Marmara ve Ege’de 8 ilde bora, 4 ilde ise yağan yoğun hayatı karşıt yönde etkiledi

Kıran ve Müstacel Uzanım Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa üzere dönem süresince ve akşam ezanı saatlerinde kuvvetli yağış uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde etkin olması muhtemel akva yağışlara ilişik, “24 Ağustos Çarşamba haset; Marmara’nın cenup ve batısı ile Yıldız Iye’bile görülecek bora ve asuman patırtılı sağanak yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’de sağlam, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında düz meydan çok kuvvetli olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BORA, 4 İLDE MAHMUL YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların peşi sıra sağlam haddinden fazla ilde bora yağış etkin oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’birlikte sağanak yağıştan kaynaklı akarsu baskınları yaşandı. Öte yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’de ise akarsu baskınlarının birlikte meşgul yağışları birlikte hayatı münasebetsiz etkiledi.

İZMİR’DE SU BASKINLARI

İzmir’birlikte zaman saat 16.00 sıralarında deli dolu olan boğanak yağmur yurttaşlara ağırlık anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde cadde ve sokaklar suyla dolarken, Ege Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını dahi akarsu bastı. Sayrılarevi bahçesinin ve içerisinin suyla kirci olduğu anların kayran aldığı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Yurttaşların hastane içerisinde su meşgul koridorlarda zorlukla yürüdüğü görüldü. Yağmur zımnında trafikte dahi aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE MEŞGUL VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Meteoroloji aracılığıyla zaman amacıyla kirci ve asuman curcunalı sağanak yağış uyarısı yapılan Balıkesir ve belde ilçelerinde saat 15.00 sıralarında bora yağmur başladı. Yoğun ile tuhaf yaklaşık 1 saat etkili olan sağanak zımnında ana yol ve sokaklar baran sularıyla doldu. Akarsu birikintileri dolayısıyla sürücüler pres anlar yaşadı. Yağmuru ana yol üstünde yakalanan vatandaşlar ise tevakki etmek amacıyla saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde da enerjik olan boğanak ve mahmul yağışı cihetiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya cebin önlemler aldı. Dokunaklı yağan yağmur sebebiyle çokça sayıda karı ve hareket yerinin mesnet katlarını su bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak ters durumlara alın amade olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA DOLU YAĞIŞI

Bursa şehir merkezinde öğle saatlerinde gün ortası saatlerinden itibaren saha meydan asuman gürültülü bora canlı olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin yüksek rakımdaki mahallelerine meşgul yağdı. Keles’te ceviz kadar yağan dolu hayatı ters etkiledi. Bir vatandaşın aracını, branda bezi örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Mahmul, tarım arazilerine bile zarar verdi. Eskişehir Havza Hesap Pusulası ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye bakarak Bursa’birlikte metrekareye saatte 75 kilo yağmur düşmesi bekleniyor. Gök ses bora yağış zımnında oluşabilecek hâkim ve akarsu baskınlarına alın hem Bursa Valiliği hem bile Büyükşehir Şehremini Alinur Patal, sosyal iletişim araçları hesaplarından vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının geçerlilik tarihi bu geceleyin yarısına kadardı, ancak Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden ikinci benzeri ihtar elan geldi. Bursa için yarın saat 23.00’a büyüklüğünde kuvvetli yağmur uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE DOLU VE SU BASKINI

Çanakkale’birlikte muhtemel yağış Ezine ilçesinde aktif oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla gelişigüzel yağmur başladı. Yağmurun peşi sıra birlikte meşgul yağdı. Camlara vuran kirci taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Boğanak dolayısıyla kâh caddelerde su birikintileri oluştu. Adi Sanayi Sitesi’nde de sokaklar suyla doldu. Sıkıntı nedeniyle bazen ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak akarsu tahliyesini sağladı. Kırılan dikme dalları dahi yine ekipler marifetiyle toplandı.

MANİSA’DA YOĞUN VE YAĞMUR NEDENİYLE YUMRUK ANLAR YAŞANDI

Hava Bilgisi yoluyla zaman amacıyla meşgul ve gök patırtılı sağanak yağmur uyarısı yapılan Manisa’nın eşkal ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’de saat 15.00 sıralarında yağmur başladı. Meşgul ile tuhaf yaklaşık 1 saat etkili olan sağanak nedeniyle cadde ve sokaklar baran sularıyla doldu. Manisa- Menemen kara uğrunda sürücüler ara sıra ilerlemekte etki çekti. Yağmura hazırlıksız yakalanan motor sürücüleri ve vatandaşlar tahakküm anlar yaşadı.Benzeri esnafın çöpler dolayısıyla tıkanan mazgalı marifetiyle açmaya çalıştığı görüldü. Belediye ekipleri ana yol ve sokaklarda saflık çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte enerjik olan sağanak günce yaşamı ve trafiği kontra etkiledi. Yağmura tedariksiz yakalananlar, kapalı yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Melik Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar önünde kilolu su birikintileri oluştu. 100. Sene, 30 Ağustos, Yıldırım Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde bazen aile ve hareket yerlerine akarsu bastı. İl Emniyet Müdürlüğü’ne tutkun gidiş geliş ekipleri, yolda kalan araçlar zımnında Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER EKIP KURDU

Kütahya kent merkezine 20 kilometre mesafedeki Porsuk köyünde çetin yağışın peşi sıra Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi için bir nice noktaya küme kurdu. Çekicilik sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Kesim Aritmetik ve Erken Uyartı Merkezi’den yapılan açıklamada üstelik “Akva yağışlar beklendiğinden anide yeğin, taşma, sebep, domestik dolu yağışı ve yağmur simultane sağlam rüzgar üzere olumsuzluklara alın dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE AKARSU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden sonradan şapadanak bastıran keskin yağmur hayatı damarlı yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde tahminî az saat hareketli olan yağış dolayısıyla temel yollar ile gâh familya ve hareket yerlerinde akarsu baskınları yaşandı. Patadak bastıran yağışa tedariksiz yakalanan bazı sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üzerinde bulunan Nakız Kavşağı namına aşina güreşçi köprüsü altında oluşan akarsu birikintisinde mahsur kaldı. Çevrik artan sürücülerin imdadına yetişen itfaiye ekipleri, gelen ihbarlar doğrultusunda su baskınlarının yaşandığı aile ve gelişim yerlerine bile anına müdahale etti. Merkezefendi ilçesinin gâh bölümlerinin akarsu baskınlarıyla savaş ettiği anlarda ise kent merkezinin birlikte Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi bitmeme etti. Yaşanan akarsu baskınlarından bihaber olan vatandaşlar, güneşli yunak bire bir yaz gününde park ve sokaklara akış etti.

MUĞLA’DA BORA YAĞIŞ HAYATI ZIT ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde çevrim ortasında başlayan ve site merkezinde enerjik olan bora yağış, kırsalda da hayatı menfi etkilendi. Milas için zaman ve ferda için gök patırtılı bora yağmur uyarısı yapılırken; asuman patırtılı boğanak yağışa karşı tetik olunması isteniyor. Hava Bilgisi’den yapılan uyarıda apansız yeğin, seylap, yıldırım, domestik komple yağışı ve yağış simultane kuvvetli rüzgar, hortum vuku riski üzere olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te memleket merkezinde kısaca 1 saat süren bora, bazı binaların bodrumlarında su baskınlarına misil açtı. Sağanak kâh mahallelerde cümbüş kesintilerine hastalık oldu. Akarsu birikintilerinden geçmeye müteharrik ara sıra vesait arızalanarak yolda kaldı. Su birikintileri kent içi ve kentler arası kişmiri yollarında trafikte aksamalara bozukluk oldu. Bir Nice güdücü araçlarını sığınmak için çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Trafik ekipleri de kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması amacıyla çalışma yürütüyor. Site merkezinde kırılan ongun dalları nedeniyle ulaşımda aksama meydana geldi.Share: