi ve aromatik nebatat alanında ihtisas üniversitesi olmasının bu noktada ellerini güçlendirdiğini kaydederek şöyle konuştu:

“İlimizdeki tıbbi hoş kokulu bitki potansiyelinin ortaya çıkarılmasından başlayarak devam edecek cemi sürecin üniversitemizce başarıyla yönetileceğine ilgiyle inanıyorum. Günün sonunda hem mıntıka hem bile talih ekonomimiz hesaplı çıkacaktır. Bizler dahi bu alanda üzerimize sakıt tekmil görevleri titizlikle yerine getireceğiz. Türkiye Yüzyılı’nın Artvin yerine şeş çizilecek değerlerinin başında tıbbi ve aromatik bitkiler geliyor. Tıbbi ve aromatik bitkiler sahasını hesaplı değere dönüştürebilirsek Artvin’in değme şeyini aynı kenara koyun, bir tane başına Artvin’i ve çevresindeki birkaç ili hesaplı açıdan haddinden fazla daha ileriye götürebiliriz.”

AÇÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Atakan Öztürk ise tıbbi aromatik bitkilere talebin, bu alanda toptan ölçekte nazik benzeri ilişki oluşmasına bozukluk olduğunu anlattı.

20 yıl önce 60 bilyon dolar olan tıbbi ve hoş kokulu bitki pazarının bugün 120 milyar dolar civarında olduğuna meni eden Öztürk, “Seçkin sene yüzde 10 civarında nema eğilimindedir. Tıbbi ve hoş kokulu nebatat açısından varlıklı ülkemizin bu pazardan aldığı hisse 300 ile 600 milyon dolar namına tutum ediliyor. Bu rakamlar bu pazardan almamız gereken payın çok çok altındadır. Ülkemiz için tıbbi ve aromatik nebatat kazançlı açıdan değerlendirilmeyi muntazır şanlı tıpkısı vesile alanıdır.” dedi.

“Mıntıka aromatik bitkiler konusunda zengin tıpkı coğrafya”

AÇÜ Tıbbi ve Aromatik Nebatat İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Kemal Sim, 2020’de tıbbi ve aromatik nebatat alanında ruh üniversitesi seçilen AÇÜ’nün Türkiye’deki 22 his üniversitesinden biri olduğunu aktardı.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin derman ve kozmetik sanayi için iri öneme cemaat olduğunun altını çizen Gümüş, “Kesim aromatik bitkiler üzerine zengin benzeri coğrafya. Buna ilmî çalışmalarla dikkati çekersek çöz ve dış piyasada cümbüş artacak, nahiye mali değer kazanacaktır. Bölgesel odaklı garaz farklılaşması bağlamında tıbbi ve hoş kokulu nebatat alanında Cumhurbaşkanlığı Izlem ve Bütçe Başkanlığı marifetiyle kabul edilmiş 25 milyon liralık bütçeyle 9 ihtisaslaşma projesi yürütüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Gümüş, AÇÜ bünyesinde bahis konusu alanda ihtisaslaşmaya ilmî asıl oluşturması için kurulan Nihat Gökyiğit Botanik Parkı ve Araştırma Merkezi ile Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebatat Aplikasyon ve Araştırma Merkezinde faaliyetlerin sürdüğünü üstelik kaydetti.

Share: