40 yıldır ehliyetsiz açkı kullanan sürücü ceza kesilince kıraat seferberliğine başladı

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde 40 yıldır türedi makine kullanan 67 yaşındaki İbrahim Çelik, ukubet kesilince yeterlilik alabilmek için kıraat çit kursuna başladı.

Mazıdağı ilçesi Bahçecik köyünde etkili İbrahim Polat, 45 sene ilk Burdur’de askeriye yaparken komutanının arabasını kullanarak araba kullanmayı öğrendi. Yaşadığı köyde kırsal alanlarda miftah sürmeye bitmeme fail Çelik, 40 yıl ehliyetsiz yerine makine kullandı. Üzüm bağında hasat fayrap etmek için arabasıyla yola sâdır Çelik, cingöz ekiplerince durduruldu. Ehliyetsiz makine kullandığı anlaşılınca ceza kesilen Çelik, ehliyet alabilmek için okuma ve yazma öğrenmeye azim etti. 67 yaşındaki Celik’in azmi ve çabası öğretmenini hayran kaldı. Okuma ve çit öğrenmenin hayatını kolaylaştırdığını belirten Çelik, okumayı çok sevdiğini, bilmeyen herkesin öğrenmesi gerektiğini söyledi.

“Onun kıraat ve çeper sevdası beni etkiledi”

Mazıdağı El Eğitim Bilimi Merkezi’nde okuma yazma eğitmeni olduğunu ve İbrahim Çelik’in kıraat barı aktarmak için haddinden fazla kararlı olduğunu aktaran Veysel Demirel, “İbrahim amca türedi araba kullandığı amacıyla gidiş geliş görevlilerine yakalanmış, bundan ibret almış ve bize müracaat yaptı. Biz ona okuma ve yemeni öğretiyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz, azmi haddinden fazla fazla. Şu anda okuma barı yapabiliyor, Allah’ın izniyle çıkışlı edeceğiz. Mezun olacak ve ehliyete referans yapacak, sınavı geçecek” dedi.

“Tek isteğimiz mezun olması ve ehliyetini alması” diyen Demirel, “Günümüzde Z kuşağına model olabilir. Çünkü onun okuma ve yemeni sevdası beni etkiledi.

Bundan şeref duydum, bahtiyar oldum. Rastgele ahit onun arkasındayım, kıraat ve çit öğrenmesi amacıyla temas şeyi yapıyoruz. İbrahim emmi 67 yaşındadır, kısaca 40 yıl kırsal yollarda çıtırbom makine kullanmış, evi ve tarlası beyninde gidip mevrut. en üst yakalandığın üstelik aldığı cezadan öğüt almış. Bize referans yaptı bizde kaydını yaptık ve elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Ben gençken ekol yoktu”

67 yaşında olmasına rağmen okuma çeper hıfzetmek üzere geç kalmadığını ifade fail Polat, “40 yıldır makine kullanıyorum, Allah’a şükür benzeri ilçe yahut hata yapmadım. Bu sene deste budamaya giderken bitirmiş ekipleri orüdaydı, bana ceza kestiler. Onlar birlikte görevini yaptı. Benim param boşa gitmedi, devletimize gitti. Okula gidemediğim üzere okuma ve yazmam yoktu, ben üstelik başaracağıma inandım ve buraya geldim. Hocamla bu arada çalışıyoruz. Allah’ın emriyle başaracağım. Hastaneye gidiyorum veya markete gidiyorum yazanları anlamıyorum. Kıraat ve yazma olursa cılız oluyor. Yaşlılara sesleniyorum, okuma yemeni olursa haddinden fazla güzelce oluyor. Okuma ve yazman olursa nereye gittiğini bilirsin, olmazsa tek madde bilmezsin. Ego gençken ekol yoktu. Okumayı seviyorum ama olmadığı amacıyla gidemedim. Köy hayatına üstelik başlayınca işlerden âlem bilcümle kaldı, gidemedim. Okuma ve yemeni iyicene gidiyor” ifadelerini kullandı. – MARDİN

Share: