7-8 Hasanpaşa ile ilgili iddiaları çürütecek imza Osmanlı arşivlerinden imdi

7-8 Hasanpaşa ile ait iddiaları çürütecek imza Osmanlı arşivlerinden çıktı

Soruşturma tutanağındaki imza ile bugüne büyüklüğünde Hasan Rabıtalı için söylenen kıraat yemeni bilmediği, imzasını üstelik bu nedenle Arabi 7-8 rakamlarıyla attığı şeklindeki rivayetler de geçerliliğini yitirdi

Bir kötek darbesiyle Çırağan Sarayı baskının yapan Hasan Ağır, dönemin Ömer Salt Demir’i olarak biliniyordu

ÇORUM – Osmanlı padişahlarından Sultan II. Abdülhamid’e yönelik darbe girişimini tıpkı kötek darbesiyle önledikten sonra erlikten mareşalliğe büyüklüğünde yükselebilen kıymetli isimlerden olan Beşiktaş Muhafızı Hasan Kâmil’nın tez edildiği kabil imzasının Arabi yedi () ve sekiz () rakamlarından meydana olmadığı ortaya çıktı.

Beşiktaş Devriye komutanı iken 2. Abdülhamit’i devirmek amacıyla Çırağan baskınını gerçekleştiren Şanlı Suavi’yi tıpkısı sopayla kafasına vurarak öldüren ve askerleri ile çarpış girişimini karşılayıcı 7-8 Hasan Gösterişli devrinin dönemin Ömer Katışıksız Demir’i namına biliniyordu.

Hitit Üniversitesi Fen Yazın Fakültesi Akademisyen Dr. Fatma Akış, kazanç kütüphaneleri ile ilişkin yaptığı araştırmalarda Hasan Rabıtalı’nın orjinal imzasına ulaştı. Osmanlı arşivlerindeki benzeri soruşturma tutanağında sâdır imza ile bugüne büyüklüğünde Hasan Rabıtalı amacıyla söylenen okuma yazma bilmediği imzasını de bu nedenle 7-8 rakamlarını yazarak attığı şeklindeki rivayetlerde geçerliliğini yitirdi.

19. yüzyılın başlarında Çorum’de doğan Beşiktaş Muhafızı Hasan Ağır’nın 1850’lerde askerlik görevi üzere İstanbul’a gittiğini anlatan Dr. Fatma Akın, “Bu tam gerçekleştirilen Katliam Savaşı’nda bulunmuştur. Melik Abdulaziz’in tahttan indirilmesinin ardından Fatih Zabıta Memurluğu’na getirilmiştir. Burada görevi devam ederken 93 Harbi’nde Ardahan Fırkası’na görevlendirilmiştir. Sonrasında bölgenin Rusların eline geçmesinin peşi sıra Meclis-ı Harp’te yargılanmış ve bigünah bulunmuştur. Mahkemenin peşi sıra Sultan 2. Abdulhamid yoluyla Hasan Paşa Beşiktaş Zabıta Memurluğu’na getirilmiştir” dedi.

“Sultan Abdulhamid’e yönelik darbe girişini engelledi” dedi.

Beşiktaş Zabıta Memurluğu sırasında Çırağan Sarayı baskınında Mehabetli Suavi’yi esasen sopayla vurarak öldürdüğünü hatırlatan Dr. Atak, “Padişah 2. Abdulhamid’e cebin gerçekleştirilen çarpış girişimini önlemiştir. Bu olaydan bilahare 2. Abdulhamid ile ilişkileri güçlenmiştir. 2. Abdulhamid’ten unvanlar ve madalyalar almıştır. Müşirliğe kadar yükselmiştir. 1904 yılında memat etmiştir. Hasanpaşa önceki Hayreddin Ağırbaşlı haziresine defnedilmiştir. 1935 yılında ise mezarı Yahya Kibar Mezarlığı’na taşınmıştır” diye niteleyerek konuştu.

Nevi şahsına sınırlı olan Hasan Paşa hakkında dokuz canlı çokça rivayet bulunduğunu belirten Atak, şunları kaydetti: “Kaba tıpkı mizaca eş olması. Kendisi karşı en koca olan rivayet ise kıraat-yemeni bilmediğidir. Hatta bu nedenle imzasını Arabi 7 ve 8 rakamlarını yazarak atmasından etraf 7-8 Hasan Paşa lakabıyla anılmasıdır. Hasan Kâmil’nın merkezi hükümetle yaptığı yazışmalarda alelumum mührünü kullanması paşanın imzasının bugüne büyüklüğünde ortaya çıkarılmasını engellemiştir. Ancak Osmanlı arşivlerinde yaptığımız çalışmalarda Hasan Ağırbaşlı’nın imzasına karşılaşmak türlü olmuştur. 1882 yılında İstanbul alaybeylerinden Osman Agah Görgülü’nin evinde bire bir hırsızlık gerçekleşmiştir. Bu arakçılık olayının yürütüldüğü soruşturmada Hasan Gösterişli tuttuğu tutanakta unvanını yazdıktan sonradan imzasını atmıştır. Osmanlı arşivinde Baht Fonu’nda kâin arşivde Hasan Ağır’nın imzasında unvanın peşi sıra imzası bulunmaktadır. Bugüne büyüklüğünde Hasan Vakarlı için söylenen kıraat çit bilmediği imzasını dahi bu nedenle 7-8 rakamlarını yazarak attığı şeklindeki söylenti geçerliliğini yitirmektedir” ifadelerini kullandı.

Share: