9. Akşehir XC Open Türkiye Sükûnet Paraşütü Duruluk Şampiyonası ve Terbiye Yarışması başladı

Konya’nın Akşehir ilçesinde düzenlenen 9. Akşehir XC Open Türkiye Yamaç Paraşütü Küşayiş Şampiyonası ve Eğitim Yarışması, sporcuların ilk uçuşlarıyla başladı.

Akşehir Ekrem Çavdar Yan Paraşüt Kalkış Pistindeki yarışmaya; İstanbul, Antalya, İzmir, Kalaba, Ankara, Sakarya, Muğla, Çankırı, Kocaeli, Eskişehir illerinden hep 45 yarışçı katılıyor. 2013 yılından beri Akşehir’da anadan görme kuzuluk getirilen organizasyonla ilgili açıklamalarda bulunan Çekicilik Sporları Federasyonu Konya İl Temsilcisi ve Akşehir Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Hüdaverdi Bozdağ, “Bu sene 9’uncusu düzenlediğimiz 2022 Akşehir XC Open Yarışması’na Türkiye’nin birçok ilinden 45 sporcumuzun katıldığı bu terbiye ve aleniyet yarışmasında pilotlara faik başarılar diliyorum. İnşallah kazasız belasız bir şekilde bu yarışmayı uyanık oluruz” dedi.

Salih Akkaya: “Bu sene karşı paraşütü pist alanımızı elan işlevsel namına geliştirdik”

Akşehir Şehremini Salih Akkaya rahat paraşütü yarışmasına katılan pilotlara ve beceri heyete başarılar dileyerek, “Konya Valiliği, Akşehir Kaymakamlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Akşehir Belediyemiz, Türkiye Gelgel Sporları Federasyonu ve Akşehir Sportif Havacılık Kulübü vasıtasıyla planlı, 9. Akşehir XC Open 2022 Türkiye Ön Paraşüt Açıklık ve Eğitim Bilimi Yarışmasını yapmak amacıyla Akşehir Ekrem Çavdar Ön Paraşüt Kalkış Pistinde bulunuyoruz. Bu yarışmalar uluslararası mahiyetinde temas yıl Akşehir’imizde düzenleniyor. Bu sene İstanbul, Antalya, İzmir, Kalaba, Ankara, Sakarya, Muğla, Çankırı, Kocaeli ve Eskişehir gelmek için 10 ilden katılımcılarımız var. Boğaziçi, Talih Beceri, İstanbul, Dokuz Eylül ve Sakarya Üniversitesi ile havacılık topluluklarımız üstelik yarışmalarımıza ortaklık ettiler. Gelişigüzel yıl genelde 100 ve 150 civarında sporcumuz oluyordu. Bu sene biraz henüz mevsim sonuna balya gelince katılımlarımız az buçuk az oldu. Bu yıl yan paraşütü yarışlık alanımızı henüz fonksiyonel adına geliştirdik. Mösyö ve kadın tuvaleti, soyunma ve giyinme odaları, dikiz kulesi ve mescit alanı kabil bina yaptık. Pist alanımız değme geçen ahit gelişiyor. Bu vesileyle cemi dirlik paraşütü severlerimizi ve dinlenme kampı severlerimizi şehrimize bekliyoruz” diyerek konuştu.

AK Fırka Konya Milletvekili Orhan Fazilet de yarışmacılara başarılar diledi. Konuşmaların peşi sıra yaptıkları uçuşlarla gökyüzünde rengarenk tıpkı kaynak oluşturan paraşütçüler, 28 Ağustos Alışveriş haset dahi yapılacak uçuşlar sonrası yarışmayı tamamlayacak. – KONYAShare: